Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 32-33 Урок розвитку мовлення. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120)
Тема. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116—120).
Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування голосних звуків в окремих відмінках іменників чоловічого та жіночого роду на приголосний; виробляти вміння визначати звуки, що чергуються.
Обладнання: індивідуальні картки, мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
Побажаймо собі успіху! Посміхнімося, і хай гарний настрій нам допоможе працювати.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Вправа 115.
— Прочитайте загадки і відгадайте їх.
— У яких іменниках зі зміною форми слова відбувається зміна кінцевого приголосного основи? — — Прочитайте записані пари слів.
2. Творча робота.
— Спишіть, розкриваючи дужки.
Зима. Тумани сизі.
А річка спить у (крига).
Замерзла на морозі
берізка при (дорога).
І холодно у лісі
кленку, калині, (вільха).
З зимою наодинці
не страшно лиш (ялинка).
— Визначте відмінки іменників:
І група — у 3 реченні.
II група — у 4 реченні.
ІІІ група — у 5 реченні.
3. Робота з індивідуальними картками.
Картка 1
Запиши текст, розкриваючи дужки. Добери заголовок. Визнач відмінок змінених тобою іменників.
Я запропонувала (подруга) прогулятись лісом. У лісі було, як у (казка). Ми прислухалися до тихого шепоту листочків на (берізка) і (вільха). Дивувалися маленькій (комашка), що тягне важчу за себе ношу, і прудкій (білочка), що так спритно перестрибує з гілки на гілку.
Як цікаво в лісі!
Картка 2
Запиши подані іменники у давальному відмінку.
Жменька — |
скринька - |
берізка — |
сопілка — |
вишенька — |
ненька — |
хатинка — |
Оленка — |
яблунька — |
стеблинка |
Картка З
Запиши повні відповіді на запитання. Визнач відмінки змінених тобою іменників. Поясни їх правопис.
Кому заспівала мати колискову? (Донька.)
На чому розтанула сніжинка? (Долонька.)
Кому подарували плаття? (Галинка.)
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Пригадайте, в яких іменниках відбувається чергування приголосних.
— Коли це відбувається?
— Що відбудеться зі зміною форми слів кіт, повінь!
— Це проблемне питання і будемо сьогодні досліджувати.
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Спостереження над мовним матеріалом (вправа 116).
а) Бесіда за змістом тексту.
— Який це текст - розповідь, опис чи міркування? Доведіть свою думку.
— Коли осінь приносить людям радість, а коли — смуток?
б) Складання таблиці.
— Складіть у зошиті таблицю за зразком підручника.
— Складіть правило про чергування голосних звуків у деяких іменниках чоловічого і жіночого роду, що в початковій формі мають нульове закінчення.
2. Засвоєння правила (с. 60).
3. Хвилинка-цікавинка.
Коли «І» кінчає слово,
«Е» чи «О» завжди готові
«І» в основі замінити
і за нього послужити.
Порівняй: в печі, до печі,
слово, сказане до речі,
солі, осені і кості,
від хоробрості, від злості...
4. Списування із завданням (вправа 117).
— Прочитайте текст, з’ясуйте значення невідомих слів.
— Які почуття викликає зміст цього тексту? Яка його головна думка?
— Спишіть текст, підкресліть іменники, в яких відбулось чергування звуків [і] з [о].
— Подумайте і назвіть слова, у яких може відбуватися чергування голосних звуків [і] з [о]. Поясніть свої міркування.
Фізкультхвилинка.
5. Коментоване списування (вправа 118).
— Прочитайте поради, уживаючи правильні відмінкові форми іменників. Спишіть вірш, поясніть правопис утворених відмінкових форм іменників.
— Побудуйте звукові моделі іменників-антонімів.
— Поміркуйте, поясніть (завдання 4).
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Творча вправа (вправа 119).
— Прочитайте прислів'я, доповнюючи їх словами з довідки, і подумайте над їхнім змістом.
— Випишіть іменники жіночого роду за зразком:
Старанність і — о
— Поміркуйте, чому так говорять: «Де багато слів, там мало мудрості».
2. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
3. Робота із загадками.
— Відгадайте загадки.
— Запишіть слова-відгадки у початковій формі та в родовому відмінку однини.
✵ Махнула птиця крилом, закрила півсвіту чорним рядном. (Ніч.)
✵ Білий камінь у воді тане. (Сіль.)
✵ Я морозу не боюсь, а хто замерзне — я сміюсь. Бабу гріє не кожух, а веселий теплий дух. (Піч.)
4. Гра «Чарівне сито».
— Утворіть від поданих слів іменники.
— «Пересійте» утворені слова через «сито» і залишіть тільки ті, що стосуються теми сьогоднішнього уроку.
Юний — ... , болючий — ... ,
щирий — ... , возити — ... ,
вечірній — ... , збоку — ... ,
мудрий —... , вітати — ... .
VI. Підсумок уроку.
1. Вправа «Інтерв’ю».
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
— Коли відбувається чергування голосних звуків в іменниках жіночого і чоловічого роду?
2. Метаграма.
З «н» — частина я доби,
з «п» — я грію щозими,
з «р» — предметом стану я.
Ось вам загадка моя.
(Ніч, піч, річ)
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 60 — правило, с. 61 — вправа 120.