Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
ТЕКСТ
Урок 12. ХУДОЖНІЙ І НАУКОВО-ПОПУЛЯРНИЙ ТЕКСТИ-ОПИСИ
Мета: продовжити закріплення знань учнів про текст; формувати вміння порівнювати однотемні тексти-описи художнього і науково-популярного стилів; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати вміння бачити прекрасне у повсякденному житті.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Лунає дзвіночок, до праці мерщій!
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилина не втратилась марно!
- II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (вправа 41, с. 22)
Перевірка складених описів.
- Фронтальне опитування
— Що таке текст?
— Які типи текстів знаєте?
— Яку роль у тексті-розповіді відіграють елементи опису предмета чи явища?
- Каліграфічна хвилинка
Кк ко ос ул ар
Козуля, косуля, сарна
— Як називаються такі слова? До якої частини мови вони належать?
— Складіть з одним зі слів речення та запишіть у зошити.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IV.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Виконання вправи 42 (с. 23)
- Виразне читання вірша Л. Пшеничної.
— Про кого йдеться у тексті?
— Навіщо вороні люстерко?
— Як ви зрозуміли вислів слона?
— До якого стилю належить цей текст? (До художнього)
- Інтонування розповідних і питальних речень.
— Скільки питальних речень у тексті?
— Запишіть їх у зошити.
- Порівняння однотемних текстів-описів (вправа 43, с. 23)
— Прочитайте тексти.
— Визначте, де художній, а де — науково-популярний текст.
— Чому ви так уважаєте?
— Що спільного в обох текстах?
— У якому тексті автор надає наукові відомості про ворона, а у якому описує його за допомогою слова?
— Які порівняння використовує автор у художньому тексті-описі?
— Де найчастіше ви можете зустріти науково-популярний текст?
Списування художнього тексту із завданням
— Назвіть слова, характерні для художнього тексту-опису.
- Фізкультхвилинка
Стали, діти, біля парт.
Кожен з вас здоров’я варт.
Піднімайте руки вгору,
Сонце сили додасть хворим.
Присідайте до землі,
Будуть сили немалі.
А тепер взялись за руки,
Хай покинуть слабкість й муки.
Нам же далі працювати,
То й здоров’я треба мати.
- Самостійна робота (вправа 44, с. 24)
— Прочитайте подані сполучення слів.
— Про яку пташку йдеться?
Варіант 1
— Складіть і запишіть художній текст-опис зозулі, використовуючи подані у вправі сполучення слів.
Варіант 2
— Складіть і запишіть науково-популярний текст-опис птаха, використовуючи подані у вправі сполучення слів.
- Заслуховування робіт учнів. Виправлення мовних помилок
- Цікаво знати!
- З усіх птахів першою летить у вирій і останньою прилітає зозуля. У народі кажуть, що на це є вагома причина: в зозулі зберігаються ключі, адже її вважають ключницею вирію.
- У Росії зозулю називають «кукушка», у Болгарїї — «кукувица», у Німеччині — «кукук», у Франції — «куку». Італійці називають її «куколо», іспанці — «куко»,чехи — «кукачка».
- З давніх-давен відомо: зозулі кують зазвичай у добру погоду. Їхнє «ку-ку» означає, що стоятимуть теплі, ясні дні.
- Перед сухою та теплою погодою зозуля кує довго.
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Що цікавого дізналися на уроці?
— Чого навчилися?
— Що було виконувати найважче?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 45 (с. 24).