УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
ІІ семестр
ДІЄСЛОВО
УРОК 91. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВЖИВАННЯМ ДІЄСЛІВ НЕОЗНАЧЕНОЇ ФОРМИ У ПРИКАЗКАХ І ПРИСЛІВ'ЯХ, ПОРАДАХ, ІНСТРУКЦІЯХ. ПОБУДОВА ПОРАД, ІНСТРУКЦІЙ
Мета: вчити учнів добирати неозначену форму до дієслів, поданих в інших формах, використовувати неозначену форму в побудові навчальних текстів-інструкцій, порад; спонукати учнів до навчання; виховувати любов до української мови.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів'ями
— Прочитайте, поясніть зміст. Спишіть. У дієсловах виділіть закінчення, усно поставте до них питання. Підкресліть дієслова у неозначеній формі, що мають протилежне значення.
1) Спершу треба розсудити, а тоді робити. 2) Краще добре робити, ніж гарно говорити. 3) Погане слово краще проковтнути, ніж промовити. 4) Легко говорити, та не так легко зробити.
2. Каліграфічна хвилинка
З зад ду ззаду
— Уведіть слово у речення. Доберіть спільнокореневі слова, які належать до різних частин мови.
3. Словникова робота
Гра «Склад загубився»
лі...руч
мі...нець
дисцип...на
кі...метр
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви закріпите і поглибите знання про неозначену форму дієслова.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Добери синоніми»
— До поданих дієслів неозначеної форми доберіть синоніми, виділіть закінчення.
Бажати, ясніти, радіти, забавляти, перемагати.
Слова для довідок: бавити, вигравати, світліти, хотіти, веселитися.
2. Словотворча робота
— Від неозначеної форми дієслів, що відповідають на питання що робити?, утворіть за допомогою кількох наведених префіксів дієслова, які б відповідали на питання що зробити?. Запишіть їх. Позначте префікси.
Префікси: про-, по-, з-, пере-, до-, за-.
Що робити? |
Що зробити? |
Садити |
посадити, пересадити |
малювати |
|
лазити |
|
сміятися |
|
співати |
3. Фізкультхвилинка
4. Робота в парах
Гра «Математична граматика»
НА + ГО + РІХ - IX + ОДИ + ТИН - Н = ...
В + МИР - Р + ТИСК - К + Я = ...
ВИ + ВЕРХ - X + НУ + ТИР - Р + СЬК - К = ...
5. Гра «Знайди дієслова в дієсловах»
Зрозуміти, здобути, намилитися.
— Поставте питання до поданих і утворених дієслів.
6. Робота в парах
— Продовжте прислів’я, добираючи дієслова неозначеної форми.
· Добре того вчити, хто хоче все... (знати).
· Що знати і вміти — за плечима... (ке носити).
· Розуму не позичити і за гроші... (ке купити).
· Хочеш знати — не соромся... (питати).
7. Робота в групах
— Дієслова в неозначеній формі вживаються не тільки в усній народній творчості, але й під час складання пам’яток, порад, текстів-інструкцій.
Уважно прочитайте поради і знайдіть у них дієслова в неозначеній формі.
Поради для школярів
1. Книжку треба тримати в чистоті.
2. Сторінки слід перегортати за верхній ріжок.
3. Не можна виривати з книжки аркушів.
4. Кожен учень повинен берегти свій підручник.
— Згадайте, що таке інструкція. (Інструкція — вказівка на порядок і засоби виконання певної роботи, користування приладами, інструментами.)
— Прочитайте текст-інструкцію щодо виготовлення персонажів для пальчикового театру і знайдіть у ньому дієслова в неозначеній формі.
1. Склади тканину навпіл. Вибери викрійку та прикріпи її шпильками до тканини.
2. Вирізавши деталі, отримаєш 2 тулуба, 2 вуха.
3. Уклади вушка між двома деталями тулуба. З’єднай деталі, прошивши швом «уперед голку».
4. Із ґудзиків, бісеру, клаптиків тканини зроби очі та мордочку.
— За такою схемою можна виготовити будь-якого пальчикового персонажа.
— Навіщо потрібно вміти складати інструкцію?
— Складіть поради, роз’яснення (інструкції), як провести гру, виготовити іграшку тощо.
8. Самостійна робота
— Утворіть від поданих дієслів неозначену форму за зразком.
Ходжу — ходити; любив; радів; пишу; працював; зробив; пішов; стелить; вирувати; зашумів, прокинулися; потягнулися; забринів; котилася; прийшов.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що таке дієслово?
— З якою частиною мови найчастіше пов’язане дієслово? Наведіть приклади.
— Яким членом речення виступає дієслово? Наведіть приклади.
— Що таке неозначена форма дієслова? Наведіть приклади.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ