УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
ІІ семестр
ЗАЙМЕННИК
УРОК 83. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ТВОРУ «ЗИМА»
Мета: вчити учнів будувати словосполучення і речення з особовими займенниками, використовувати займенники для зв'язку речень у тексті, з метою уникнення лексичних повторів; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів'ями
— Прочитайте, поясніть зміст. Випишіть займенники, які не повторюються. Розкривши дужки, вставте потрібну букву замість крапок. Поясніть правопис займенників.
1) (Про) Мене, Семене, хай усі (коло) м..не, аби я зверху. 2) Курка сказала яйцю: «Я була такою, як ти, і я зроблю т..бе таким, як я». 3) Ти йому про діло, а він тобі про козу білу. 4) Ти м..ні дуже по душі, та я собі ще миліший. 5) Що йому не кажи, а він у свою дудку дме.
2. Каліграфічна хвилинка
На аз ад назад
— Відтворіть фразеологізм: свої, назад, слова, брати.
— Відтворіть прислів’я, вставивши дане слово.
А, пройдеш, брехнею, назад, світ, ..., не вернешся. (Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся.)
3. Словникова робота
1. Яке зі слів записано правильно?
а) Восини;
б) посередині;
в) телифон.
2. У якому слові на місці пропуску потрібно вставити букву?
а) Завдання;
б) шіст..надццть;
в) фут..бол.
3. Які слова слід писати разом?
а) (В)осени;
б) (до)завтра;
в) (будь)ласка.
4. У якому слові є подвоєння приголосних?
а) Щогодин..и;
б) щоден.ю;
в) міль..йон.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про займенник.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Виконання практичних завдань (колективно)
1. Знайдіть особові займенники, визначте їх особу (усно).
Я до тебе усміхнусь
І з тобою подружусь.
Посміхнися ти в одвід,
Ми з тобою — цілий світ.
Всі сміються навкруги —
Він, вона, вони.
Бо усмішка всіх єднає,
Жити в дружбі помагає.
2. Прочитайте. Що треба зробити зі словом «вона», щоб прочитати вірш? Змініть слово. Визначте особу, відмінок.
Усі уроки української мови. 4 клас
Моя країна-мати Україна, ,
Про (вона) всюди слава лине,
Хоч вона немолода і сива.
Та доля (вона) судилася щаслива.
Фізкультхвилинка
3. Займенники, подані в дужках, поставте в потрібному відмінку і випишіть у дві колонки словосполучення:
а) із займенниками, що не мають початкової літери н;
б) із займенниками, що мають початкову літеру н;
Будує з (вони), глянули (він) у вічі, люблю (вони), сказав про (вона), принесла до (вони), розбудив (вони), надіявся на (вона), вірив (вони), стиснули (він) в обіймах, з’їв за (він), знала про (вони), тьохнуло (вона) серце, купався з (він).
— У кожному першому слові підкресліть другу від початку букву, складіть і прочитайте назву вірша В. Сосюри. («Любіть Україну»)
2. Робота в парах
Гра «Відгадай займенник»
— Займенник 1-ї особи однини вказує на особу, яка сама про себе говорить.
— Займенник 3-ї особи однини, який указує на особу чи предмет, про який розповідають.
— Займенник 2-ї особи множини, який указує на осіб, до яких ми звертаємось.
— Утворіть каруселі тільки із займенників: хто з ким дружить? (Я з вами, ви з нами)
— Напишіть займенники з двома е.
— Напишіть займенники з ьо, йо.
Перевірка. Самоперевірка зі зразка на дошці. Самооцінювання.
3. Самостійна робота
— Запишіть речення.
Мова йшла про... (я, ти, він).
Ми потоваришували з... (ти, він).
На уроці вчителька спитала... (я, ти, вона).
— Поставте питання до займенників. Визначте їх особу.
— Визначте відмінок займенників.
4. Удосконалення тексту
— Прослухайте текст. Зверніть увагу на надмірне невмотивоване вживання особового займенника він. Вставте замість нього іменники Шевченко, Тарас, хлопець.
У ранньому дитинстві в нього виявився хист до малювання. Крейдою чи вуглинкою він розмальовував стіни, лави, стіл, навіть долівку. Мріючи стати художником, він навчався у трьох церковних малярів, але вони не виявили в нього здібностей. Вечорами, деколи й ночами, виконавши всю загадану роботу, він нишком брав книжки з панської бібліотеки і перечитував, поринаючи у невідомі світи і забуваючи про своє гірке життя. Незабаром він і сам почав складати вірші. Переливати свої думки у слова було неабиякою втіхою для нього. (З підручника)
Словничок
Нишком — тихо, причаївшись, мовчки; крадькома, потайки, щоб інші не бачили, не знали.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Над якою темою ми працювали?
— Яке завдання найбільше сподобалося?
— Яке завдання викликало труднощі?
— Які займенники належать до особових? Чому вони так називаються?
— Визначте, про які займенники йдеться, якщо вони вказують:
а) на 3-тю особу однини жіночого роду;
б) на 1-шу особу множини;
в) на 2-гу особу однини;
г) на 3-тю особу множини.
— З’ясуйте, форми яких відмінків поданих займенників пропущено.
а) Ти, тобі, тобою, на тобі;
б) мене, мені, мною, на мені;
в) нас, нам, нами.
— Знайдіть у реченнях помилки і виправте їх.
1) Ми прийшли до його.
2) Подруги прийшли до її.
3) Я зустрівся з їм нещодавно.
4) Ми відпочивали з їми в Криму.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ