Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік

РЕЧЕННЯ

Урок 45. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ У МНОЖИНІ

Мета: ознайомити учнів з відмінюванням іменників у множині; вдосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень іменників; розвивати мовне чуття; виховувати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
  3. Перевірка домашнього завдання (вправа 161, с. 72)
  4. Робота з деформованими реченнями

—  Зі слів кожного рядка складіть і запишіть речення.

Тихесенько, річка, жебоніти, під, лід.

Діти, побачити, на, озеро, великий, білий, лебідь, з довга, шия, і, могутній, дзьоб.

На, небо, безліч, зірка, нічне, з’явитися.

Словник

Жебоніти — синонім до слів балакати, гомоніти, базікати, патякати, верзти, теревенити, мимрити, плести, молоти, бовкати, бубоніти, белькотати, джеркотіти.

—  Випишіть парами слова, у яких відбулося чергування.

  1. Гра «Я — тобі, ти — мені»

Учитель називає іменники в однині, а учні ставлять їх у множину. Автомобіль, черговий, сіль, школа, квітка, молоко, річка, читання.

    —  Що ви помітили? (Є іменники, які вживаються тільки в однині.) Учитель називає іменники в множині, а учні ставлять їх в однину.

Гори, ворота, міста, села, штани, дрова, океани, хлопці, гроші.

—  Що ви помітили? (Є іменники, які вживаються тільки в множині.)

—  Чи змінюються за відмінками іменники у множині?

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми про це дізнаємося, будемо вчитися відмінювати іменники в множині, правильно писати закінчення цих іменників.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Спостереження над мовним матеріалом (вправа 162, с. 73)

Ознайомлення з таблицею відмінювання іменників у множині

— За якою ознакою здійснено розподіл іменників? (За родами)

— Які закінчення мають іменники кожного роду в множині?

— У яких відмінках іменники у множині мають однакові закінчення? (Іменники, що означають назви неістот,— у називному і знахідному відмінках; іменники, що означають назви істот, — у родовому і знахідному відмінках.)

— У яких відмінках іменники вживаються з прийменниками, а у яких — без них?

— Звірте свої висновки із правилом на с. 73.

  1. Колективне виконання вправи 163 (с. 74)

— Прочитайте подані слова.

— Які іменники вжиті в однині, а які — у множині?

—  Поставте іменники, вжиті в однині, у форму множини.

—  Іменники, подані у множині, провідміняйте за рядами:

1-й ряд — будинки; 2-й ряд — канали, 3-й ряд — поля.

  1. Списування з коментуванням (вправа 164, с. 74)
  • Ознайомлення з текстом.

—  Чого не вистачає у цьому тексті? (Слів)

—  Звідки можна взяти слова, що відповідають змісту тесту? (З довідки)

—  Відредагуйте поданий текст.

—  Про що ви дізналися з тексту?

  • Списування тексту, виконання завдання на с. 74.
  • Перевірка виконаної роботи.
  1. Фізкультхвилинка
  2. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
  3. Усне виконання вправ 166; 167 (с. 75)
  4. Розвиток зв'язного мовлення (за вправою 168, с. 75)
  • Читання тексту «ланцюжком».
  • Переказ змісту прочитаного тексту.

—  У першому абзаці назвіть іменники, вжиті у множині.

  1. Розбір іменника як частини мови

— Розгорніть форзац підручника та знайдіть зразок розбору іменника як частини мови.

— Виділені іменники із вправи 168 розберіть як частину мови.

  1. Уживання іменників з прийменником (за вправою 168, с. 74)
  2. Робота в парах

— Запишіть повні відповіді на запитання, використовуючи іменники, подані в дужках, і потрібні прийменники. Визначте відмінок цих іменників у реченнях.

  • Де знаходить знання людина? (Книга)
  • Де росте велика верба? (Річка)
  • Де пташка звила гніздо? (Кущі)
  • Звідки діти принесли гриби? (Ліс)
  • З чого виготовляють сир і сметану? (Молоко)
  • До чого пристосувались кактуси? (Спека)
  1. ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа «Незакінчене речення»

  • Я навчився (лась) ...
  • Я запам’ятав (ла) ...
  • Я вмію...

Гра «Упіймай іменник у множині»

Промінь лягає на трави,

Лукам навіє тепла.

Осінь стрічки золотаві

В коси дерев запліта.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 169 (с. 76).





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити