Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
РЕЧЕННЯ
Урок 30. ЗМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЗА ЧИСЛАМИ
Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами; розвивати мовлення школярів; виховувати пильність у поводженні з вогнем.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (вправа 108, с. 52)
Перевірка складених текстів.
— Назвіть іменники середнього роду.
- Пояснювальний диктант
СІРНИКИ — НЕ ІГРАШКА
Одного разу захотілося хлопчикові погратися сірниками. Він запалив сірник і розгублено кинув його на підлогу. Почав горіти килим. З переляку хлопчик не знав, як учинити. Їдкий дим пішов з вікна. Це помітили сусіди. Вони поспішили на допомогу і викликали пожежників.
— Підкресліть іменники. Визначте їх рід.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, як визначати число іменників, змінювати число іменників за змістом.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за вправою 109 (с. 53)
Учні виразно читають вірш Н. Красоткіної та добирають до нього заголовок.
- Визначення числа іменників.
Учитель повільно читає вірш, а учні виписують у дві колонки іменники: у першу записують іменники, які автор уживає в однині, а в другу — ті, що стоять у множині.
— Позначте закінчення іменників.
— Як можна визначити число іменників?
- Звуко-буквений аналіз виділених слів.
— Пригадайте правило вживання апострофа.
- Коментоване виконання вправи 110 (с. 53)
- Ознайомлення учнів з текстом.
— До якого стилю належить поданий текст? (Науково-популярного)
— Які українські страви любите ви?
- Списування тексту з коментуванням.
- Визначення роду виділених іменників.
- Вибірковий диктант
— Випишіть іменники, що вживаються лише у множині.
Автомобілі, граблі, валянки, вила, гирі, проводи, ворота, шахи, чергові, вершки, ножиці.
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Гра «Ланцюжок»
— Відгадайте загадки. Визначте рід, число іменників-відгадок. Поясніть їх правопис.
Грають три команди. Кожна відгадує по одній загадці. Виграє команда, яка відгадала більше загадок.
- Весь світ годую, а сама не їм. (Земля)
- Зубів не має, а кусає. (Кропива)
- Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць)
- У світі одна — всім потрібна вона. (Батьківщина)
- Не золоте, а найдорожче. (Життя)
- Як подивишся на нього,
Бачиш в нім себе самого
Отаким, яким буваєш.
Що це, друже? Відгадаєш? (Дзеркало)
- Усне виконання вправи 111 (с. 53-54)
Мовчазне читання тексту учнями
— Знайдіть іменники, вжиті у множині.
— Поставте їх в однину.
- Робота в групах
1-ша група
— Прочитайте, розкриваючи дужки. Змініть число іменників за змістом. Укажіть їх рід.
Зацвіли усі (діброва)______
І (долина)______, і (луг)__ ,
І (річка)_______ синіють знову
І не входять в (берег)_____.
2-га група
— Прочитайте, розкриваючи дужки. Змініть число іменників за змістом. Укажіть їх рід.
Україна — це тихі (вода)______ і ясні (зоря)_ , зелені (сад)_ і білі (хата)____________________ , лани золотої (пшениця)______. Україна — розкішний вінок з рути і (барвінок) .
3-тя група
— Прочитайте, розкриваючи дужки. Змініть число іменників за змістом. Укажіть їх рід.
Навесні швидко тане останній (сніги)______. Звучать дзвінкі (струмочок)_____. Уже зазеленів (степи)____. На (дереві)________набухли бруньки. З’явилися перші (квітка)_____.
- Звітування груп
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Що повторили на уроці?
— Які цінні думки запам’ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 112 (с. 54); виконати звуко-буквений аналіз виділених слів із вправи 111.