УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
ІІ семестр
ЧИСЛІВНИК
УРОК 71. ЗАГАЛЬНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО ЧИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ. ВИМОВА І ПРАВОПИС НАЙУЖИВАНІШИХ ЧИСЛІВНИКІВ, УЖИВАННЯ ЇХ У МОВЛЕННІ
Мета: ознайомити учнів з частиною мови — числівником; дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити впізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки? який? котрий? котра? котре? котрі? правильно вживати у мовленні та застосовувати набуті знання про числівник на практиці; розвивати зв'язне мовлення учнів; викликати інтерес до занять фізичною культурою,
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Словникова робота
1) Гра «Словограй».
Учитель готує декілька наборів карток, які складає у конверти. На картках написані словникові слова. Деякі слова навмисно написані неправильно. Діти працюють у малих групах. Серед запропонованих учителем карток школярі вибирають тільки ті, на яких словникові слова записані правильно. Один із членів групи називає слова, які вибрано, та пояснює контрольні моменти в них.
2) Робота над загадкою.
На стадіоні нині шум і гам —
Уболівальники зібрались там.
Усі очікують із нетерпінням гол,
Захоплива ця гра... (футбол).
— Поміркуйте, чому написання цього слова нам пропонують запам’ятати?
— Поясніть орфограму.
— Слово футбол походить від англійських слів «фут» — нога, ступня та «бол» — м’яч.
Футбол — де спортивна гра, у якій беруть участь дві команди, по 11 гравців кожна. У ній грають м’ячем на прямокутному трав’яному полі. Гра триває два тайми, по 45 хвилин кожний, з перервою між таймами 15 хвилин. Метою гри є забити якомога більше голів у ворота супротивника.
2. Каліграфічна хвилинка
Фу ут бол футбол
— Доберіть спільнокореневі слова. Введіть слово у речення. Усно провідміняйте.
— Від слова утворіть прикметники усіх родів. Доберіть до них за змістом іменники. Утворені словосполучення запишіть.
3. Робота над прислів'ям
— Як ви розумієте зміст прислів’я? Визначте відомі вам частини мови.
Овес у трьох кожухах, та й то холоду боїться.
— Згадайте і назвіть частини мови, які ви знаєте. (Діти називають вивчені частини мови)
— Що ви знаєте про ці частини мови? (Діти розповідають, що вони знають про кожну частину мови)
— А чи всі частини мови ви назвали у прислів’ї?
— Як ви вважаєте, яка частина мови не названа?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про нову частину мови.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
Гра «Знайди та поясни»
— З поданих слів знайдіть відомі вам частини мови і доведіть свою думку.
Розумію, око, сніжний, у, і, сім, під, але, третій.
— Чи всі слова ви змогли пояснити?
— Які слова викликали у вас труднощі?
— Чому?
— Ці слова — нова частина мови... А як вона називається, спробуємо з’ясувати.
— На що вказують подані слова? Отже, як ми можемо назвати нову частину мови? (Пропозиції учнів.)
— Нова частина мови називається числівник.
2. Робота в групах
— Дайте характеристику словам сім і третій за планом:
· Що означає слово?
· На які питання відповідає?
· 3 якою частиною мови пов’язується?
· Яким членом речення буває?
(Результати фіксуються на дошці)
Висновок. Слова, які означають кількість предметів або їх порядок при лічбі, називаються числівниками. Числівники відповідають на питання скільки? (один, п’ять, десять, триста) і який? котрий? (перший, шостий, сотий).
3. Первинне закріплення
— Відшукайте числівники в загадках і поставте до них питання.
Спить на ліжку біла сплюшка,
В неї аж чотири вушка,
Всі цю сплюшку звуть... (подушка).
Два брати у воду дивляться,
А до віку не зійдуться. (Береги)
Сидить Марушка в семи кожушках,
Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
Два скельця, три дужки —
На ніс і на вушка. (Окуляри)
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
— Використовуючи числівники, розгадайте ребуси. Запишіть слова.
100вбур, ті100, пі2л, 100рінка, 3котаж, 3тон, 3вога, При5, 40а, 3кутник, 100вп, 100гін, ві3на.
2. Робота в парах
— Запишіть словосполучення, поєднавши правильно числівники з іменниками.
П’ятеро, діти; шість, година; три, друзів; двісті, метр; дванадцять, година; вісім гривня.
3. Поетична хвилинка
ЗЛИТКИ ЗОЛОТІ
Чи ти задумувавсь, відкіль оті
у нашій мові злитки золоті?
Як намистини, диво калинове — частини мови!
Який співець, поет, який письменник
уперше слово вигадав — іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло — визначати речі,—
ім’я, найменування і наймення:
робота. Біль. І радість. І натхнення.
Ну, а візьмімо назву — дієслово,
само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів,
а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету
якусь його ознаку чи прикмету.
Числівник може визначить тобі
число речей, порядок при лічбі.
А поспитай звичайного займенника,
за кого він у мові? За іменника!
(Хоч може цей наш скромний посередник
Замінювать числівник і прикметник.)
Прислівник звик, незмінюваний в мові,
ознаки різні виражать при слові.
Сполучник каже: скромну роль я маю,
Але слова я в мові сполучаю.
І частка мовить: слово я службове,
але людині чесно я служу.
І, будьте певні, в інтересах мови
і так, і ні де треба я скажу.
А вигук може пролунать, як дзвін,
у мові, мабуть, найщиріший він!
«Ура! — гукнеш ти друзям неодмінно.—
Сьогодні з мови я дістав «відмінно»!»
Частини мови! Назви наче й звичні,
полюбиш їх — красиві, поетичні!
«Відмінно» заслужив ти. Знав — чудово.
Це за любов найвища з нагород.
Хто ж так назвав оці частини мови?
Назвали вчені. Й підхопив народ!
Дмитро Білоус
4. Самостійна робота
— Спишіть текст, підкресліть числівники.
Ти знаєш, що одна синичка за добу з’їдає стільки комах, скільки сама важить! А своїх діток вона годує на добу більше як триста тридцять разів, шпак — більше з двісті разів. Учені спостерегли, що шпак за сімнадцять годин прилітав до гнізда з кормом для дітей сто дев’яносто вісім разів, а велика синиця триста тридцять два рази за вісімнадцять з половиною годин!
От скільки шкідників нищать ці чудові пташки!
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— З якою частиною мови ознайомилися на уроці?
— Що ви можете розповісти про числівник?
— На які питання відповідає числівник? Наведіть приклади.
— Що може означати числівник? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ