УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
ІІ семестр
ЗАЙМЕННИК
УРОК 77. ПОНЯТТЯ ПРО ЗАЙМЕННИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ РІЗНИХ ЗАЙМЕННИКІВ У ТЕКСТІ
Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови — займенником, з особливостями займенників, їх роллю у мовленні; вчити впізнавати серед слів займенники, які вказують на предмети, їх ознаки, кількість, але не називають їх, ставити питання до займенників; розвивати усне мовлення; виховувати любов до рідної мови:
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Словникова робота
Гра «Іншомовні слова»
Кожна команда учнів отримує словник іншомовних слів. За три хвилини школярі мають з’ясувати значення 5-ти слів іншомовного походження та вказати джерело їх запозичення.
2. Каліграфічна хвилинка
Пп п ’я п’ятдесят п’ятсот
— Складіть речення з одним зі слів. Визначте частину мови.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про іще одну частину мови.
Бесіда
— Скільки частин мови є в українській мові?
— Назвіть частини мови, які ви вже вивчили.
— Наведіть приклади вивчених частин мови. Доведіть свій вибір.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
На дошці записані слова: Маринка, лікар, радіє, солоний, тринадцять, солом’яний, співає, регоче, він, ми, те, стільки.
Учні мають віднести слова до відповідної частини мови. Останні 4 слова для учнів є проблемними.
Розв'язування проблемної ситуації
— Діти, на які питання відповідають слова: він (хто?), ми (хто?), те (яке?), стільки (скільки?)!
— То можливо, слова він, ми — це іменники, те — прикметники, стільки — числівник? (Міркування учнів)
— Хоч вони і відповідають на питання цих частин мови, але це інша частина мови — займенник.
2. Читання казки про займенник
КАЗКА
У давні часи в одному царстві жили собі добрі та веселі люди. Вони трудилися не покладаючи рук, і тому їхня держава славилася багатством та достатком. А недалеко, серед темних скель у Чорній печері, жила зла чаклунка. Вона давно міркувала над тим, як нашкодити людям. Чаклунка взяла свою чарівну палицю, ударила тричі об землю і промовила: «Хай ці щасливчики забудуть свої імена, хай діти забудуть імена батьків, а батьки — імена дітей. Тоді вони обов’язково посваряться». І враз люди стали злі, роздратовані, сумні. Так було доти, доки мешканці царства не зрозуміли, що вони забули свої імена, імена знайомих, назви всього, що їх оточувало. А як повернути імена, як дізнатися про назви предметів, вони не знали.
Якось до їхнього царства потрапив добрий мудрець, люди розповіли йому про своє горе і попросили про допомогу.
«Добре, я допоможу вам повернути свої імена, але це буде не відразу,— пообіцяв мудрець.— А поки що я дам вам слова заміст імен і назв, які забрала зла чаклунка. Запам’ятайте, ці слова будуть тільки вказувати на особу чи предмет. Ви зможете говорити між собою, не називаючи імен та предметів. Наприклад: кожен з вас про себе говоритиме «я», а якщо вас буде багато — «ви», розповідаючи про когось, або про щось, кажіть «він», «вона», «воно», а якщо їх багато — «вони». А поки прощавайте, я йду до злої чаклунки».
Чаклунка погодилася віддати людям їхні імена за умови, що мудрець відгадає її загадки.
· По білому полю чорним маком сіяно.
· Не думає, не гадає, а інших навчає.
· На базарі не знайти, на вагах не зважити.
Мудрець відгадав загадки, і чаклунці довелося віддати імена людям. Але мешканцям веселого царства дуже сподобалися слова, які їм подарував мудрець, і вони залишили їх собі, щоб уживати у мовленні замість імен.
— Як же назвемо нову частину мови?
— Чому її так назвали?
— Давайте відгадаємо загадки, які зла чаклунка загадала мудрецю, а потім спробуємо замінити слова-відгадки займенниками.
(Запис на дошці і в зошитах.)
Сторінка — вона, книга — вона, букви — вони, підручник — він, розум — він.
— Які займенники ви запам’ятали з казки?
— На які питання відповідають займенники?
Висновок. Займенник — це частина мови, яка вказує на предмети, їх ознаки, кількість, але не називає їх. Наприклад, іменники хлопчик, кінь, камінь, гнів можна замінити займенником він; прикметники допитливий, сильний, важкий, справедливий — займенником такий; числівники два, шість, десять — займенником стільки. Займенники відповідають на ті самі питання, що й частини мови, замість яких вони вживаються.
3. Первинне закріплення
— Відгадайте загадки. Назвіть займенники.
Стало біло навкруги —
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я... (Зима).
Білесенькі сніжиночки,
Вродились ми з води;
Легенькі, як пір’їночки,
Спустились ми сюди.
Ми хмарою носилися
Від подиху зими,
І весело крутилися
Метелицею ми. (Сніжинки)
— Які слова замінили відгадку?
— Яку роль виконують займенники?
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
— Складіть і запишіть три запитання із займенниками ти, ви, ми.
2. Поетична хвилинка
Вибірковий диктант
— Випишіть тільки займенники.
Ти — наше диво калинове,
Кохана материнська мово.
Чого ви плачете, тополі?
Чи від образи, чи від болю?
Щоб ми всі шанували рідну мову
І рідну пісню, любу і чудову.
Люблю я Бога, маму й тата,
Люблю село, де рідна хата.
Відповідь. Ти, ви, ми, я.
3. Самостійна робота
— Підкресліть займенники.
Ти йому про діло, а він тобі про козу білу.
Ти їй про Тараса, а вона тобі про півтораста.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яку нову частину мови вивчали на уроці?
— На які питання відповідають особові займенники?
— Для чого потрібні займенники?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ