Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік

УРОК 26 Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91)

Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91).

Мета. Актуалізувати і поглибити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменник серед інших частин мови; розширити уявлення про лексичне значення іменника (слова з абстрактним значенням).

Обладнання: таблиця «Іменник частина мови», таблиця «Почуття» (додаток 2), мовний матеріал.

Хід уроку

I.  Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

— Прочитайте складені словосполучення.

— Назвіть іменники і доведіть правильність вашої думки.

— З одним із словосполучень складіть речення, яке б викликало усмішку (здивування, цікавість, тривогу, захоплення).

III. Актуалізація опорних знань учнів.

Гра «Впізнай іменник».

— Я прочитаю вам уривок із поезії Т. Шевченка «І мертвим, і живим...», а ви постарайтесь впізнати і назвати іменники.

Не дуріте самі себе.

Учітесь, читайте,

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

Бо хто матір забуває,

Того Бог карає,

Того діти цураються,

В хату не пускають.

Чужі люди проганяють,

І немає злому

На всій землі безконечній

Веселого дому.

Я ридаю, як згадаю

Діла незабуті

Дідів наших. Тяжкі діла!

Якби їх забути,

Я оддав би веселого

Віку половину.

Отака-то наша слава.

Слава України.

— Назвіть іменники, які ви почули. Доведіть свою думку.

IV. Повторення і закріплення вивченого про іменник.

1. Опрацювання таблиці «Іменник — частина мови».

2. Вправа-презентація (вправа 87).

— Опрацюйте самостійно всі завдання вправи і представте їх як свій міні-проект.

Фізкультхвилинка.

3. Гра «Питання на засипку» (ропота в парах, вправа 88).

— Прочитайте правило, зіставте його з опрацьованою таблицею «Іменник — частина мови».

— Наведіть власні приклади іменників.

— Попрацюйте в парах (підручник, с. 45). (Один ставить запитання, інший — відповідає, а потім навпаки.)

4. Уточнення предметності іменника (вправа 89).

а) Гра «Аукціон іменників» (завдання 1).

б) Опрацювання мовного матеріалу (завдання 2).

в) Робота з таблицею «Почуття» (додаток 2).

— Поставте запитання до слів таблиці: яка це частина мови?. Доведіть свою думку.

г) Творче завдання (завдання 3).

5. Колективне виконання вправи 90 (усно).

6. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

7. Ігри з іменником.

а) Анаграми (слова, в яких літери можуть змінювати своє місце).

— Поміняйте літери у кожному слові і запишіть нові іменники.

Кір —

Село —

Пила —

Сосна —

Корма —

Лошак —

Шкала —

Кулон —

Крона —

— Назвіть серед утворених іменників ті, що відповідають на питання що?.

б) Асоціативні множники (розвиток мовлення).

— Знайдіть зв’язок між двома сусідніми словами у кожному ланцюжку. Поясніть свої міркування.

Кульбаба — пшениця — мука — хліб — сила — спортсмен — парашутист — кульбаба.

Сонце — світлячок — неньок — дерево — олівець — малюнок — сонце.

Пір’я — подушка — сон — ніч — сова — гуска — пір’я.

Глина — грунт — буряк — борщ — горщик — глина.

V. Підсумок уроку.

— Пригадаймо, у яку гру ми бавились, вивчаючи іменник у третьому класі.

Гра-конкурс «Пригадай іменник».

— Хто добре засвоїв матеріал про істоти та неістоти, про власні та загальні іменники і хто тепер уважно вислухає умови гри-конкурсу, зможе перемогти. Опис гри-конкурсу

Ведучий (вчитель) пропонує написати у дві окремі колонки щонайбільше іменників (назв істот і неістот), що починаються на одну букву. Виграє той учень (група, ряд), який протягом визначеного часу (3—5 хв) записав найбільшу кількість таких слів, правильно згрупувавши їх.

Наприклад: слова на букву Л (назви неістот — липа, любов, ланка, лимон, лінь і т. д; назви істот — люди, Любомир, Людмила, лінивець і т. д.).

VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 45 — правило, с. 47 — вправа 91.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити