Українська мова 4 клас І семестр (за підручником М.Д. Захарійчук) - 2015 рік

ТЕКСТ

Урок 6. ЗАСОБИ ЗВЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ

Мета: вчити учнів використовувати лексичні засоби для зв'язку речень у тексті; розвивати вміння зв'язувати речення в тексті за допомогою особових займенників (він, такий, цей), слів (тоді, спочатку, потім); розвивати мовленнєві вміння; виховувати повагу до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

А старанно працювати.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 20, с. 14)

Учні зачитують складені тексти.

— Що таке текст?

— Які типи текстів ви знаєте?

— До якого типу текстів належить ваш текст? Обґрунтуйте свою думку.

2. Каліграфічна хвилинка

Нн нп нм ам ат ям ят напам’ять

Мати своє дитя знає напам’ять: і очима, і руками.

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова напам’ять.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми розглянемо засоби зв’язку речень у тексті.

Щоб наші тексти були правильними і цікавими, ми будемо вчитися вдосконалювати їх, уникаючи повторення одних і тих самих слів. А допоможуть нам у цьому синоніми, споріднені слова.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективне виконання вправи 21 (с. 14)

Виразне читання учнями тексту та визначення його головної думки

— Які недоліки ви помітили у тексті?

— Назвіть ці слова.

— Спробуйте відредагувати цей текст, замінюючи слова, які повторюються, словами з довідки.

— Запишіть відредагований текст у зошити.

— Прочитайте, що у вас вийшло.

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 15)

3. Тренувальна вправа 22 (с. 15)

✵ Самостійне читання тексту учнями.

✵ Визначення типу тексту, його теми, мети, добирання заголовка.

✵ Словникова скарбничка.

— Яке слово в цьому тексті привернуло вашу увагу? (Ноутбук)

— Поясніть його значення, скориставшись підказкою у підручнику.

— Назвіть виділені в тексті слова.

— Яку роль вони відіграють?

— Спробуйте самостійно вдосконалити текст.

— Запишіть його у зошити.

— Які слова допомогли пов’язати речення в тексті?

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах над деформованим текстом (вправа 23, с. 15)

— Розташуйте рядки вірша у такому порядку, щоб вийшов зв’язний текст.

— Прочитайте правильний текст.

— Доберіть до нього заголовок.

Добирання антоніма, складання речення.

2. Робота в парах. Гра «Редактор»

— Прочитайте текст.

— Що цікавого дізналися з тексту?

— Знайдіть і підкресліть у ньому недоліки.

— Виправте їх, використавши синоніми.

Колись польові волошки у наших краях не росли. Волошки потрапили до нас разом із житом. Почали сіяти на полях жито — виросли поруч із ним і волошки. Насіння волошок ховалося серед житніх зерен і так мандрувало разом із ними.

— Прочитайте вдосконалений текст.

— Які слова допомогли вам уникнути повторів?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Яку тему розглянули на уроці?

— Як уникнути повторів під час побудови тексту?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 24 (с. 16).






Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити