Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
РЕЧЕННЯ
Урок 18. ПОШИРЕННЯ РЕЧЕНЬ СЛОВАМИ ТА СЛОВОСПОЛУЧЕННЯМИ
Мета: формувати вміння учнів поширювати речення словами і словосполученнями, складати речення за поданими схемами; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати культуру писемного мовлення.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (вправа 62, с. 32)
Фронтальна перевірка складених розповідей.
- Каліграфічна хвилинка
Дд дд до по об ба ач че ен ння
— Прочитайте і запишіть каліграфічно.
— Доберіть до поданого слова:
- синоніми (до зустрічі, бувай);
- антонім (привіт).
— Складіть з поданим словом речення, різні за метою висловлювання та інтонацією.
- Вправа «Знаки загубилися»
— Прочитайте текст, розставляючи потрібні розділові знаки в кінці речень. Поясніть свій вибір.
Молода берізка вибігла на узлісся і зупинилася чого це вона так відірвалася від своїх подруг мабуть, зрозуміла, що тут більше простору і сонячного проміння ось чому вона і вища і кучерявіша від інших беріз рости, берізко, звеселяй землю своєю красою.
— Випишіть спонукальне речення.
— Підкресліть у ньому звертання. Поясніть розділові знаки.
— Які види речень за метою висловлювання ви ще знаєте?
— Наведіть власні приклади.
- Фронтальне опитування
— З чого складається наше мовлення? (З речень)
— З чого складаються речення? (Зі слів)
— Що є граматичною основою речення?
— Які члени речення, крім головних, ви знаєте? (Другорядні члени речення)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо поширювати речення за допомогою другорядних членів речення.
- ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником
1) Вправа 63 (с. 32) (усно).
Учні читають текст і поширюють речення словами, поданими у завданні до вправи. (Осінній холодний дощ затарабанив у вікна вагона. Вони швидко миготять за вікном. Переді мною постало темно-синє небо із мерехтливими зірками.)
2) Вправа 64 (с. 32-33).
Коментоване списування тексту
У далеких краях гори вкриті веселими лісами. Вранішнє сонечко ніжно пестить усіх соньків. Тихі вечори приносять чарівну казку. У тій чудовій країні жила гарненька маленька дівчинка Марійка. Кожного ранку вона вибігала у садок. Там вона віталася з теплим сонечком і квітами.
Їй чемно відповідали голубі дзвіночки, червоні троянди, білі ромашки, рожеві мальви, помаранчеві нагідки. Вони дуже любили Марійку. Адже дівчинка доглядала їх і піклувалася про квіти.
- Фізкультхвилинка
- Творча робота
— Прочитайте віршовані рядки.
— Замість пропусків уставте порівняння, подані в дужках.
— Запишіть речення та визначте його граматичну основу. З листя падають росинки, ніби сонячні... (перлинки).
Роси падають на квіти і блищать, як... (самоцвіти).
На траві блищать росинки, мов сріблясті... (намистинки).
- Виконання вправи 65 (с. 33)
- Читання учнями тексту «ланцюжком».
- Складання плану до тексту. Запис його на дошці.
- Переказ тексту за складеним планом.
- Усне складання словосполучень, визначення головного і залежного слова у словосполученні.
(Квіточка (яка?) красива; любив (кого?) принцесу; співав (кому?) Едельвейсці; пісень (яких?) чарівних; милувався (чим?) голосом.)
- Вибіркове списування з граматичним завданням (див. третє завдання до вправи).
- Складання речень за поданими схемами
— Назвіть члени речення, що залежать від підмета. На які питання вони відповідають?
— Назвіть члени речення, що залежать від присудка. На які питання вони відповідають?
— Запишіть складені речення.
- ПІДСУМОК УРОКУ
— З якою метою ми поширюємо речення словами і словосполученнями?
— Під час виконання яких завдань зазнали труднощів?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 66 (с. 33).