УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
І семестр
ТЕКСТ
УРОК 9. ТЕКСТ-ОПИС
Мета: продовжити ознайомлення учнів із типами текстів за їх метою; звернути увагу на характерні ознаки текстів-описів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вправляння у діалогічному мовленні
— Прочитайте текст.
— У якій грі його використовують? («Гуси-лебеді»)
— Гуси, гуси, додому!
— Ні!
— Чого?
— Вовк за горою!
— Що робить?
— Гусей скубе!
— Яких?
— Сірих, білих, волохатих!
— Тікайте, гусочки, до хати!
Інсценізація діалогу учнями.
— Як називають розмову двох або кількох осіб?
2. Словниковий диктант
— Запишіть під диктування.
Восени, щоденно, щогодини, портрет, попереду, до побачення,
Взаємоперевірка робіт.
— Правопис якого слова ми ще не розглядали? (Портрет)
3. Каліграфічна хвилинка
Пп Пп Пп пп ор портрет
— Утворіть словосполучення.
Гра «Сито»
— Доберіть з довідки слова і запишіть речення.
Портрет пише...
Море малює...
Пейзажист передає красу природи у...
(Шофер, портретист, моряк, пекар, мореніст, піаніст, пейзаж)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Малювати можна не лише фарбами. Сьогодні ми спробуємо малювати за допомогою слів. А допоможе нам у цьому новий тип тексту.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. «Працюймо разом!»
— Прочитайте текст.
...На початку жовтня ледве помітною лісовою стежкою, яка звивалась між старезних дубів, ішла дівчинка років тринадцяти. На ній була картата новенька кофтина, синя спідниця й біла хустинка, як терен-цвіт. І ця хустинка різко відтіняла чорні брови дівчинки, її засмагле обличчя й світлі очі. Такі світлі й зелені, що в темряві вони, мабуть, блимають, як світлячки. Її кругле ніжне підборіддя схоже було на яблуко, а припечений сонцем кирпатенький ніс скидався на жовту лісову грушку, яка вистигла проти сонця аж на верхівці дерева.
Дівчинка несла книжки й зошити. Вона поверталася додому зі школи. Йшла вона легким безшумним кроком, наче пливла над стежкою, і тільки іноді під її черевиками стиха хрускала суха гілочка або жолудь.
За О. Копиленко
— Чи можна цей текст назвати розповіддю? Чому?
— Які слова допомогли вам уявити зовнішність дівчинки?
Висновок. Такі тексти називають текстами-описами. Описати людину за допомогою слів означає надати її словесний портрет.
2. Конкурс «Портрет на замовлення»
— Намалюйте свою матусю.
Учні по черзі виходять до дошки та озвучують свій малюнок за допомогою слів.
— Що легше —намалювати чи описати за допомогою слів?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Порівняння однотемних текстів-описів
— Прочитайте тексти.
— Визначте, де художній, а де — науково-популярний текст?
— Чому ви так уважаєте?
1) Кульбаба — де багаторічна трав’яниста рослина. Стебло у неї безлисте, світлого кольору, подібне до соломини, усередині порожнисте. На його верхівці одна велика квітка, схожа на кошик. Вона жовта. Увечері її пелюстки згортаються, а вранці розкриваються. Листочки у цієї рослини видовжені, зубчасті. Вони ростуть від самого кореня.
2) Я бачив чудову квітку! Стебельце у неї високе, схоже на соломину. На верхівці квіточка, мов маленьке сонечко. І в цьому сонечку безліч золотих пелюсток, ніби промінчиків. А листочки цієї квітки високі, зубчасті, казкові. Вони ніби оберігають рослину від небезпеки. Дуже гарна квітка!
— Що спільного в обох текстах?
— У якому тексті автор називає тільки ознаки квітки, а в якому ділиться враженнями про цю рослину?
— Які порівняння використовує автор у художньому тексті?
— Де найчастіше ви можете зустріти науково-популярний текст?
2. Самостійна робота
1 варіант
— Складіть і запишіть художній опис верби, використовуючи подані вирази:
зелені кіски; гілки, наче руки; задивляється у воду на свою вроду; тихесенько розмовляють; низенько схилилися; то плаче, то сміється; шепочуть, зажурилась.
2 варіант
— Складіть і запишіть науковий опис дуба, використовуючи подані вирази:
розлогий, могутній, дужий, цар дерев, плоди їстівні для тварин, останній скидає листя.
3. Заслуховування робіт учнів. Виправлення помилок
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Над якими текстами працювали?
— Чому вони мають таку назву?
— Як ви розумієте вислів «живий портрет»?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ