Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік

РЕЧЕННЯ

Урок 46. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ («Іменник»)

Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темою «Іменник»; розвивати мислення школярів, увагу, самостійність; виховувати культуру оформлення письмових робіт.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ

Варіант 1

1. Як називається зміна закінчень іменників?

а) Чергування;

б) питання;

в) відмінювання.

2. У якому рядку всі наведені слова — іменники?

а) Літера, галасливий, крик, дощ;

б) воля, соняшник, щедрість, ворота;

в) гнів, чалапає, влітку, джміль.

3. У якому рядку всі іменники подано у формі множини?

а) Степи, гори, узлісся, підйом;

б) буряки, мрії, серпи, вишні;

в) козак, борщі, м’ячі, книги.

4. Позначте рядок, у якому всі слова у реченні записані правильно.

а) З важкою ношою Петрусь повертався додому.

б) Сашко довго думав над складною задачею.

в) Кіт Мурко уважно спостерігав за мишою.

5. Запишіть іменники у місцевому відмінку однини.

Книга —                      Вільха —                  Фіалка —

6. Запишіть слова, вставляючи пропущені букви. Позначте наголос у кожному слові.

Інж..нер, д..ржава, ц..мент, д..сципліна, ч..рнетка.

7.   Запишіть словосполучення у давальному відмінку.

Учень Петренко —

добродій Іванюк —

тренер Федір Миколайович —

8. Подані слова пов’яжіть між собою. Визначте число, рід, відмінок іменників.

Пишуть, ручка.

Відпочивати галявина.

Дякувати, гості.

Варіант 2

1. Як змінюються іменники?

а) За родами й числами;

б) за відмінками й родами;

в) за відмінками й числами.

2. У якому рядку всі наведені слова — іменники?

а) Сузір’я, морквяний, злетіти, віддаль;

б) обличчя, тінь, милість, лев’ячий;

в) солов’ї, українець, сьогодення, плащ.

3. У якому рядку всі іменники подано у формі множини?

а) Лани, задачі, краї, річки;

б) пальми, бур’яни, цвяхи, довір’я;

в) вокзал, заєць, юність, прохання.

4. Позначте рядок, у якому всі слова в реченні записані правильно.

а) Маленький Тарас потягнувся до тарілки з кашою.

б) Під кручею туристи розбили намет.

в) Юхим насолоджувався тишою.

5. Запишіть іменники у місцевому відмінку однини.

Дівчинка —             райдуга —               комаха —

6. Запишіть слова, вставляючи пропущені букви. Позначте наголос у кожному слові.

Фу..бол, гв..нтівка, ш..ренга, гардеро.., т..мпература.

7.   Запишіть словосполучення у давальному відмінку.

Пан Василь —

учитель Дмитро Григорович —

брат Ігор —

8. Подані слова пов’яжіть між собою. Визначте число, рід, відмінок іменників.

Читати, книжка.      Зустрітися, Микола. Дякувати, друзі.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

—  Які завдання виявилися найскладнішими? Чому?

—  Які найцікавішими?

—  Як слід працювати, щоб уникати помилок?

ДОДАТОК ДО УРОКУ 57

1. Перевірка домашнього завдання (вправа202, с. 91)

— Прочитайте прикметники з основою на твердий приголосний.

— Прочитайте прикметники з основою на м’який приголосний.

— Поясніть правопис закінчень прикметників кожної групи в орудному відмінку однини.

2. Каліграфічна хвилинка

Оо ой йо ом ор ов он

Осінні обруч ось

Два зелені огірочки

Походжали по садочку.

— Розберіть слово походжали за будовою.

— Складіть речення зі словом осінні.

3. Гра «Допоможи Незнайкові»

— Прочитайте вірш. Виправте помилки.

Хто в хустині червоненька (-ій)

Став у лісі між дубів?

Може, дівчинка маленькі (-а)

Назбирать прийшла грибів?

Ні, не дівчина там стала,

Горобина виростала,

Ту хустину гаптувала

Щедро (-а) осінь золотий (-а).

М. Познанська

— Чому саме такі закінчення повинні мати прикметники? (Тому що прикметник завжди стоїть у тому числі, роді, що й іменник, від якого він залежить.)





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити