Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
ТЕКСТ
Урок 11. ПОБУДОВА ТЕКСТУ-ОПИСУ, ТЕКСТУ-РОЗПОВІДІ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із типами текстів за їх метою; звернути увагу характерні ознаки текстів-описів; збагачувати словниковий запас школярів; вихо вати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (вправа 37, с. 21)
— Який текст ви склали вдома?
— Чи можна його назвати текстом-міркуванням?
— Доведіть, що птахи — окраса нашої землі.
- Каліграфічна хвилинка
Вв Щщ Тт вз що ем ур зку
Готуй сани влітку, а воза взимку.
- Словникова робота
Гра «Знайди пару»
Взимку |
температурний |
тижневий |
зимовий |
щотижня |
температурити |
узимку |
тиждень |
температура |
щотижня |
зимувати |
тижневик |
- Вибіркове списування
— Прочитайте текст та визначте його тип.
— Випишіть речення, у якому висловлюється твердження.
Світ прекрасний навколо тебе — сонце ясне і синє небо, птахи і звірі, гори і ріки — нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить, бо світ навколо любові просить.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Малювати можна не лише фарбами. Сьогодні ми спробуємо малювати за допомогою слів.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Складання тексту-опису за поданим планом (вправа 38, с. 21)
- Відгадування загадки.
- Виконання звуко-буквеного аналізу слова тюльпан.
- Складання опису за планом, поданим на с. 21 підручника.
Зразок опису
Тюльпан — чудова весняна квітка.
У нього довге та міцне, але гнучке стебельце. Листки тюльпана широкі, видовжені, розташовуються попарно.
Квітка тюльпана має п’ять довгих ніжних пелюсток. Вони бувають у різних рослин різного кольору: від білого до синьо-чорного.
Коли сонце сходить, пелюстки відкривають теплу і світу своє чорне денце із пахучими тичинками. А як темнішає або збирається дощ, то квіточка закривається, ніби захищається від негоди та темряви.
Тюльпан не лише красива рослинка, але й пахуча. Її аромат приваблює своєю свіжістю та приємністю. Тому ця квітка ціниться людьми у цілому світі.
- Виконання вправи 39 (с. 22).
— Прочитайте текст вправи.
— Чим цікавий цей текст? (У ньому не тільки розповідається про тюльпани, але й надається інструкція щодо вирощування цієї квітки.)
— Як за інструкцією ви будете вирощувати цю дивовижну квітку?
Самостійна робота
— Спробуйте переробити речення інструкції, використовуючи подані у підручнику слова.
— Прочитайте, що у вас вийшло.
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Розвиток мовлення. Складання розповіді на задану тему (вправа 40, с. 22)
- Розглядання малюнків на с. 22.
— Які серед цих квітів розцвітають навесні? (Конвалія, дзвоники, проліски)
— Які — восени? (Чорнобривці, жоржини, айстри)
— Прочитайте тему розповіді, над якою ви будете працювати.
— Чим ви зможете прикрасити свою розповідь? (Описом квітів)
- Самостійна робота учнів.
- Перевірка виконаної роботи.
Зразок розповіді
Квіти — це диво природи. Ними можна милуватися і захоплюватися. В кожній рослині зберігається частка сонечка. А багато квітів дуже схожі на його діток, наприклад, мімоза.
Мімоза — це гілочки із жовтими, пухнастими, малесенькими «кульками», схожими на сотні маленьких сонечок на зеленому полі. Їх так багато, що здається, ми бачимо великий оксамитовий сонячний килим. А квітки на гілочках, немов крихітні курчата, із цікавістю визирають з трави. Молоді пагони мімози оливково-зеленого кольору. Гідною прикрасою рослини служать листя. Вони зеленувато-сріблясті. А який у мімози чудовий аромат,не схожий на жодний інший!
Коли я дарую мамі букет з мімози, квіточки качають своїми круглими крихітними голівками і самі просяться до рук.
Моя люба матуся дуже любить мімозу! У ці холодні дні зелена гілочка з малесенькими золотими «курчатками» — прекрасна вісточка весни, яка вступає у свої права.
- Цікаво знати!
Айстри задумані, квіти останнії,
осені пізньої сльози багрянії.
Сумно шепочеться вітер над вами,
і обмиває вас небо дощами.
Ви — як любов, що весни не зазнала
і, як вечірня зоря, одсіяла.
Айстри задумані, квіти останнії,
осені пізньої сльози багрянії...
В. Сосюра
— Про яку квітку йдеться у вірші В. Сосюри?
Айстри — від давньогрецького asteros — зірка.
За легендою, потрапила айстра-зірка на Землю в одну із літніх ночей. Щовечора на небі з’являвся місяць, і на небесному полі на прогулянку збиралися дорослі зорі та маленькі зірочки. Вони відразу заводили нічний танок. Коли зорі посміхалися, земляни бачили їх легке мерехтіння, а коли ж малі зірочки розпочинали свій небесний танок, землянам ввижалися дивовижні зорепади. Та одного разу зовсім маленька зірочка, спіткнувшись, покотилася до небокраю й упала на землю. Вона опинилася на м’якій перині різнотрав’я. Високо над нею горіли яскраві вогники — це були її зорі-сестриці. Зірочка почала плакати і кликати сестер і матір, але чула лише земний шепіт трав. Знесилена, вона заснула. Прокинувшись від співу пташок, зірочка побачила зовсім інший світ — світ без зірок. Лише яскраве сонечко заливало своїм теплом землю. Один із промінців зігрів її личко — і воно засяяло. Але відірватися від землі зірочка не змогла, адже її промінці застигли і перетворилися на корінці, стебла, листки та тоненькі променисті пелюстки. Уночі вона дивилася на свою рідню, яка на небосхилі сяяла різнокольоровим сяйвом, а вдень віддавала це сяйво розкритими до неба квітами. Мандрівники вночі орієнтуються за зірками небесними. А на Землі їх помічницею є айстра, бо ж яскравим своїм виглядом ця квіточка серед пожухлих трав у зоряну ніч указує місця відпочинку.
- ПІДСУМОК УРОКУ
Вправа «Незакінчене речення»
- На уроці я дізнався...
- Мені було цікаво виконувати...
- На жаль, мені ще складно...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 41 (с. 22).
ДОДАТОК ДО УРОКУ 14
- Аналіз помилок, допущених у контрольному диктанті
- Каліграфічна хвилинка
Вл іт ку тк лі влітку
— Зробіть звуко-буквений аналіз слова. Поділіть його для переносу.
— Відтворіть прислів’я, вставивши подане слово.
Тиждень, рік, один, годує, ...
- Бесіда
— З чого складається наше мовлення?
— Що таке речення? (Група слів, що виражають закінчену думку.)
— Чим речення відрізняється від слова?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 17
- Перевірка домашнього завдання (вправа 57, с. 30)
— Зачитайте складену розповідь.
Фронтальна перевірка підкреслених членів речення.
- Каліграфічна хвилинка
Гра «Шифрувальник»
— Переставте букви, утворіть слово.
ТАКГЕР
Гг Аа га ге ка ке ар ер гектар ар
Гектар — одиниця земельної площі у метричній системі мір, що дорівнює 100 арам, тобто 10 000 м2.
- Самостійна робота
— Спишіть речення, вставляючи потрібні слова, що відповідають на питання, подані в дужках.
— Підкресліть головні члени речення.
Хмара (яка?) закрила (що?). Налетів вітер (який?). Спека поступилася (чому?). Загримів грім (де?). Полив дощ (який?).
— За допомогою чого пов’язуються слова у реченні? (За допомогою питань)
ДОДАТОК ДО УРОКУ 25
- Перевірка домашнього завдання (вправа 86, с. 43)
— Прочитайте виписані словосполучення.
— Які слова вжиті у переносному значенні?
— Які антоніми ви дібрали до виділених слів?
- Словникова робота
Гра «Склади слова — назви тварин»
ербвлюд, міджьл, оаджбл, кйорнжвоао
(Верблюд, джміль, бджола, жайворонок)
- Каліграфічна хвилинка
Вп ере ед вперед
— Доберіть до слова антонім.
— Складіть та запишіть речення, визначте його граматичну основу.