Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік

ТЕКСТ

Урок 9. ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ: ТВЕРДЖЕННЯ, ДОКАЗИ, ВИСНОВКИ

Мета: формувати в учнів уявлення про текст-міркування, його характерні ознаки: твердження, доказ, висновок; вчити складати тексти-міркування; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
  3. Перевірка домашнього завдання (вправа 28, с. 17)

Учитель може заслухати відповіді кількох учнів.

Учні читають план і текст розповіді за темою «Дари лісу». Колективно аналізують відповідність плану тексту розповіді.

  1. Каліграфічна хвилинка

— Розгадайте ребус.

(Попереду)

—  Запишіть каліграфічно.

Пп По пе пл па попереду

— За малюнком складіть і запишіть розповідне речення зі словом попереду.

  1. Гра «Редактор»

—  Прочитайте поданий текст.

—  Знайдіть у ньому недоліки, виправте їх.

—  Прочитайте вдосконалений текст.

От лісок. Росте в лісі ялинка. Біжить через лісок зайчик. Дмухнув вітерець. Ялинка зашелестіла. Зайчик злякався. Зайчик підвівся на лапки і слухає. У лісі знову тихо.

Зрадів зайчик і почав гризти травичку. Ой! Знову щось шелестить. Зайчик перелякався. Боїться зайчик усякого шелесту.

—  Який заголовок можна запропонувати до тексту?

—  Назвіть префікси у виділених словах.

  1. Робота за таблицею «Типи текстів»

Розповідь

Опис

?

Розповідаємо про певну подію

Описуємо предмет або подію

Хочемо довести або спростувати певну подію

— Яку назву можна дати третьому виду текстів?

 III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми попрацюємо над текстами-міркуваннями; дізнаємося про особливості побудови тексту-міркування.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (вправа 30, с. 19)
  • Ознайомлення з текстом.

— Прочитайте текст вправи.

— Яка мета цього тексту?

— Який це тип тексту? (Це текст-міркування.)

  • Робота в групах.

— Об’єднайтеся в групи та попрацюйте над першим завданням до вправи.

— У чому полягає особливість побудови тексту-міркування?

  • Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 19).

— Відшукайте ці слова у тексті вправи.

  • Списування доведення із завданням, поданим на с. 19 підручника.
  1. Фізкультхвилинка
  2. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
  3. Тренувальна вправа 31 (с. 19-20)

— Прочитайте поданий текст.

  • Визначення у тексті твердження, доказу, висновку.

— Якої частини тексту не вистачає? (Висновку)

  • Вибіркове списування.

Виписування слів, використаних у доказах (погоджуюся, дійсно, мені здається).

— Прочитайте подане у вправі твердження, висновок.

— Поміркуйте, про що можна написати у висновку?

— Запишіть свої думки у зошити.

Перевірка виконаної роботи. (Заслухати декілька учнів.)

  1. Складання тексту за поданим твердженням (вправа 32, с. 20)

— Прочитайте поданий текст.

— Зверніть увагу на виділене речення.

— Спробуйте скласти власне міркування на основі поданого речення.

  1. Гра «Будівельники»

— Перебудуйте текст-розповідь на текст-міркування.

Птахи — наші друзі. Вони знищують шкідників лісу. А ще вони радують нас своїм співом. Бережіть птахів!

Необхідно оберігати птахів.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

— Пригадайте, що таке текст?

— Які бувають типи текстів?

— З яких частин складається текст-міркування?

— Які слова доречно використовувати у доведенні? А які — у висновку?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 33 (с. 20).





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити