Українська мова 4 (за підручником Л.О. Варзацька) - 2015 рік
ІІ СЕМЕСТР
СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ЧАСТИНИ МОВИ
ЧИСЛІВНИК
УРОК 69 Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні
Тема. Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 278-282).
Мета. Закріпити отримані знання про числівник, вчити визначати роль числівника у реченні, вживати числівники 50-80 у родовому відмінку. Розвивати вміння раціонально використовувати час.
Виховувати почуття цінності часу, інтерес до дослідницької роботи. Обладнання: пісочний годинник на 1 хвилину, підручник, зошит.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
Учні читають записані фразеологізми і пояснюють їхнє значення та правопис числівників.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання епіграфа до уроку.
«Найдорожча всюди на Землі золота хвилина» (Марія Чепурна).
— Мабуть, ви вже здогадалися, що сьогодні ми будемо говорити про час і його значення у житті людей. А тут без числівників нам ніяк не обійтися.
2. Проблемна ситуація.
— Які науки вивчають час? (Фізика, філософія.)
— Якою була найперша одиниця вимірювання часу? (День, доба.)
— Це відображено і в народних прислів’ях, наприклад, про день (учні визначають основну орфограму — правопис не з дієсловами — і списують тільки ті прислів’я, які підходять під це правило).
✵ Не хвалися завтрашнім днем, бо не знаєш, що той день уродить.
✵ Не хвали день зранку, а хвали увечері.
✵ Який день, такий і пожиток.
✵ Якби не було ночі, то не знали б, що таке день.
— Чи існували у давнину прилади для виміру часу? (Так — сонячні годинники.)
— Як ви вважаєте, хвилина - це багато часу чи мало?
3. Каліграфічна хвилинка (за вправою 279).
4. Розв’язання проблемної ситуації через опрацювання нового матеріалу. Виконання вправи 280.
5. Дослідження.
— У якому відмінку вжито числівники 50-80 у рамочках? (У родовому.)
— Зверніть увагу, що у цих числівниках перша частина складного слова не змінюється.
IV. Фізкультхвилинка.
Учні досліджують, скільки стрибків вони можуть зробити за 1 хвилину.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Словникова робота.
Числівники записуються до словників. Звертається увага на відмінність вимови і правопису.
Інформація для вчителя (цікава інформація зі словом мільйон)
«Перший мільйон» — телевізійна гра, яка проводилася в Україні з 2000 до 2005 року. У цій грі переможець, який дасть відповіді на 15 запитань, міг отримати мільйон гривень. Кожне наступне запитання було складнішим за попереднє. За всю історію було тільки два переможці — Сергій Карабінський (червень 2003 р., отримав 1 мільйон молдавських лей) і Святослав Вакарчук (29 січня 2005 р., отримав 1 мільйон гривень).
Діаметр Сонця на 1 мільйон кілометрів більший, ніж відстань від Землі до Місяця.
Якщо помножити висоту піраміди Хеопса (146,21 м) на один мільйон, то одержимо відстань від Землі до Сонця в кілометрах (146 210 000 км). Це відкриття зробив дослідник піраміди абат Море.
2. Виконання вправи 281.
Учні списують текст, замінюючи числівники словами, визначають вид тексту.
3. Робота в зошиті.
VI. Підсумок уроку.
— Прочитайте текст вправи 282.
— З якими з цих одиниць вимірювання часу ми «зустрілися» на уроці?
Ера
Епоха
Тисячоліття
Століття
Індикт — 15 років
Десятиліття — 10 років
Рік
Пора року
Квартал — 3 місяці — 1/4 року
Місяць
Декада — 10 діб
Тиждень
Доба
Година
Хвилина
Секунда — 1/60 хвилини
— Правопис яких числівників відрізняється від вимови?
VII. Домашнє завдання.
1. Вправа 282 (записати текст, замінюючи числа числівниками, дібрати до нього заголовок).
2. Для тих, хто хоче знати більше: придумати завдання для однокласників про правопис числівників.
?include("$DOCUMENT_ROOT/block/list.html";?>