Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
РЕЧЕННЯ
Урок 36. ЗМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ БЕЗ ЗАКІНЧЕНЬ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ
Мета: поглиблювати знання учнів про орудний відмінок іменників; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду; розвивати пізнавальну самостійність; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов та повагу до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 78)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини. Спробуємо запам’ятати особливості правопису закінчень цих іменників, щоб завжди писати грамотно.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом (вправа 130, с. 61)
— Об’єднайтеся в групи, розгляньте уважно таблицю.
— Які закінчення мають іменники чоловічого роду в орудному відмінку?
— Від чого це залежить?
2. Складання опорної схеми
— Побудуємо схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне написання закінчень іменників чоловічого роду на -а, -я в орудному відмінку однини.
3. Ознайомлення з правилом (с. 62)
4. Первинне закріплення (вправа 131, с. 62)
✵ Запис поданих слів в орудному відмінку.
— Виділіть закінчення. Поясніть їх правопис.
5. Словникова скарбничка
— Як ви розумієте значення слова цемент?
— Поставте слова, записані в рамці на с. 62 підручника, в орудний відмінок.
— Складіть і запишіть речення з цими словами.
— Прочитайте, що у вас вийшло.
6. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (вправа 132, с. 62)
— Спишіть речення, розкриваючи дужки.
— Виділіть закінчення. Поясніть їх правопис.
— Як називаються слова над, за? (Прийменники)
2. «Візьми до уваги!»
Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 63).
3.Творча робота
— Запишіть відповіді на запитання. Слова, подані у дужках, поставте у форму орудного відмінка однини.
— Виділіть закінчення іменників чоловічого роду.
✵ Де не замерзає насіння рослин? (під, сніг)
✵ З ким тато збирав на землі каштани? (з, син)
✵ Чим мама нагодувала дітей? (смачний, борщ)
4. Робота над загадками
— Відгадайте загадки. Відгадку поставте в орудному відмінку і підніміть картку із закінченням -ом, -ем, -єм.
✵ Влітку любить полювати,
А зимою в лігві спати,
Як зачує він весну,
Прокидається від сну. (Ведмідь)
✵ Тоненьке, вузеньке,
По землі в’ється,
Як батіг, довге,
Але не б’ється.
Людини боїться,
Молоко вживає,
У лісі їх багато,
Мабуть, кожен знає. (Вуж)
✵ Сам вечірньої години Заховався в кущ калини Та на дудочку одну
Грає пісню чарівну. (Соловей)
✵ Щоб жили у мирі скло,
Пластмаса, шкіра,
Целофан, хутро й бетон,
Пінопласт, папір, картон,
Всіх здружу я, крім людей.
Зрозуміли, хто я?.. (Клей).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
✵ На уроці я вчився...
✵ Найбільше мені сподобалося...
✵ Наступного уроку я хочу навчитися...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 133 (с. 63); вивчити правило (с. 62).