Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
РЕЧЕННЯ
Урок 31. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЗА ВІДМІНКАМИ. ПОЧАТКОВА ФОРМА ІМЕННИКА
Мета: актуалізувати знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння визначати початкову форму іменника, відмінок іменника у реченні; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати культуру писемного мовлення.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось дзвінок сигнал нам дав —
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
- II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (вправа 112, с. 54)
Учень читає складену розповідь; учні називають іменники, які вони почули у цій розповіді.
- Каліграфічна хвилинка
Мм мл ль льй льн мільйон
— Як називаються ці слова?
Мільйонер, мільйонний, мільйон.
— Визначте, до яких частин мови вони належать.
- Слухання вірша Д. Білоуса
Є ще люди сонні, наче сови,
а глухі до слова — це найгірш.
Ти до рідної прислухайсь мови,
прокажи відмінки — це ж як вірш!
Називний питає: хто ти? що ти?
Хоче він про наслідки роботи
і про тебе чути лиш похвали,
щоб тебе як приклад називали.
Родовий доскіпує свого —
хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
що немає роду переводу.
Все давальний дасть — не жаль йому,
але хоче знать: кому? чому?
Знать про тебе, гожого на вроду,
що даєш і ти своєму народу?
У знахідного свої потреби:
він — кого? і що? — питає в тебе.
І кого всі ми за друзів маєм,
і що друзі роблять нам навзаєм?
А орудний хоче знать: ким? чим?
У труді орудуй разом з ним.
Хоче знать: що здатний ти утнути?
Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?
А місцевий — де? В якому місці?
Хоче знати — у селі чи в місті?
Кличний закликає всіх навколо:
гей, Іване, Петре чи Миколо,
ви не будьте сонні та байдужі —
у житті нема нічого гірш.
— Які назви відмінків ви почули у вірші?
— На які питання вони відповідають?
— Чому відмінки мають такі назви?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему «Іменник». Повторимо відмінювання іменників, дізнаємося цікаві відомості про називний відмінок іменника, будемо вчитися визначати відмінок іменників у реченні.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Колективне виконання вправи 113 (с. 54)
- Розглядання таблиці відмінювання іменників.
- Колективне повторення назв відмінків по порядку і питань, на які вони відповідають.
— Що цікавого ви помітили у питаннях називного і знахідного відмінків? давального і місцевого?
- Усне відмінювання іменників верба, хліб.
— Визначте в цих словах закінчення.
— Як ви вважаєте, чому змінилися закінчення іменників? (Тому що вони відповідають на різні питання.)
— Така зміна іменників за питаннями називається відмінюванням.
— Чи змінилося значення цих слів? (Ні. Змінилася лише їх форма.)
- Робота в парах. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 55)
- Списування з коментуванням (за вправою 114, с. 55)
Зразок. Там майже в кожному
— Знайдіть у вправі іменники, які стоять у початковій формі. (Марко, свічки, світло, пластилін, хлопчик, бабуся, батьки)
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Самостійна робота із подальшою фронтальною перевіркою (вправа 115, с. 55)
- Гра «Відгадай»
— Запишіть іменники у потрібному відмінку.
— Відгадайте загадки.
- Стоїть хлопчик під (пеньок), накрив (голова) (брильок). (Гриб)
- У (ліс) родилася, в (майстерня) робилася, а в (рука) плаче. (Скрипка)
- Не розбивши (горщик), не з’їси (кашка). (Горіх)
- Творча робота
— Запишіть відповіді на запитання. Визначте відмінок іменників.
- За що сховалось сонце?
- Яких звірів показували у цирку?
- Де лікують хворих?
- Яких грибів назбирали діти?
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Що цікавого дізналися на уроці?
— За якими відмінками змінюються іменники?
— Що є початковою формою іменника?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 116 (с. 55).