Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
МОВА І МОВЛЕННЯ
Урок 1. МОВА — ЖИВА СКАРБНИЦЯ ІСТОРІЇ НАРОДУ
Мета: поглибити знання учнів про мову як засіб людського спілкування; актуалізувати знання школярів про державні символи України; розвивати індивідуальне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас; виховувати повагу до символів нашої держави, шанобливе і бережливе ставлення до мови.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учитель посміхається —
Урок наш починається!
Будемо мову ми рідну вивчати
Залюбки і повсякчас.
Тож рівненько всі сідаймо,
Працювати починаймо!
- II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПІДРУЧНИКОМ
- Бесіда
— Розгляньте обкладинку.
— Як називається підручник? («Українська мова»)
— Хто є його авторами? (М. Д. Захарійчук, А. І. Мовчун)
— Розгорніть підручник.
— Які умовні позначення ви побачили?
— Прочитайте, що вони означають.
- Виразне читання вірша Григорія Столярчука «Як хліб...»
— За що автор любить українську мову?
— З чим поет порівнює мову?
— Звідки виникла назва мови? (Від назви держави «Україна»)
— Назвіть символи нашої держави.
— Що ви можете про них розповісти?
— Зверніть увагу, що надруковано на с. 3 підручника.
— А що таке гімн? (Урочиста патріотична пісня, яка уславлює державу.)
— Хто є авторами Державного Гімну України?
- Робота над текстом Державного Гімну України
1) Читання Гімну України вчителем.
— Значення яких слів було для вас незрозумілим?
2) Повторення правил поведінки під час слухання Гімну України.
3) Слухання Гімну України (аудіозапис).
— Які почуття охопили вас?
- ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати нашу рідну мову. Перший розділ, над яким ми будемо працювати, називається «Мова і мовлення».
У цьому розділі є три теми. Прочитайте, як вони називаються.
— Розглянемо першу тему з цього розділу.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Колективна робота (вправа 2, с. 5)
- Виразне читання тексту.
- Переказ змісту прочитаного тексту.
- Складання речень щодо розуміння виділеного у тексті речення. Гра «Шифрувальники»
— Запишіть прикметники до слова мова.
дінар, тучакві, рагна, касьїнраук, лов’їнасо, вучаспі.
— Кілька із них розберіть за будовою.
- Робота за таблицею
На дошці — таблиця.
— Чим мова відрізняється від мовлення?
Висновок. Мова — це широке поняття, а мовлення — вужче. Адже мовлення — це запас слів, якими володіє конкретна людина. Вона може розвивати своє мовлення, і це є показником культури особистості.
- Хвилинка каліграфії
ДД Дд де ре ер дж дв держава
Живи та міцній, українська державо!
- Словникова робота
— Що означає слово держава?
Держава — політична організація суспільства на чолі з урядом та його органами.
Робота в парах
— Доберіть споріднені слова і синоніми до слова держава; визначте, до якої частини мови належать дібрані слова.
(Синоніми до слова «держава»: країна, Батьківщина, Вітчизна, край. Споріднені слова до слова «держава»: державний, державність, одержавлення, державець.)
- Колективна робота (вправа 3, с. 5-6)
Читання тексту вправи учнями «ланцюжком»
— Спробуйте стисло переказати прочитаний текст.
- Розвиток мовлення
Складання і запис учнями тексту-розповіді на подану тему.
(Заслухати розповіді учнів.)
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Письмо з пам'яті (вправа 1, с. 5)
- Виразне читання вірша Миколи Сома.
- Заучування тексту учнями.
- Запис тексту з пам’яті.
- Самоперевірка виконаної роботи.
— Чому вам потрібно добре знати українську мову?
— Які спільнокореневі слова можна дібрати до слова мова? (Мовний, мовлення, мовити, розмовляти)
- Цікаво знати! Ознайомлення з інформацією у рамці (с. 6)
Робота в групах
— Прочитайте прислів’я про мову. Поясніть, як ви їх розумієте.
(Кожна група отримує по одному прислів’ю.)
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Чому кажуть, що мова — жива скарбниця історії народу?
— Яке поняття ширше — «мова» чи «мовлення»?
— Як ви збагачуєте своє мовлення?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 4 (с. 6).
ДОДАТОК ДО УРОКУ 3
- Перевірка домашнього завдання (вправа 8, с. 8)
- Каліграфічна хвилинка
Дд Дд до по бачення
— Допишіть речення.
Щоб знову зустрітись в годину призначену, кажу я щиро всім
— Прочитайте прислів’я та запишіть його.
- Гра «Шукачі»
— Відшукайте серед поданих слів слова ввічливості, які вимовляють у певній ситуації.
Коли я щиро дякую, кажу...
Коли я вибачаюся, кажу...
Коли я прошу допомоги, кажу...
(До побачення; дозвольте зайти; спасибі; перепрошую; вибачте, будь ласка; добродію; допоможи мені, будь ласка)
— Як називаються такі слова? (Ввічливі)
— Як називають людину, яка користується такими словами? (Ввічлива, культурна)
ДОДАТОК ДО УРОКУ 4
- Перевірка домашнього завдання (вправа 12, с. 10)
— Прочитайте записку, яку ви склали вдома.
— Які слова ввічливості ви в ній використали?
- Каліграфічна хвилинка
Рр Рр Ра ир бр рш
Рана від слова заживає, проте слід глибокий залишається.
— Підкресліть іменники.
— Поділіть для переносу слова заживає, залишається.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 5
- Перевірка домашнього завдання (вправа 16, с. 12)
Учитель заслуховує кілька розповідей за темою «Моя допомога в сім’ї».
— Яка тема ваших розповідей?
— Яка основна думка?
- Каліграфічна хвилинка
Загадка
- Голі поля, мокне земля.
Дощ поливає. Коли це буває? (Восени)
— Запишіть каліграфічно.
Вв Вв Вв во ен се восени
— Складіть прикмети. Підкресліть антоніми.
Восени багач, то взимку морозно.
Як восени погідно, то восени хліб у коморі.
Як у травні дощ надворі, а навесні прохач.
- Фронтальне опитування
— Що таке текст?
— Як визначити тему тексту?
— Як дібрати заголовок?
- Самостійна робота
— Прочитайте речення.
— Чи утворюють вони текст? Обґрунтуйте свою думку.
— Яке речення «зайве»? Чому?
— Запишіть відредагований текст.
— Придумайте до нього заголовок.
День був сонячний, теплий. В Оксанки було довге волосся. На небі жодної хмаринки. Сонце пестило землю лагідним теплом. Лагідний вітерець ледь-ледь колихав верхівки дерев.
— У виділеному реченні визначте головні та другорядні члени речення.