Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
РЕЧЕННЯ
Урок 37. ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ НА -ар, -яр У РОДОВОМУ Й ОРУДНОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ
Мета: ознайомити учнів із правописом закінчень іменників чоловічого роду з основою на -ар, -яр у родовому й орудному відмінку; формувати вміння працювати з орфографічним словником для перевірки правопису закінчень іменників з основою на -ар, -яр; виховувати повагу до людей будь-якої професії.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось і знов дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно нового вчить.
- II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (вправа 133, с. 63)
Фронтальна перевірка.
- Гра «Кращий стрілець»
— Укажіть стрілками, яке закінчення в орудному відмінку однини мають подані іменники.
олень |
-ом |
душ |
|
гай |
|
кут |
|
меч |
-ем |
день |
|
чай |
|
дуб |
|
кущ |
-єм |
— Поясніть свій вибір.
- Каліграфічна хвилинка
— Запишіть каліграфічно.
Хай над нашим рідним краєм пісня радісна звучить.
— Яке це речення за метою? за інтонацією?
— Поясніть правопис закінчення у слові краєм.
— Доберіть до нього синоніми.
- Гра «З якої професії?»
— Назвіть, з якої професії прийшли в життя подані прислів’я та приказки.
- З поганої вівці хоч вовни жмут. (Вівчар)
- Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар)
- От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. (Столяр)
- Порожня бочка гучить, а повна мовчить. (Бондар)
— Спробуйте поставити відгадки в родовий й орудний відмінки однини.
— Яких труднощів зазнали?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як пишуться іменники чоловічого роду з основою на -ар, -яр в родовому й орудному відмінку однини.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Колективна аналітична робота за вправою 134 (с. 63)
Об’єднавшись у групи, учні розглядають таблицю.
З’ясовують, які закінчення мають іменники чоловічого роду з основою на -ар, -яр у родовому й орудному відмінку однини.
- Ознайомлення з правилом (с. 63)
- Робота за орфографічним словником (за вправою 135, с. 64)
- Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти —
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки,
Всі зробіть чотири кроки.
Руки вгору підніміть,
А тепер їх опустіть.
Так повторим кілька раз.
За роботу — все гаразд.
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Самостійна робота за вправою 136 (с. 64)
- Перевірка виконаної роботи
- Гра «Я — тобі, ти — мені»
Учитель називає іменник, а учень ставить його в орудний відмінок однини. Учень, плащ, авіатор, водій, слюсар, камінь, лікар, край, директор.
- Робота в парах. Складання діалогу
— Які професії ти знаєш?
— Яка професія тобі подобається?
— Що ти можеш про неї розповісти?
— Ким ти мрієш стати?
— Яка професія у твоєї мами?
— Ким працює тато?
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Як слід перевіряти правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на -ар, -яр?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 137 (с. 64).