УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
ІІ семестр
ЧИСЛІВНИК
УРОК 76. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ДЕТАЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ
Мета: вдосконалювати вміння детально переказувати текст, творчо його продовжувати; розвивати усне та писемне мовлення, вміння бачити й відчувати красу природи, творче мислення, уяву; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадкою
Диво-сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця,
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає —
Сріблом все вкриває.
— Про яку царицю йдеться у загадці? (Про зиму)
— Які слова вам допомогли відгадати цю загадку?
2. Гра «Переплутаний»
Р О М З О |
(Мороз) |
Н І Ж И С К |
(Сніжки) |
А Р Г И К |
(Крига) |
Б О К Г И Р |
(Грибок) |
Н І Й І |
(Іній) |
— Яке слово «зайве»? Чому?
3. Робота над скоромовкою
Стоять під снігом сосни сонно,
Сидять на соснах снігурі,
Санчата на ставок з розгону
Скотились весело з гори.
4. Гра «Переплутанка»
— Розгадайте народну прикмету.
(Сонце блищить, а мороз тріщить.)
5. Гра «Додай кінцівку»
· Грудень рік кінчає, ... (а зиму починає).
· Держись, Хома,— ... (іде зима).
· Узимку сонце світить, ... (а не гріє).
· Біліше зима — ... (зеленіше літо).
6. Гра «Відшукай слово»
Д Ж Я З Ь Ю Н Р Ч Т И Д Н Ф К Щ Т М Ж Ю Щ О К Р В Я И Й Ь Л Ч І Ф С (Зимовий ліс)
Підказка. Ви відшукаєте слово, якщо викреслите літери, що повторюються двічі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Заплющте очі й уявіть себе у зимовому лісі. Які асоціації виникають у вас? Чим вам подобається зимовий ліс? (Красою, тишею, казковістю)
— У чому ж казковість зимового лісу? (Сніг засипав усі доріжки, а на ньому різні сліди. В лісі все мовчить. Дуже гарно...)
— Казковість зимового лісу — ще й у тому, що він весь час змінюється: то він стояв чорний і неприступний, то став білий і величний, мов заворожений, і дерева всі в снігу, немов загрузли і вибратися не можуть. А коли впаде іній, тоді лісу не впізнати. Він дивовижний і дуже красивий. Як тільки засвітить сонечко — іній спалахне чарівним світлом і все стане справді казковим.
Сьогодні на уроці ми будемо писати детальний переказ тексту «Зимовий ліс» із творчим завданням.
Як ви розумієте значення словосполучення «детальний переказ»?
(«Детальний переказ» — це такий переказ, у якому передаються всі моменти, які можуть запам’ятатися. У викладі зберігаються специфічні вирази, конструкції, звороти, зміст тексту. Такий переказ збагачує мовлення новими словами та зворотами, зміцнює пам’ять, виробляє навички послідовного викладу.)
— Ви маєте нагоду не лише відтворити авторський твір, але й стати співавтором, оскільки створите власне продовження тексту.
IV. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ
1. Ознайомлення із текстом «Зимовий ліс»
1) Читання тексту вчителем.
ЗИМОВИЙ ЛІС
Я заходжу в зимову лісову казку. Стоять непорушні ялини, вкриті білим снігом. Могутні дуби у святкових пухнастих шапках, з-під яких визирають кучері торішнього листя. То тут, то там вибігають подивитися на мене біленькі стрункі берези. Яскраво палають червоні ягоди горобини. У лісі тихо.
А хто ж тут ходив по снігу, хто залишив стільки слідів? Ось пташині слідочки, а ось стрибав зайчик. А ці сліди дуже дивні. Може, це казка йшла? Цікаво, які сліди вона залишає, де живе?
Може, під ялиною, а може, у лісовій хатинці, яку занесло по самі віконця снігом...
Я йду до тебе, казко лісова.
Теплим подихом розігріваю узори на шибці. Заглядаю в хижу...
2) Аналіз тексту за запитаннями.
— Яка тема тексту?
Яка його головна думка?
— Куди зайшов автор твору?
— Як стоять ялини? Чим вони вкриті?
— Що одягнули дуби? Що визирає з-під них?
— Де вибігають біленькі стрункі берізки?
— Для чого вони вибігають?
— Як палають червоні ягоди горобини?
— Що видно на снігу?
— Чиї ж це сліди?
— Хто, крім звірів, залишив ще сліди?
— Де живе казка?
— Хто до неї йде?
— А що ж побачив кожен із вас у лісовій хатинці, ви допишете самостійно.
2. Робота в парах
Утворення речень та словосполучень
Ялини — |
вибігають подивитись на мене |
Дубки — |
стоять непорушні, вкриті білим снігом |
Берізки — |
в святкових пухнастих шапках, з-під яких визирають кучері торішнього снігу |
Червоні ягоди горобини — |
тихо |
Слідочки — |
йшла |
Зайчик — |
пробігла |
Казка — |
яскраво палають |
Лисичка — |
пташині |
У лісі — |
стрибнув |
3. Робота в групах
Добирання прикметників до іменників
Казка — |
зимова, лісова |
Ялини — |
непорушні |
Сніг — |
білий |
Дуби — |
могутні |
Шапки — |
святкові, пухнасті |
Листя — |
торішнє |
Берізки — |
біленькі, стрункі |
Ягоди — |
червоні |
Хатинка — |
лісова |
4. Складання плану тексту. Поділ тексту на абзаци
План
1. Я-заходжу в зимову казку.
2. Сліди на снігу,
3. Лісова хатинка, де живе казка.
4. Загадковість...
— Останній пункт плану допишете самостійно, коли продумаєте кінцівку тексту.
5. Усне переказування тексту
6. Орфографічна підготовка
Слова з орфограмами записані на дошці: святкових, з-під, визирають, червоні.
7. Повторне читання тексту вчителем
8. Самостійна робота учнів
9. Перевірка виконаної роботи
1) Самоперевірка.
2) Слухання 2-3 переказів, внесення корективів.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1. Поетична хвилинка
Робота в групах
1-ша група. Доповніть кожен рядок словом, щоб утворився вірш.
І у полі, і в ліску
Закружляли у (танку)
Це білесенькі (сніжинки),
Мов дівчата (балеринки).
Білі мухи налетіли,
Все подвір’я стало (біле).
Не злічити білих мух,
Що летять, неначе (пух).
2-га група. Доповнити початок кожного рядка.
(Малесенькі) сніжинки,
(Мов дівчата) балеринки.
(З неба) налетіли,
(На долоньку) сіли.
(Вони такі) пухнасті,
(Іскристі) і сріблясті.
(Вони такі) легкі,
(І, мов мороз), дзвінкі.
3-тя група. Додайте римовані слова.
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така (чудова),
Міста чистенькі, білі села —
Зима і радісна, й (весела).
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і (білосніжна).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й (морозна),
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму (красива).
4-та група. Додайте римовані слова.
А вранці іній — то обнова?
Яка зима у нас (казкова).
Гілок від інею не видно,
Тоді вона, звичайно, (срібна).
Зима буває вередлива —
То часом добра, то (сварлива),
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і (сумна).
2. Гра «Мікрофон»
— Про що нове ви дізналися сьогодні на уроці?
— Що вам сподобалося найбільше?
— Які почуття у вас виникли під час уроку?