Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 30 Розрізнення відмінків іменників з однаковими закінченнями. (Вправи 107-110)
Тема. Розрізнення відмінків іменників з однаковими закінченнями. (Вправи 107-110).
Мета. Ознайомити учнів зі способами розрізнення давального і місцевого відмінків жіночого роду на -а (-я); виробляти в учнів уміння розрізняти відмінкові закінчення іменників.
Обладнання: поштові конверти (чисті), ілюстрації з історії Запорізької Січі, індивідуальні картки.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Вправа «Крісло автора».
Учні зачитують самостійно дібрані прислів’я і приказки про рідний край.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «Мозковий штурм».
— Розкажіть все, що ви знаєте про відмінки і відмінювання іменників.
2. Вправа «Провідміняй мене».
— Провідміняйте усно іменники мами, дід, сонце.
Вправа виконується на закріплення назв відмінків і питань до них.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитись розрізняти відмінки іменників з однаковими закінченнями.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Вправа «Пригадай!» (вправи 107).
а) Рубрика «Слово про слово».
Адреса́т — той, хто одержує листа.
Адресант той, хто надсилає листа.
б) Рубрика «Пригадай!».
— Як підписуємо конверт?
— У якому відмінку стоять іменники, що називають прізвище, ім'я та по батькові адресата (людини, якій адресують листи)? (Д. в.)
— У якому відмінку вживають іменники, що називають прізвище, ім’я і по батькові адресанта? (Н. в.)
— Заповніть поштовий конверт, використовуючи іменники в називному відмінку однини.
2. Вправа-дослідження (вправа 108).
а) Ознайомлення з текстом.
— Прочитайте текст, з’ясуйте значення невідомих слів.
— Що ви знаєте про козаків та їхню боротьбу за визволення рідного краю?
— Які почуття викликають у вас слова козаки, запорожці?
б) Мовне дослідження (завдання 2).
— У яких відмінках вживається виділений іменник? (Боротьбі: у першому реченні — Д. в., у другому реченні — М. в.)
— Опрацюйте правило-висновок.
в) Самостійна робота (завдання 3).
— Складіть і запишіть два речення із виділеним іменником (боротьбі). Цей іменник використайте у реченнях у формі давального і місцевого відмінка однини.
Фізкультхвилинка.
3. Робота в парах (вправа 109).
а) Ознайомлення з текстом, розмова-діалог за змістом.
Можна використати ілюстрації про історію козацтва.
б) Рубрика «Слово про слово».
Резиденція — місце перебування уряду, керівників держави, високопоставлених осіб.
в) Вибіркове списування (завдання 2).
— Визначте відмінки слів, що повторюються в тексті.
— Випишіть речення, у яких цей іменник уживається в давальному і місцевому відмінках. (4 речення — Д. в., 5 речення — М. в.)
— Поясніть розділові знаки в останньому реченні.
г) Редагування (завдання 4).
— Удоскональте текст, уникаючи повторів.
4. Вправи дія самостійної роботи (робочий зошит).
VI. Підсумок уроку.
Вправа «Мозковий штурм».
— Поділіться інформацією, що ви знаєте про відмінювання іменників.
VII. Повідомлення домашньою завдання з попереднім інструктажем.
С. 55 — правило, с. 56 — вправа 110.