Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
РЕЧЕННЯ
Урок 32. УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. РОБОТА З ДЕФОРМОВАНИМ ТЕКСТОМ (заміна недоречно повторюваних слів)
Мета: продовжити роботу з деформованим текстом; навчати учнів замінювати недоречно повторювані слова у тексті, записувати вдосконалений текст; розвивати мовлення, мислення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Всі почули ми дзвінок.
Він покликав на урок.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Бесіда
— З чого складається текст?
— Як розташовані речення в тексті?
— Що можна дібрати до тексту?
- Підготовча вправа
— Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.
— Замість яких слів у ньому вжиті виділені слова?
Одного разу Юрко побачив на дереві синичку. Вона сиділа на гілці, не ворушачись, і хлопчик подумав, що пташка спить. А потім він побачив синичку на снігу. Здавалося, що бідолага замерзла. Юрко узяв її, відігрів, нагодував і випустив.
Висновок. Виділені слова дають можливість уникнути повторення тих самих слів. Вони допомагають зв’язати речення в тексті.
III. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо працювати з деформованим текстом. Будемо вчитися замінювати недоречно повторювані слова у тексті.
- РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ
- Робота над загадкою
- Голі поля,
Мокне земля,
Дощ поливає,
Коли це буває? (Восени)
— Що збирають люди на городах восени?
- Робота за малюнком до вправи 117 (с. 56)
— Кого ви бачите на першому малюнку?
— Що вона робить?
— Які нові герої з’явилися на другому малюнку?
— Що вони задумали?
— Які події змальовано на третьому малюнку?
- Робота в «Зошиті з розвитку писемного мовлення»
- Фізкультхвилинка
- Самостійна робота учнів
— Запишіть складений текст у зошити.
Підказка. Під час удосконалення тексту використовуйте синоніми. Вони допоможуть вам уникнути повторення тих самих слів.
- Самоперевірка робіт
- Колективне слухання та редагування кількох учнівських робіт
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого навчалися на уроці?
— Які вправи вам найбільше сподобалися?
— Яке завдання здалося найскладнішим?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 36
- Перевірка домашнього завдання (вправа 129, с. 61)
— Прочитайте складені фразеологізми.
— Обміняйтеся зошитами та перевірте правильність написання закінчень у сусіда по парті.
- Розподільний диктант
— Запишіть слова в три стовпчики залежно від того, яке закінчення вони матимуть в орудному відмінку.
Пісня, зброя, груша, хвоя, їжа, пшениця, доля, зозуля, задача.
— Поясніть правопис іменників жіночого роду в орудному відмінку.
- Каліграфічна хвилинка
Фф Фр Фт Фх Цц ММ це ме
фартух футбол цемент
Гра «Шосте "зайве"»
Цемент |
футбол |
цементний |
футболіст |
цементувати |
футболити |
порошок |
футбольний |
зацементувати |
м’яч |
цементовоз |
футболка |
- Гра «Порівняй закінчення»
Зима — зимою |
Рік — роком |
куля — кулею |
нуль — нулем |
лінія — лінією |
край — краєм |
каша — кашею |
душ — душем |
межа — межею |
вуж — вужем |
задача — задачею |
меч — мечем |
— До якого роду належать іменники першого стовпчика?
— До якого роду належать іменники другого стовпчика?
— У якому відмінку стоять іменники чоловічого і жіночого роду?
— Чи однакові вони мають закінчення?