Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 37 Аналіз контрольної роботи. Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. (Вправи 129-133)
Тема. Аналіз контрольної роботи. Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. (Вправи 129-133).
Мета. Ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників жіночого роду на -а (-я) та чоловічого роду в орудному відмінку однини; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини.
Обладнання: таблиця-ватман «Словничок», опорні схеми, мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Аналіз контрольної роботи.
III. Перевірка домашнього завдання.
— Як ви поділили текст на абзаци? Поясніть і зачитайте.
— Який це текст — науковий чи художній? Чому?
— Чим можна скористатися, якщо ви не впевнені, яке закінчення має іменник чоловічого роду в родовому відмінку однини? (Словничком.)
— Яка орфограма є в слові кілометр?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
1. Створення проблемної ситуації.
Одного разу Незнайко писав лист бабусі: «Мені дуже подобається математика. Сиджу зараз над ...» — і спіткнувся: не знає, як написати — задачею чи задачою.
— Хто може йому допомогти?
2. Оголошення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. Спробуємо зрозуміти і запам’ятати особливості закінчень таких іменників, щоб не опинитися в ситуації, в якій був Незнайко.
V. Сприймання і усвідомлення учнями новою матеріалу.
1. Словникова робота (з використанням таблиці «Словничок»).
— Яка орфограма є в словах революція, республіка!
— До якої частини мови вони належать?
2. Спостереження над мовним матеріалом (вправа 129).
— Які закінчення мають іменники жіночого роду в орудному відмінку? Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи і спробуйте пояснити,
чому закінчення у них різне.
3. Засвоєння теоретичного матеріалу (с. 67).
— Подані іменники поставте в орудному відмінку однини.
Роса, верба, лінія, пожежа, тиша, круча.
4. Рубрика «Слово про слово».
Ра́туша — будинок, у якому міститься міське самоврядування.
5. Складання опорної схеми.
6. Тренувальна вправа (вправа 130).
а) Читання тексту і добір заголовка.
б) Списування тексту, ставлячи слова, що в дужках, в орудному відмінку.
в) Пояснення написання закінчень.
г) Повторення правила вживання апострофа після префіксів і пояснення написання слова з’являється.
7. Вправа-дослідження (вправа 131).
а) Визначення основи і закінчення іменників чоловічого роду в орудному відмінку.
б) Формулювання правила (с. 68).
8. Робота зі схемою-опорою.
9. Проблемна ситуація.
Учні вже сформулювали правило про правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку.
Незнайко вигукнув: «У мене є доповнення до правила! В іменниках чоловічого роду на [й] кінцевий приголосний основи [й] в орудному відмінку однини зникає».
— Чи правильно міркує Незнайко?
Фізкультхвилинка.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Робота в групах (5 груп) (за вправою 132).
— Прочитайте і з’ясуйте значення невідомих слів.
— Поставте іменники у форму орудного відмінка однини.
— Складіть і запишіть речення з використанням утворених форм іменників.
Читання правила на с. 68.
2. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
3. Розумова гімнастика.
— Казкові герої Крутивус, Вернидуб і Вернигора вирішили позмагатися в орфографії.
Крутивус |
Вернидуб |
Вернигора |
мовою |
музикою |
скрипкою |
пшеницею |
черешнею |
яблунею |
душею |
їжою |
вежою |
— Хто з них переміг?
— Запишіть слова без помилок.
4. Робота в групах.
— Запишіть словосполучення, ставлячи іменники в орудному відмінку. Виділіть закінчення іменників.
I група. Сиділи (під чим?) вишня, груша, слива, акація.
II група. Йшли (чим?) стежка, межа, вулиця.
ІІІ група. Жити (з чим?) мрія, надія, пісня.
5. Гра «Зрозумій мене».
— Відгадайте загадку з бабусиної скрині.
Якщо не маєш сили — виходить, мало її з’їв. Коли безлад у думках — то вона може бути у голові. І, нарешті, якщо вона березова, то може бути дуже боляче. (Каша.)
— Які вислови, пов’язані зі словом каша, ви знаєте? (Каша в голові, заварити кашу, березова каша, мало каші з’їв, каші маслом не зіпсуєш.)
— Провідміняйте (усно) іменник каша.
VII. Підсумок уроку.
1. Взаємоопитування.
Клас ділиться на дві групи. Учні кожної групи по черзі ставлять запитання з теми уроку і відповідають на них.
2. Поетична хвилинка.
Хай іменник візьме -ею
за потребою своєю.
Отже, груш... смачнішою,
а задач... складнішою,
ну, а вдач... ледачою,
як і каш... гарячою.
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 67, 68 — правила, с. 69 — вправа 133.