Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
РЕЧЕННЯ
Урок 22. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРИ ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ («Мова і мовлення». «Текст». «Речення»)
Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів з вивчених тем; закріпити знання про однорідні члени речення; розвивати вміння поширювати однорідні члени залежними словами, складати речення за поданими схемами; виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (вправа 78, с. 40)
Фронтальна перевірка виконаного завдання.
- Усне виконання вправи 80 (с. 41)
- Гра «Ми — шукачі» (за вправою 79, с. 40)
— Які речення вправи відповідають поданим схемам?
(На березі потерпілі палили вогнища й готували їжу.
Після дощу порозпускалися дивні квіти, трави і дерева.)
— Доповніть останнє речення залежними словами.
- Робота в групах (вправа 81, с. 41)
Верблюд мав колись гіллясті роги і густий довгий хвіст.
Якось він прийшов до річки й задивився у воду.
Раптом прибіг до нього олень.
— Назвіть однорідні члени в цих реченнях.
- Фізкультхвилинка
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
- IV. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ
Варіант 1
- Позначити правильну відповідь.
Яким має бути усне мовлення?
а) Грамотним, каліграфічним, охайним;
б) доброзичливим, культурним, виразним;
в) правильним, виразним, зрозумілим.
- Позначити головну думку тексту.
ЇЖАЧОК
Через пеньки і колоди чимчикує їжачок. Тягає він у нору запашне листя. Стелить зимову постіль. До весняного сонечка проспить їжачок. І снитимуться йому лісові сни.
а) Описати зовнішність їжачка;
б) довести, що їжачок — це лісовий звірок;
в) розповісти, як їжачок готується до зимового сну.
- Визначити тип речення за метою висловлювання.
Прилітайте, сизокрилі мої голуб’ята, із-за Дніпра широкого у степ погуляти.
а) Розповідне;
б) питальне;
в) спонукальне.
- Обрати план до поданого тексту.
ХТО НАЙКРАЩИЙ МАЙСТЕР НА ЗЕМЛІ?
В одному селі в Україні дівчатам i жінкам захотілося показати свою майстерність. Домовилися, що кожна принесе найкраще, що вона зробила власноруч. Вишитий рушник, полотно, скатертину.
У неділю дівчата й жінки принесли безліч дивовижних речей. Але несподівано перемогла Марина. Вона привела п’ятирічного сина Петруся. А Петрусь приніс жайворонка, якого сам вирізав з дерева. Приклав Петрусь жайворонка до вуст — заспівала, защебетала пташка.
Кращий майстер на землі той, хто може виховувати розумну й добру людину. (За В. Сухомлинським)
а) План:
1) Яке змагання влаштували жінки?
2) Чому перемогла Марина?
3) Хто найкращий майстер на землі?
б) План:
1) Майстерність українських жінок.
2) Петрусь — переможець.
3) Майстер виховує добру людину.
в) План:
1) Речі,зроблені власноруч.
2) Петрусь допоміг мамі.
3) Розумну людину виховує справжній майстер.
- Поєднати словосполучення за допомогою сполучників а, але.
Щебече, як соловейко, кусає, як гадюка.
Дивиться звисока, нікого не бачить.
- Доповнити речення однорідними членами. Записати його.
Біля школи учні посадили..., ..., ....
- Із наведених слів скласти і записати речення. Встановити зв’язок слів у цьому реченні.
ставом, верба, задумливу, Над, співала, пісню.
- Побудувати міркування (6-8речень) за темою «Птахи — наші друзі». Варіант 2
- Позначити правильну відповідь.
Яким має бути писемне мовлення?
а) Виразним; правильним, чітким, точним;
б) каліграфічним, грамотним, охайним, зрозумілим;
в) зрозумілим, ввічливим, каліграфічним, правильним.
- Позначити головну думку тексту.
ДЖЕРЕЛЬЦЕ
Люблю розглядати лісове джерельце. Вода в ньому прозора-прозора. Дно застелене блакиттю неба. Водна гладь, як дзеркало. У синій глибині віддзеркалює віття верби.
а) Довести, що це лісове джерельце;
б) описати красу лісового джерельця;
в) розповісти про любов героя до джерельця.
- Визначити тип речення за метою висловлювання.
Любіть Україну до свого загину,
Страждальницю-матір завжди ви любіть.
а) Розповідне;
б) питальне;
в) спонукальне.
- Який із текстів відповідає поданому плану?
План
1) Шпак живе не лише у шпаківні.
2) Шпаки люблять старі ліси.
3) Багато шкідників винищують шпаки.
а) Шпак схожий на чорного дрозда, але строкатіший, пір’я в шпака блискуче, веселкою переливається!
Шпаки люблять старі ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони мостять гнізда.
Збирати їжу для пташенят шпаки летять на поля, на городи й луки.
б) Усі звикли, що шпак біля людини, в шпаківні, живе. Але так буває не завжди.
Шпаки люблять старі ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони й мостять гнізда. Важко до такого гнізда дістатися ворогові: спробуй утриматися на гладенькому товстому стовбурі.
в) Усі звикли, що шпак біля людини, в шпаківні, живе. Але так буває не завжди.
Шпаки люблять старі ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони й мостять гнізда.
Збирати їжу для пташенят шпаки летять на поля, на городи й луки. Багато винищують вони комах, личинок, гусені.
- Поєднати словосполучення за допомогою сполучників а, але.
Лисиця спить, курей бачить.
В душу в’ється, в кишеню лізе.
- Доповнити речення однорідними членами. Записати його.
У дідусевому садку доспіли..., ..., ... .
- Із наведених слів складіть і запишіть речення. Встановіть зв’язок слів у цьому реченні.
Вербові, річкою, срібляться, над, котики.
- Побудувати міркування (6-8 речень) за темою «Яку користь маємо ми з книг?».
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Які завдання виявилися найскладнішими? Чому?
— Які найцікавішими?
— Як слід працювати, щоб уникнути помилок?
- ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 82 (с. 41).
ДОДАТОК ДО УРОКУ 33
- Перевірка домашнього завдання (вправа 116, с. 55)
Фронтальна перевірка виконаної роботи.
- Каліграфічна хвилинка
Д д Дд ер жав дер держава
— Як ви розумієте значення цього слова?
Держава — це політична організація суспільства на чолі з урядом та його органами.
— Запишіть каліграфічно.
Живи і міцній, українська державо!
— Назвіть спільнокореневі слова до слова держава. (Державна, державність)
— Складіть речення з однорідними членами речення.
..., ..., ... — державні символи України.
- Гра-мовчанка «Упізнай відмінок»
Учитель називає речення, у яких іменник мова вжито в різних відмінках. Потрібно визначити відмінок і підняти відповідну сигнальну картку.
Ой, яка чудова українська мова! (Називний відмінок)
Як парость виноградної лози, плекайте мову! (Знахідний відмінок)
Буду я навчатись мови золотої! (Родовий відмінок)
Я вдячний мові за її багатство, мелодійність! (Давальний відмінок) Пишаймося за красу мови, її багатство! (Родовий відмінок)
У кожній мові, в кожнім слові краси майбутнього шукай... (Місцевий відмінок)
ДОДАТОК ДО УРОКУ 34
- Перевірка домашнього завдання (вправа 121, с. 58)
— Які іменники провідміняли?
Взаємоперевірка правильності виконаної роботи.
- Каліграфічна хвилинка
Фф фн еф ер ан ар фанера
— Відгадайте слово за номерами букв в алфавіті. (Фанера)
25, 1, 18, 7, 21, 1
Фанера — 1) Деревинний матеріал у вигляді тонких пластин, якими обклеюють столярні вироби для їх оздоблення. 2) Деревинний матеріал із кількох склеєних тонких пластин із перехресним розташуванням волокон.
— Розташуйте слова в алфавітному порядку та запишіть.
Футболіст, футбол, фанера, фартух, фартушок.
- Пояснювальний диктант
Тихо осипається листя з сумної верби.
У полі біля криниці, як вийти за село, росте кущ калини.
Біля кручі росла стара верба.
— Визначте рід, число, відмінок іменників верби, криниці, кручі.
— Назвіть кінцеві приголосні основи у цих словах.
— Виділіть закінчення. Що ви помітили? (Іменники одного роду в одному й тому самому відмінку мають різні закінчення.)