Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 13 Види речень за метою висловлювання та інтонацією. (Вправи 50-53)
Тема. Види речень за метою висловлювання та інтонацією. (Вправи 50—53).
Мета. Повторити вивчене про речення; продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні та спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння впізнавати ці речення в усному мовленні, знаходити їх у тексті і складати самостійно.
Обладнання: таблиця «Речення», прислів’я.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
— Діти, пригадайте, що означають поняття «мова» і «мовлення». Яке з цих понять ширше? (Мова.)
— З чого складається наше мовлення? (З речень.)
— Що таке речення? (Група слів, що виражає закінчену думку.)
— Наведіть приклад будь-якого речення. (Приклади речень.)
— Пригадайте, які бувають речення за метою висловлювання (пропонується розглянути таблицю о Речення»).
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Отож на сьогоднішньому уроці ми розпочинаємо вивчати тему «Речення». Чи вважаєте ви цю тему важливою для вивчення? (Відповіді учнів.)
Висновок. Без речень неможливе спілкування.
— Впродовж уроку ми працюватимемо, щоб це довести.
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота з таблицею «Речення».
2. Вибіркове списування (вправа 50).
а) Читання тексту вправи з урахуванням розділових знаків в кінці речень, з’ясування значень незнайомих слів.
б) Впізнавання речень за метою висловлювання.
в) Виписування речень зі звертаннями.
3. Вправа «На науковій конференції».
Захист власних досліджень і висновків про види речень за метою висловлювання та інтонацією (з використанням таблиці підручника, с. 29, за матеріалами вправи 51).
4. Каліграфічна хвилинка.
М мр мрі і я мрія
— Складіть слова і речення з використанням букви, буквосполучення, слова каліграфічної хвилинки.
5. Пошукове завдання (за текстом вправи 52).
— Знайдіть і прочитайте у вправі 52 речення, в яких трапляється слово з каліграфічної хвилинки.
— Які ці речення за метою висловлювання та інтонацією?
— Доберіть влучний заголовок до тексту. Поясніть написання великої букви.
Фізкультхвилинка.
6. Списування із завданням (вправа 52, завдання 4).
Спишіть третій абзац тексту, а також зробіть звуко-буквений аналіз виділених слів (мрія, красою).
[мрі́йа] — мрія [красо́йу] — красою
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Диктант прислів'їв та приказок із наступною самоперевіркою.
✵ Хвали море, а держися землі.
✵ 3 вогнем не жартуй, з водою не дружи і вітру не вір.
✵ Будьте здорові, в кого чорні брови!
✵ Щоб тобі добро було!
— Звірте правильність написання диктанту з записом.
— Правильно прочитайте і охарактеризуйте кожне речення за метою висловлювання та інтонацією.
2. Творча вправа.
На дошці записані речення (або картки на кожну парту).
— Визначте вид кожного речення за метою висловлювання та інтонацією.
✵ Українці люблять свою землю.
✵ Перед їдою треба мити руки.
✵ За партою слід сидіти правильно.
✵ Люди повинні берегти рідну природу.
— Перебудуйте ці речення у спонукальні, запишіть. Прочитайте їх з окличною інтонацією і поставте відповідний знак в кінці кожного речення.
3. Вправа для самостійної роботи (робочий зошит).
VI. Підсумок уроку.
1. Вправа «Мозковий штурм».
— Розкажіть все, що ви знаєте про речення.
2. Вправа «Розпізнай, перебудуй».
— Ось послухайте жарт і перебудуйте питальне речення в спонукальне.
Не розгубився
На уроці географії учитель розповідає про кліматичні умови Англії і пояснює, що в Лондоні часто бувають густі тумани. Наступного уроку викликає до карти учня, щоб той показав Лондон.
Учитель. Ну, довго ще шукатимеш?
Учень. Лондон саме в тумані, тому я його не бачу.
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 30. вправа 53.