Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
МОВА І МОВЛЕННЯ
Урок 3. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ ТА СПІЛКУВАННЯ
Мета: формувати в учнів уявлення про культуру мовлення і спілкування; ознайомити з основними характеристиками культурного мовлення; вчити учнів дотримувати правил спілкування в усному мовленні; розвивати вміння правильно висловлювати свою думку у зв'язному мовленні; виховувати культуру спілкування.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 9)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми поміркуємо разом над тим, що розуміють під культурою мовлення; як досягти високої культури спілкування.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником (вправа 9, с. 9)
- Ознайомлення зі змістом тексту.
— Що цікавого ви дізналися з тексту?
- Вибіркове списування слів, словосполучень, ужитих правильно.
(Олія, рослинні олії, волоські горіхи, перенісся, суглоб)
- Усне складання речень із записаними словами і словосполученнями.
- Робота за таблицею
Висновок. Культура мовлення — це правильність, точність, виразність мовлення. Пам’ятайте: слова — це ніби одяг ваших думок. Щоб гарно говорити, необхідно знати мову, якою спілкуєшся з іншими. Краще говорить і пише той, хто багато читає і вміє уважно слухати.
- Народні погляди на культуру мовлення
— Прочитайте і запам’ятайте. Запишіть висловлювання, яке найбільше сподобалось. Поясніть свій вибір.
Що маєш казати — наперед обміркуй. Дав слово — виконай його. Не хочеш почути поганих слів, не кажи їх сам. Умієш говорити — умій слухати.
- Цікаво знати! Ознайомлення з інформацією у рамці (с. 9)
- Колективна робота (вправа 10, с. 9-10)
Читання тексту вправи учнями «ланцюжком»
— Що таке спілкування?
— Які слова вибачення ви можете вживати?
— Які слова вибачення вживає той, у кого попросили вибачення?
— Які слова доречно використовувати у ситуації відмови?
— Які слова доречно використовувати у ситуації погодження із чимось?
— Коли і де слід дотримувати культури спілкування?
- Розвиток мовлення
Добирання висловів до мовленнєвих ситуацій, уміщених на с. 10 підручника.
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Тренувальна вправа 11 (с. 10)
— Складіть речення з поданими словами.
- Гра «Розсипанка»
— Об’єднайтесь у групи за назвами кольорів веселки. Складіть основні правила культури спілкування.
- під час не розмови їж і під їжі час не розмовляй.
- ввічливості слова вживай.
- не жестикулюй розмови під час і руки тримай не кишенях в.
- до вимоги пам’ятай про мовлення.
- дивлячись в співрозмовнику очі, відповідай запитуй і.
- за тебе людей звертайся на «Ви», незнайомих і старших до всіх.
- помилку помітивши мовленні у товариша, виправити її не соромся.
- Складання сенкана
1. |
Іменник |
1. Мова |
2. |
Прикметники |
2. Українська, співуча, барвиста, рідна, милозвучна, калинова, солов’їна, колискова, багата, барвінкова, чиста. |
3. |
Дієслова |
3. Ллється, мовиться, розвивається, поповнюється, збагачується. |
4. |
Влучні вирази |
4. Дзеркало душі, багата скарбниця, схованка людського духу, чарівна пісня, диво калинове, рідна і тепла, як батьківська хата. |
5. |
Речення |
5. Мова потрібна людині для спілкування. |
6. |
Текст |
6. Мова — найважливіший засіб обміну думками між людьми, пізнання світу і передавання досвіду між поколіннями. Без мови людина не може існувати. Щоб гарно говорити, необхідно знати мову, якою спілкуєшся. Краще говорить і пише той, хто багато читає, вміє уважно слухати. |
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Що таке культура мовлення і культура спілкування?
— Як берегти і примножувати багатства рідної мови?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 12 (с. 10).