Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік

РЕЧЕННЯ

Урок 24. УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. РОБОТА З ДЕФОРМОВАНИМ ТЕКСТОМ: ПЕРЕСТАВЛЯННЯ ЧАСТИН ТЕКСТУ, ДОДАВАННЯ КІНЦІВКИ

Мета: навчати учнів упорядковувати текст за послідовністю подій, записувати вдосконалений текст; розвивати мовлення, мислення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати бажання допомагати тим, хто цього потребує.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось і знову дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей скликає,

Щоб успішно нового навчить.

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

—  Прочитайте речення.

Всім було весело.

Хлопчики зробили паперового змія.

Вийшли за село.

Змій піднімався все вище і вище.

Саша швидко побіг по полю.

—  Що розповідається в кожному реченні?

—  Чи пов’язані ці речення за змістом?

—  Чому вони не утворюють текст?

—  У якому порядку слід розташувати речення?

Висновок. Усі речення у тексті розташовані в певній послідовності.

III. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

— Сьогодні ми будемо працювати з деформованим текстом. Пригадайте і поясніть, який текст називається деформованим. (Текст, у якому порушено зв’язок речень, зміст.)

  1. РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ
  2. Робота за підручником

—  Розгляньте малюнки до вправи 87 (с. 43).

—  Хто на них зображений?

—  Розташуйте малюнки в такій послідовності, щоб вийшов текст.

Учні розташовують малюнки в потрібній послідовності.

—  Про що ви дізналися?

—  Яка мета тексту?

—  Який це текст?

—  Який заголовок можна дібрати?

—  Чого навчив вас текст?

—  Які добрі вчинки робили ви?

—  Як можна продовжити цей текст?

  1. Робота в «Зошиті з розвитку писемного мовлення»
  2. Фізкультхвилинка

Із-за парт всі миттю встали,

Гарно спинки підрівняли.

Вгору тягнемось усі,

Мов трава в дрібній росі.

Потім легко всі присіли,

Наче ноги заболіли.

Потім встали, руки в боки

І зробили два підскоки.

Каблучками цок-цок

І продовжим знов урок.

  1. Самостійна робота учнів

— Упорядкуйте текст за послідовністю подій та запишіть удосконалений текст у зошити.

  1. Самоперевірка робіт
  2. Колективне слухання та редагування кількох учнівських робіт
  3. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чого навчалися на уроці?

— Які вправи вам найбільше сподобалися?

— Яке завдання здалося найскладнішим?

ДОДАТОК ДО УРОКУ 35

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 125, с. 59)
  2. Робота над прислів'ями

— Відновіть і поясніть зміст прислів’їв.

Без роботи

вже й ріка тече.

Людина без Батьківщини —

день роком стає.

В усякої справи

як соловей без пісні.

Крапля до краплі —

початок важкий.

— Спишіть прислів’я, підкресліть іменники жіночого роду в Р. в. однини.

— Які закінчення мають іменники жіночого роду на -а, -я в Р. в. однини?

— У яких випадках дані іменники мають закінчення -і, а в яких — закінчення -и?

  1. Каліграфічна хвилинка

Шш Шш ше рен га шеренга

— Поясніть значення слова шеренга. (Група людей, які стоять на одній лінії з поверненими в один бік обличчями.)

— На якому уроці діти шикуються у шеренгу?

— Допишіть словосполучення, змінюючи слово шеренга.

Стати в ..., вийти з ..., крокувати в ..., командувати ..., обійти ..., зупинитися біля...

  1. Вправа «Порівняйте закінчення»

— Утворіть словосполучення.

Міркувати над (задача); жити з (надія); іти (межа); стояти під (верба).

— Визначте відмінок іменників.

— Виділіть закінчення іменників.

— Що ви помітили? (Всі іменники стоять в орудному відмінку, але закінчення мають різні.)





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити