Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік
ТЕКСТ
Урок 5. ТЕМА, ОСНОВНА ДУМКА В ТЕКСТАХ — РОЗПОВІДЯХ, ОПИСАХ, МІРКУВАННЯХ
Мета: вчити учнів самостійно формулювати тему, основну думку тексту, добирати заголовок, який відповідає темі, основній думці тексту, виявляти у тексті слова, речення, які допомагають визначити основну думку тексту; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 10)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися визначати тему, основну думку у текстах різних типів; спостерігати, чи залежить тема та основна думка від типу тексту.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Підготовча робота. Робота за таблицею
- Робота за підручником
1) Вправа 17 (с. 12-13).
- Читання тексту учнями та з’ясування значення невідомих слів.
- Переказ змісту прочитаного тексту.
- Визначення типу тексту, теми і мети.
- Добирання заголовка.
- Вибіркове списування.
— Знайдіть у тексті і запишіть у зошити речення, у яких розкривається основна думка тексту-розповіді. (Сонечко — корисна комаха. Вона знищує ненажерливу попелицю.)
2) Вправа 18 (с. 13).
- Читання тексту та визначення його типу.
— Що цікавого дізналися з тексту?
- Визначення теми, мети тексту.
- Добирання учнями заголовка та запис його в зошити.
— Знайдіть у тексті опис сонечка і запишіть його в зошити.
3) Вправа 19 (с. 13-14).
- Читання тексту та визначення його типу.
- З’ясування характерних ознак тексту-міркування: твердження, доказу і висновку.
- Визначення теми, мети тексту, добирання заголовка.
- Списування речень-доказів, які автор уживає у тексті.
— Знайдіть і підкресліть слова, які доречно вживати у текстах-міркуваннях.
Висновок. Ми розглянули три типи текстів.
— Про кого йдеться в усіх цих текстах? (Про сонечко)
— Отже, тема цих текстів однакова.
— А основна думка? Від чого залежить основна думка тексту? (Від типу тексту)
— Щоб визначити основну думку тексту, слід звертати увагу на те, до якого типу належить поданий текст.
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Творча робота
— Прочитайте слова, записані на дошці.
Рано, спочатку, потім, удень, після уроків, пізніше, надвечір, увечері.
— На що вказують ці слова? (На послідовність подій)
— Використовуючи ці слова, складіть розповідь про свій день.
- Гра «Кращий знавець мови»
— Прочитайте і відгадайте загадку.
ХТО ДІД?
З’їжджалися дочки у гості до діда:
ось там Завірюха санчатами їде,
за нею Метелиця слідом мете,
Хурделиця хугу з собою веде.
А тільки-но вітер у полі завіє,
як стануть на межі Хуртеча й Завія.
Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала
найменша — улюблена донечка Віхола.
— Знайдіть слова-синоніми.
— Поясніть заголовок.
— Що може означати слово дід?
— Розкажіть про свого дідуся.
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— У чому зазнали труднощів?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 20 (с. 14) — за вибором учнів.