Українська мова 4 (за підручником Л.О. Варзацька) - 2015 рік
ІІ СЕМЕСТР
СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ЧАСТИНИ МОВИ
ПРИСЛІВНИК
УРОК 101 Порівняння прислівників і прикметників. Основна граматична ознака прислівників
Тема. Порівняння прислівників і прикметників. Основна граматична ознака прислівників. (Вправи 401-405).
Мета. Тренувати учнів у розпізнаванні прислівників у тексті, провести порівняльне дослідження прислівників і прикметників, ознайомити учнів зі способом творення прислівників від прикметників. Розвивати дослідницькі навички.
Виховувати почуття прекрасного засобами описів природи.
Обладнання: ілюстративний матеріал до текстів-описів, роздатковий матеріал, підручник, зошит.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
— Доберіть і запишіть до поданих дієслів відповідні за змістом прислівники:
Пожовкнути |
(як?) |
падати |
(куди ?) |
читати |
(як?) |
приїздити |
(коли?) |
Перевірка (під час перевірки учні дописують до свого варіанта 2-3 варіанти своїх однокласників).
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання епіграфа до уроку.
«Щось мріє гай над річкою» (Павло Тичина).
— Визначте, до яких частин мови належить кожне слово в реченні.
2. Проблемна ситуація.
— На яку частину мови схожий прислівник? (На прикметник.)
— Чим прислівник відрізняється від прикметника? (Прикметник означає ознаку предмета, а прислівник — ознаку дії.)
— Що ще ви знаєте про прикметник? (Прикметник змінюється за родами, числами і відмінками.)
— А прислівник?
3. Каліграфічна хвилинка (за вправою 402).
4. Розв’язання проблемної ситуації через опрацювання нового матеріалу.
— Прочитайте поетичну мініатюру Олега Гордійчука «Вечірні дзвони» (вправа 401).
— Яка картина постала у вашій уяві?
— Спишіть вірш і підкресліть прислівник.
— На яке питання відповідає прислівник сріблястої
— З яким словом зв’язаний у реченні? Що виражає? (Ознаку дієслова задзвенів.)
— Давайте перевіримо, чи змінюється прислівник за родами. У якому роді стоїть дієслово задзвенів! (Чоловічому.)
— Поставте його у жіночий рід і доберіть відповідний іменник. (Сріблясто задзвеніла пісня — учні записують утворене словосполучення.)
— Дієслово й іменник змінилися. А прислівник?
— Поставте дієслово у середній рід і доберіть відповідний іменник. (Сріблясто задзвеніло повітря.)
— Чи змінився прислівник?
— Який висновок можна зробити? (Прислівник не змінюється за родами.)
5. Спостереження за особливостями прислівників (за вправою 403).
— Отже, прислівники не змінюються за числами і не мають часових форм. Прочитайте правило на с. 187. Чи співпадають ці дані з вашими висновками?
— Що ви дізналися про частину прислівника, схожу на закінчення?
— Виділіть суфікси у записаних прислівниках.
IV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Словникова робота.
— Ви спостерігали за правописом прислівників. Що ви помітили? (Більшість прислівників пишеться разом.)
— Додайте до своїх словничків прислівники щогодини, щомить, щотижня.
— Складіть із цими словами якомога більше речень (усно). Два з них запишіть. Виділіть в прислівниках суфікси.
2. Розрізнення прислівників і прикметників. Утворення прислівників від прикметників (за вправою 404).
— Отже, щоб утворити прислівник від прикметника, треба відкинути закінчення прикметника і додати суфікс прислівника.
3. Робота в зошиті.
VI. Підсумок уроку.
— Чим відрізняються прислівники від прикметників?
— Як із прикметника утворити прислівник?
VII. Домашнє завдання.
1. Вправа 405 (виписати дієслова разом зі зв’язаними з ними за змістом прислівниками).
2. Для тих, хто хоче знати більше: вправа 401.3.
?include("$DOCUMENT_ROOT/block/list.html";?>