Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
РЕЧЕННЯ
Урок 20. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ІНТОНАЦІЇ ПЕРЕЛІЧУВАННЯ ТА ПРОТИСТАВЛЕННЯ (кома, сполучники)
Мета: формувати в учнів поняття про сполучниковий зв'язок між однорідними членами речення; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; виховувати старанність.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Чути дзвоник голосистий,
Ллється голос його чистий.
Всіх скликає на урок
Цей чудовий наш дзвінок.
Ви спокійно всі сідайте,
Працювати починайте.
- II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (вправа 70, с. 36)
— Прочитайте складені речення.
— Назвіть однорідні члени речення.
— Якими членами речення є однорідні члени речення?
- Гра «Слово заміни — нове речення склади!»
— Прочитайте. Виділені слова замініть однорідними членами речення. Двоє дітей допомагають мамі у саду.
До вирію відлітають пташки.
Учні біля школи садили квіти.
— Запишіть і підкресліть однорідні члени речення із залежним словом.
— Які розділові знаки ви використали на письмі?
- Каліграфічна хвилинка
в у на а за під але і й та
— Запишіть каліграфічно.
Вовк старіє, але не мудріє.
— Назвіть однорідні члени речення.
— До якого слова вони належать?
— За допомогою чого поєдналися однорідні члени речення?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вдосконалювати свої знання про однорідні члени речення. Дізнаємося, з якою інтонацією вони вимовляються і за допомогою яких розділових знаків та слів з’єднуються на письмі.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Гра «Я — дослідник» (вправа 71, с. 36)
Виразне читання тексту вправи та доповнення його однорідними членами речення
— Поспостерігайте, як поєднані однорідні члени в реченні.
— Чи завжди між однорідними членами речення стоять коми?
— Коли кома між однорідними членами речення не ставиться?
— Прочитайте речення, у якому однорідні члени слід читати з інтонацією протиставлення.
- Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 37)
— З якою новою частиною мови ви ознайомилися? (Сполучник)
— Яку роботу виконують сполучники?
— Перед якими сполучниками кому не ставлять?
— А перед якими сполучниками кома ставиться завжди?
- Вибіркове списування із завданням (вправа 72, с. 37)
— Поясніть значення слова бруслина.
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Самостійна робота (вправа 73, с. 37)
- Ознайомлення з текстом вправи.
- Письмове виконання завдання до вправи 73 (с. 38).
- Перевірка виконаної роботи.
— Прочитайте списані речення з правильною інтонацією.
— Поясніть уживання розділових знаків при однорідних членах речення.
- Робота в парах
— Поєднайте словосполучення за допомогою сполучників а, але.
— Прочитайте складені прислів’я з правильною інтонацією. Поясніть їх зміст.
— Назвіть однорідні члени речення.
Щебече, як соловейко, |
курей не бачить. |
Лисиця спить, |
нічого не бачить. |
В душу в’ється, |
кусає, як гадюка. |
Дивиться звисока, |
в кишеню лізе. |
- Вправа на увагу
— Прочитайте речення.
Птахи живуть у лісах, живуть на болотах, живуть в озерах. У південних країнах водяться гадюки, водяться кобри, водяться удави. Удави мешкають в Середній Азії, мешкають в Індії, мешкають у Південній Америці. Мавпи дуже бояться удавів, дуже бояться кобр, дуже бояться гадюк.
— Поміркуйте, які слова в реченні є «зайвими». Поясніть чому.
— Вилучте «зайві» слова та запишіть відредаговані речення.
Варіант 1 — 1, 2 речення;
Варіант 2 — 3, 4 речення.
— Підкресліть однорідні члени речення.
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Якими сполучниками з’єднуються однорідні члени речення?
— Перед якими сполучниками завжди ставиться кома?
— Чи ставиться кома перед сполучниками і, й, якщо вони з’єднують два однорідних члени речення?
— Чи ставиться кома перед сполучником і, якщо він з’єднує більше двох однорідних членів речення?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 74 (с. 38).