УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
ІІ семестр
ДІЄСЛОВО
УРОК 92. ЗМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ ЗА ЧАСАМИ
Мета: повторити і поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова; закріпити вміння визначати час дієслова у реченнях, тексті; розвивати творчу уяву, мовне чуття, культуру мовлення, вміння давати правильні та повні відповіді на поставлені запитання; розширювати лексичний запас учнів приказками та прислів'ями; виховувати почуття прекрасного.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
Ввв ве еч че ері ввечері
— Доберіть спільнокореневі слова, визначте корінь.
2. Словникова робота
Гра «Закодовані слова»
С |
Т |
А |
Д |
І |
О |
Н |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1 6 7 |
1 2 3 4 6 |
1 3 4 |
7 6 2 3 |
1 2 3 7 |
4 3 2 3 |
1 2 5 7 3 |
3. Тестування
1. Дієслово — це частина мови, що означає:
а) назву предметів;
б) ознаку предметів;
в) дію предметів.
2. На які питання відповідають дієслова?
а) Який? яка? яке? які?;
б) що робить? що зробить? що буде робити?;
в) хто? що?.
3. У реченні дієслово найчастіше буває:
а) підметом;
б) присудком;
в) другорядним членом речення.
4. Дієслова у реченні зв’язані зі словами, які відповідають на питання:
а) хто?, що?;
б) який?, які?;
в) що робить?, що зробив?.
4. Робота над прислів'ями
— Складіть і запишіть прислів’я. Поставте питання до дієслів.
У сіні вогню... |
не купити. |
Не кажи гоп, доки... |
не сховаєш. |
Розум за гроші... |
не перескочиш, |
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви будете виконувати творчі вправи, які допоможуть вам розрізняти часові форми дієслів.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
— Складіть зв’язний текст. Назвіть дієслова. Поставте питання до знайдених дієслів і визначте, чи дія відбулася, чи вона відбувається на даний момент, чи дія буде відбуватися.
До, пішли, лісу, ми, весною.
Легенький, подув, вітерець.
Всі, лісі, заспівали, в, дерева.
Висновок. Дієслова змінюються за часами: вони мають форми минулого, теперішнього і майбутнього часу. Час дієслова визначається за моментом повідомлення про дію. Дієслова минулого часу вказують на дії, які відбувалися до моменту повідомлення про них: (;що робив?) летів, (що зробив?) полетів. Дієслова теперішнього часу означають дії, які відбуваються під час повідомлення про них: (що робить?) летить. Дієслова майбутнього часу називають дії, які відбудуться після повідомлення про них: (що зробить?) полетить, (що буде робити?) буде летіти, (що робитиме?) летітиме.
2. Складання опорної таблиці
Час дієслів |
Теперішній — що робить? що роблять? Минулий — що робив? що зробив? Майбутній — що робитиме? що зробить? |
3. Первинне закріплення
— Вставте дієслова відповідно до змісту речення. Поставте питання і визначте коли відбувається дія.
Їжак... велику кількість шкідливих комах і гризунів. (Знищує)
На траві... росинки, мов сріблясті намистинки. (Блищать)
— Доберіть антоніми до дієслів. У якому часі стоять ці дієслова?
Входить —
Гріє —
Говорить —
Радіє —
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Відгадайте загадки. До слів-відгадок доберіть дієслова у різних часових формах.
· Летіла птиця по синьому небу, розпустила крила і сонце закрила. (Хмара — пливе, закриває, насунулась.)
· Летить, а не горобець; виє, а не звір. (Вітер — свище, дув, залетить)
· Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь — ховатися почнуть. (Дощ — періщить, лив, йтиме)
2. Творча робота в групах
— Послухайте уривок з твору Лесі Українки.
...Стояла я і слухала весну.
Весна мені багато говорила,
Співала пісню дзвінку, голосну,
То знов таємно-тихо шепотіла...
— Що могла «сказати» Лесі весна?
1-ша група. Скласти 2-3 речення, що могла «сказати» весна Лесі Українці?
2-га група. Продовжити речення: «Коли земля прокинеться від зимового сну...».
3. Самостійна робота
— Відновіть прислів’я.
Часу, згаяного, і, не, конем, здоженеш.
Один раз відріж, сім разів відміряй.
— Знайдіть дієслова та позначте їх.
[ ] Відріж
[ ] не
[ ] конем
[ ] і
[ ] часу
[ ] згаяного
[ ] раз
[ ] один
[ ] відміряй
[ ] сім
[ ] здоженеш
4. Гра «Наш — не наш час»
Учні об’єднуються у три групи: теперішній, минулий, майбутній час. Учитель читає речення або пише їх на дошці. Коли у реченні, наприклад, є дієслова минулого часу, то учні з групи минулого часу піднімають руки, а решта учнів каже: «Не наш час». Коли у реченні є дієслова двох часів, то руки піднімають обидві групи. Виграє група, учні якої припустяться найменшої кількості помилок.
1) За воду не дякують і гроші не дають. 2) Книжка вчить, як на світі жити. 3) Правда й з дна моря виринає, а неправда потопає. 4) Хто з правдою зріднився, той грому не боїться.
5. Робота над загадками
— Знайдіть дієслова та визначте їх час.
· Сидить баба на грядках, закутана в хустках. (Капуста)
· В нашої бабусі сидить дід у кожусі, на печі нагрітий, без води умитий. (Кіт)
· Понад квіти літає, солодкий сік збирає, зимою спить, літом бринить. (Бджола)
· Стоїть дід над водою, хитаючи бородою. (Очерет)
· Стоїть хлопчик під пеньком, вкрив голову брильком. (Гриб)
· Не розбивши горщика, не з’їси кашки. (Горіх)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які три часи має дієслово?
— Як відрізнити один час від іншого?
— Що означають дієслова теперішнього часу?
— Яке значення мають дієслова майбутнього часу?
— Які дії описують дієслова минулого часу?
— Наведіть приклади дієслів кожного часу.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ