Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
ТЕКСТ
Урок 10. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ
Мета: закріплювати знання учнів про текст-міркування, його характерні ознаки; вдосконалювати вміння складати тексти-міркування на основі поданих тверджень, дотримуючи структури тексту-міркування; розвивати мовлення учнів; виховувати старанність.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Чути дзвоник голосистий,
Він дзвенить, немов намисто,
Намистинки розсипає
Й весело нас всіх скликає.
Подивилися на мене,
Усміхнулися усі:
Хто готовий до роботи?
Хто бадьорий?.. Молодці!
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно, гарно.
Не базікати на уроках,
Як папуга чи сорока.
- II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (вправа 33, с. 20)
Учитель заслуховує декілька робіт учнів.
— До якого типу текстів належить складений вами текст?
— Доведіть свою думку.
- Каліграфічна хвилинка
Зз Чч Аа Дд Тт дж тж но
Звичайно адже отже по-перше
- Робота в парах
— Розмістіть у правильному порядку частини міркування.
Адже скільки про її кмітливість казок складено, скільки про винахідливість розказано.
Дійсно, хитрюща руда проноза.
Здавна лисицю вважали найхитрішим звіром.
- Перевірка виконаної роботи
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
- ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за вправою 34 (с. 20)
1) Робота над загадкою.
- Він на дубі виростає,
Шапочку гарненьку має.
З дуба в землю упаде
І весною проросте. (Жолудь)
— Плодами якого дерева є жолуді?
— Хто полюбляє їсти жолуді?
2) Ознайомлення з текстом вірша Г. Кирпи.
3) Вибіркове читання.
Учні читають умови, за яких буде рости жолудь. (Лягає в холодну землю, вкривається ковдрою з листя, знімає шапку.)
4) Самостійна робота.
— Складіть доведення, використовуючи слова, подані в підручнику. Перевірка виконаної роботи.
— Які слова допомогли вам скласти доведення?
- Робота за вправою 35 (с. 21) (усно)
1) Самостійне читання тексту-розповіді.
— Про яке дерево йдеться у тексті?
— Що цікавого ви дізналися про дуб?
2) Робота в групах.
— Складіть текст-міркування, твердженням якого буде перше речення поданого тексту.
Звітування груп.
- Фізкультхвилинка
Щоб продовжити урок,
Із-за парт мерщій на крок.
Стали рівно, мов дуби.
Потім всі знайшли гриби.
Піднялися, мов смереки,
Потягнулися далеко.
Руки ставимо у боки
І скакаєм, мов сороки.
І прогнулись, мов берізки,
Потім витерли геть слізки.
Всі плечима повели,
Втомлені мов й не були.
- Розвиток мовлення
— Складіть речення-міркування, користуючись довідкою.
Лось і косуля — травоїдні тварини, бо...
Ліс — наше багатство, оскільки дає нам...
Цю красиву пташку прозвали сорока-білобока, через те що має вона... Слова для довідки: хвіст і голівку чорну, як у ворони, тільки збоку на крилах та черевце має біленьке; вони живляться виключно рослинною їжею; чисте повітря, смачні та корисні плоди, затишний відпочинок.
- Творча робота за вправою 36 (с. 21)
— Прочитайте прислів’я, поясніть його зміст.
— З яких частин складається текст-міркування?
— Які слова ви можете використати в доведенні?
— А які — у висновку? (Отже, таким чином, безумовно)
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Який тип тексту повторили на уроці?
— Який вид роботи вам найбільше сподобався?
— Яких труднощів зазнали під час складання тексту-міркування?
- ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 37 (с. 21).