УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
ІІ семестр
ЗАЙМЕННИК
УРОК 80. ВІДМІНЮВАННЯ ОСОБОВИХ ЗАЙМЕННИКІВ
Мета: ознайомити учнів з відмінюванням займенників; вчити відмінювати особові займенники за зразком; користуватися навчальною таблицею для визначення відмінків займенників у реченні; розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати любов до рідної землі.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів'ями
— Прочитайте, поясніть зміст. Підкресліть займенники.
1) Дерево живе, хоча з нього й осипається листя. 2) Час — не віл, його не налигаєш. 3) Ото, мамо, хвалять нас: чи ви мене, чи я вас. 4) Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе. 5) Хай робота тебе боїться, а не ти її.
2. Каліграфічна хвилинка
Гг Гард ер об гардероб
— Поясніть тлумачення слова за словничком. Складіть і запишіть речення із різним значенням слова гардероб.
3. Словникова робота
Гардероб — приміщення в громадській установі, де зберігається верхній одяг відвідувачів.
Речення:
1) Наш клас сьогодні чергує біля гардероба.
2) Під час великої перерви чергові будуть прибирати в гардеробі.
3) Андрійко прийшов до гардеробу.
4. Тестування
1. Займенник указує на:
а) ознаку предмета;
б) предмет;
в) предмет, ознаку, кількість.
2. Особові займенники вживаються замість:
а) прикметника;
б) числівника;
в) іменника.
3. Згрупуйте займенники за особами: я, вони, вона, ти, ми, воно, він, ви.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся,, як змінюються займенники за відмінками.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
Спостереження за змінюванням займенників 1-ї, 2-ї, 3-ї особи однини і множини за питаннями
Н. в. хто? |
Я |
ми |
ти |
ви |
він |
вона |
воно |
вони |
Р. в. кого? |
мене |
нас |
тебе |
вас |
його |
її |
його |
їх |
Д. в. кому? |
мені |
нам |
тобі |
вам |
йому |
їй |
йому |
їм |
3. в. кого? |
мене |
нас |
тебе |
вас |
його |
її |
його |
їх |
О. в. ким? |
мною |
нами |
тобою |
вами |
ним |
нею |
ним |
ними |
М. в. на кому? |
на мені |
на нас |
на тобі |
на вас |
на ньому |
на ній |
на ньому |
на них |
— Яка буква пишеться у займенниках 3-ї особи?
Висновок. Особові займенники при відмінюванні змінюють основу слова.
2. Первинне закріплення
— Замість крапок поставте у потрібних відмінках особові займенники, названі на початку ряду.
(Я) |
До... прийшов товариш. |
(Ми) |
У... дружній клас. |
Тато купив... книжку. |
3... весело працювати, |
||
Старший брат пишається... |
Усім... подобаються |
||
Сьогодні... похвалили. |
рухливі ігри. |
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Диктант-мовчанка
Учитель демонструє картки, а учні записують займенники. (Один учень працює біля дошки.)
2-га особа однини Прийшов до (він)
3-тя особа однини ж. р. Згадувати (я)
1-ша особа мн. Спілкуватися з (ми)
Перевірка: ти, вона, ми; прийшов до нього, згадувати мене, спілкуватися зі мною.
2. Робота в парах
— Спишіть сполучення, змінюючи займенники за змістом. Укажіть відмінок займенників:
дивився (на кого?) |
Я |
вибачився (перед ким?) |
МИ |
розмовляв (з ким?) |
Я |
сміявся (з кого?) |
МИ |
3. Робота з деформованими реченнями
Очі, були, у, великі, нього, сині.
(У нього були великі сині очі.)
— Як ви написали слова у нього? Чому?
— Визначте особу, число, відмінок цього слова. (3-тя ос. одн. Р. в.)
Висновок. В особових займенниках можна визначити особу, в деяких — рід, число, відмінок.
4. Поетична хвилинка
— Виділіть займенник з тексту, вказавши особу, число, відмінок.
Сад мовчить і тихо мріє,
Він проспить зимові дні.
Л. Первомайський
Я встаю раненько влітку.
Стільки ж бо тоді краси!
М. Познанська
5. Самостійна робота
— Прочитайте, поясніть зміст. Визначте рід, число, відмінок займенників.
1) Йому, як з гуски вода. 2) Їй кажеш «ячмінь», а вона каже «гречка». 3) Сорочка мені ближче, ніж каптан.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Що таке займенник?
— Назвіть займенники 1-ї, 2-ї, 3-ї особи.
— Складіть кілька речень із займенником.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ