УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
ІІ семестр
ДІЄСЛОВО
УРОК 90. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (початкова форма)
Мета: вчити впізнавати на слух та в письмових текстах неозначену форму дієслова; розвивати пам'ять, мислення, увагу; виховувати старанність, наполегливість у навчанні.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів'ями
— Прочитайте, поясніть зміст. Поставте дієслова, подані в дужках, у потрібній за змістом формі.
1) Одна бджола мало меду (наносити). 2) (Наговорити) цілу гору, а (зробити) з макове зерно. 3) Ноги (носити), а руки (годувати). 4) У кого руки (працювати), у того рот (їсти).
2. Каліграфічна хвилинка
Вч ор чо ра вчора
— Відтворіть вірш, вставивши слово вчора.
... квітки, а нині —
Жовтий лист на билині,
... було так гарно,
Нині зимно і хмарно.
Б. Лепкий
3. Словникова робота
Гра «Закодовані слова»
А |
В |
Т |
О |
М |
О |
Б |
І |
Л |
Ь |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
3 4 5 |
9 6 3 4 |
1 3 4 5 |
7 8 9 10 |
5 8 9 10 |
3 1 5 |
2 8 9 |
2 3 4 5 1 |
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що означає поняття «неозначена форма дієслова», на які питання вона відповідає і як інакше називається.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
— Прочитайте текст.
Школа — святиня і надія народу. У школі навчають не тільки читати, писати, рахувати, мислити, пізнавати навколишній світ. У школі вчать жити.
— Відшукайте у тексті дієслова. Спробуйте визначити час дії.
— Не можете? Так, це зробити неможливо!
Запам’ятайте! Слова читати, писати, рахувати, мислити,
пізнавати, жити — це неозначена форма дієслова. Її ще називають початковою формою дієслова. Дієслова в неозначеній формі відповідають на питання що робити? що зробити? та мають у кінці -ти або -тися, рідше — ть, -ться, це закінчення дієслів.
2. Складання опорної таблиці
Неозначена форма — незмінна форма дієслова |
Що робити? Що зробити? |
Не вказує на: час; число; рід і особу; кількість виконавців дії |
3. Первинне закріплення
— Від поданих дієслів утворіть неозначену форму, виділіть суфікси.
Готується, знають, слухатиме, прибіг, занесла, напишу, тримаю, думають, працюєш, варила.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Замініть подані словосполучення дієсловами в неозначеній формі та запишіть їх.
Говорити пошепки. Робити ремонт. Давати дозвіл. Давати пораду. Стати друзями.
2. Гра «Добери пару»
— До слів лівого стовпчика доберіть слова з правого таким чином, щоб утворилися словосполучення.
вчити |
натюрморт |
читати |
книжка |
писати |
лист |
малювати |
знання |
добувати |
правило |
3. Розподільний диктант
— Запишіть дієслова у два стовпчики: у перший — неозначену форму, у другий — особові форми, тобто форми теперішнього, минулого і майбутнього часів.
Працювати, працював, вишивати, вишивай, вишити, вишиватиме, доглядати, доглянути, догляне, доглядав.
4. Робота в групах
Затриматися — застряти
жалітися — плакатися
лежати — валятися
пояснити — розжувати
вчити — зубрити
просити — клянчити
витратити — розбазарити
— Прочитайте пари слів.
— Чи можна сказати, що ці дієслова стоять у неозначеній формі? Обґрунтуйте свою думку.
— Що ще ви можете сказати про ці слова?
— Які слова можна назвати синонімами?
— Які з поданих дієслів-синонімів не лише означають дію, але й виражають наше ставлення до неї?
— Складіть і запишіть два речення з однією парою дієслів-синонімів.
5. Гра «Ланцюжок»
— Поставте дієслова в неозначену форму.
Живемо, вчить, іду, виконаєш, садить, майструє, стругав, відгадала, знайшов, виконав, малювала, вітаєшся, слухає, розрубав, допоміг, чистить, полетіли, мовчить, написав, розмовляла.
6. Поетична хвилинка
— Знайдіть у загадках дієслова, вжиті в неозначеній формі.
Загадки
Хлопчику-хлоп’ятку,
Одгадай загадку:
Бачити — не бачить,
Чути — не чує,
Мовчки говорить,
Добре мудрує. (Книжка)
Він нам, як мама, дорогий,
Він хоче нас навчити
Любити край чудовий свій.
Це мудрий наш... (учитель).
7. Самостійна робота
— Поставте дієслова у неозначену форму.
Живемо —
Виконаєш —
Знайшов —
іду —
відгадала —
малювала —
вчить —
майструє —
виконав —
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Незакінчене речення»
· Дієсловом називається... (частина мови, що означає дію предмета і відповідає на питання що робити? що робив? що робитиме?).
· Початковою формою дієслова є... (неозначена форма дієслова).
· -ти, -ть в кінці дієслова називають... (закінченням).
· Найчастіше дієслово в реченні зв’язане з... (іменником).
· У реченні дієслово виступає... (присудком).
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ