Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік

РЕЧЕННЯ

Урок 35. ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ НА -а, -я В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ

Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого роду на -а, -я в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення школярів; виховувати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось і знов дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей скликає,

Щоб успішно нового вчить.

  1. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 62)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом закінчень іменників жіночого роду в орудному відмінку однини. Спробуємо зрозуміти і запам’ятати особливості закінчень таких іменників, щоб завжди писати грамотно.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Спостереження за мовним матеріалом (вправа 126, с. 59)

—  Об’єднайтеся в групи, розгляньте уважно таблицю.

—  Які закінчення мають іменники жіночого роду в орудному відмінку?

— Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та спробуйте пояснити, чому закінчення у них різне.

  1. Складання опорної схеми

— Побудуємо схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне написання закінчень іменників жіночого роду на -а, -я в орудному відмінку однини.

  1. Ознайомлення з правилом (с. 60)
  2. Первинне закріплення (вправа 127, с. 60)
  • Утворення словосполучень.
  • Списування з граматичним завданням.
  1. Словникова скарбничка

—  Поясніть значення слова орудувати.

    —  Як ви розумієте значення слова чернетка? Чернетка — чорновий текст, рукопис.

Вправа «Розвідник»

— Вилучте із запису назви навчальних речей.

ЧЕПЕНАЛРНЕРУЧКАТЗОШИТКА

— Відгадайте слово за номерами букв в алфавіті.

23, 7, 16, 7, 4, 21, 1, 17, 1 (Телеграма)

Телеграма — 1) Повідомлення, що передається телеграфом. 2) Бланк із таким повідомленням.

  1. Фізкультхвилинка
  2. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
  3. Гра «Учитель»

— Підкресліть помилки. Виправте їх.

мовою

музикою

скрипкою

пшеницею

черешнєю

яблунєю

душою

тишою

вежою

кашею

водою

їжею

  1. Самостійна робота за вправою 128 (с. 60)

Учні списують перший абзац, ставлячи іменники, подані у дужках, в орудний відмінок однини.

  1. Робота в парах

— Прочитайте діалог із вправи 128.

— Що на увазі мала мама?

— Які фразеологізми вживає автор у тексті? Прочитайте їх.

  1. Поетична хвилинка

— Вставте пропущені закінчення.

Хай іменник візьме -ею за потребою своєю.

Отже, груш.. смачнішою а задач.. складнішою, ну, а вдач.. ледачою, як і каш.. гарячою.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

— Які відкриття ви зробили для себе на уроці?

— З яким настроєм завершуєте урок?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 129 (с. 61); вивчити правило с. 60.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити