Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 40-41 Урок розвитку мовлення. Правопис закінчень іменників у множині. Контрольна робота: аудіювання. Г. Вієру «Найкращі квіти». (Вправи 141-146)
Тема. Правопис закінчень іменників у множині. Контрольна робота: аудіювання. Г. Вієру «Найкращі квіти». (Вправи 141 — 146).
Мета. Ознайомити учнів з відмінюванням іменників у множині: удосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень іменників; розвивати мислення дітей, уміння узагальнювати: виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: мовний матеріал, малюнки звірів і птахів (до вправи 144), малюнок білки.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
— Прочитайте прислів’я. Яке з них найбільше вам подобається? Чому?
— Поясніть правопис закінчень іменників удвох прислів’ях (на вибір).
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Робота в групах (або за варіантами).
Завдання 1.
Впізнати прислів’я за двома словами.
Записати складені прислів’я.
Завдання 2.
Записати прислів’я і визначити відмінки іменників.
Перша група
Посієш — пожнеш. Годує — марнує.
Згадай йому про роботу, а у нього голова болить. Щастя людини в праці.
Друга група
Труда — плода. Калачі — печі.
Без охоти нема роботи. Під лежачий камінь вода не тече.
Третя група
Не одежа, а діла. Діло — сміло.
Людина славна своєю працею. Без роботи день роком стає.
— Пригадайте, як змінюються іменники. (За числами і відмінками.)
2. Гра «Ти — мені, я — тобі» (в парах).
Один учень називає іменник в однині, а інший називає форму множини і навпаки.
3. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні всі наші вправи будуть спрямовані на те, щоб ви навчилися відмінювати іменники у множині і виробляти навички правопису відмінкових закінчень іменників у множині.
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Робота із загадками.
• Ось, малята, дуже просто,
склав я загадку легку:
круть направо — прошу в гості,
круть наліво — на замку.
Є відгадка — не мовчи,
а кажи, що це ... (ключі).
• Два тікає, два доганяє,
а один одного не дожене. (Колеса)
• Два брати через гору живуть,
а ніколи один до одного в гості не ходять. (Очі)
• Один «плід» ми їли.
Вчотирьох за стіл сідали,
ледве-ледве подолали,
півгодини смакували,
розстебнули пояски,
ще й залишились скибки.
Щоб не було дивини — скажи: їли ... (кавуни).
— У якому числі вжито іменники-відгадки?
2. Поетична хвилинка (вправа 141).
— Прочитайте вірш, з’ясуйте значення невідомих слів.
— Доберіть до вірша заголовок.
— Які іменник вжито в однині, а які — в множині?
— Іменники, вжиті в однині, поставте у форму множини.
3. Спостереження за мовним матеріалом (вправа 142).
а) Розгляд таблиць відмінювання іменників у множині.
б) Бесіда за матеріалом вправи.
— Як побудована таблиця?
— Порівняйте відмінкові закінчення іменників, що належать до різних груп відмінювання. Який висновок можна зробити?
— У яких відмінках закінчення іменників збігаються?
— Про що це свідчить?
— В одному чи в різних відмінках стоїть іменник дівчина в цих реченнях?
✵ На подвір’ї школи ми побачили дівчат.
✵ Біля дівчат стояли хлопчики і розмовляли з ними.
— Як ми розрізняємо родовий і знахідний відмінки іменників жіночого роду на -а (-я) у множині?
— А як розрізняємо іменники, що означають назви неістот, у називному і знахідному відмінках множини? Наприклад: Гаї шумлять. Ми проїжджали повз зелені гаї. (Форми іменників-назв неістот можна розрізняти за їх роллю в реченні.)
Фізкультхвилинка.
4. Творче списування (вправа 143).
— Прочитайте текст, з’ясуйте значення невідомих слів.
— Спишіть текст, змінивши форму однини виділених іменників і пов’язаних із ними слів на форму множини.
— Визначте у кожному реченні граматичну основу і підкресліть її.
5. Визначення особливостей форм іменників у родовому відмінку множини (за вправою 144).
Використовуються малюнки звірів і птахів.
а) Опрацювання правила (с. 75) як висновку попередньої вправи.
б) «Обмін думками» (завдання 3).
— Розкажіть про свої враження від побаченого у зоопарку. Вживайте у розповіді іменники у родовому відмінку множини.
6. Тренувальна вправа (вправа 145).
— Спишіть текст, поставивши іменники в потрібному відмінку.
— Визначте відмінки виділених іменників. Доведіть правильність вибору.
7. Рубрика «Слово про слово».
При́хисток — притулок, схованка.
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
2. Творчий диктант.
— Запишіть речення, змінюючи в іменниках форму однини на форму множини та ставлячи їх у відповідний відмінок.
Скарбничка білки
В одному зі своїх (гніздо) білка робить склад. Тут вона запасає лісові (горішок, шишка).
Любить білочка ласувати й (грибочок). Вона збирає (маслюк та підберезник), насаджує їх на (гілка) і сушить. Взимку білка стрибатиме по (гілка дерево) та буде (грибочок) їсти.
— Визначте відмінки іменників у множині.
3. Вправа «Відгадай, провідміняй» (усно).
— Відгадайте загадки, а слова-відгадки провідміняйте.
✵ Червоні, солодкі, пахучі, ростуть низько,
до землі близько. (Суниці)
✵ Дві зірки весь світ бачать. (Очі)
✵ Що це? Що це? — всі кричать. —
Білі мухи он летять. (Сніжинки)
✵ Всі в блакитнім піджаку, в рожевій сорочці.
В нас зимою у садку гуляють, як гості. (Снігурі)
4. Робота з прислів’ями.
— Поясніть зміст кожного прислів’я.
Батьківщину бережи від ворог... . Більше діла, менше сл... . Щастя дає друз..., нещастя їх вивіряє. Шануй своїх батьк... . Нема ріки без берег..., героя — без народу.
— Спишіть. Замість крапок допишіть закінчення.
— Визначте число, рід, відмінок цих іменників.
5. Перевірка аудіативних умінь.
Найкращі квіти
Завтра в мами день народження. Дмитро хоче подарувати їй щонайкращі квіти. Але хто знає, які з них найкращі?
— Піду-но я до бджілки, — сам собі сказав Дмитро, — адже вона всі квіти знає.
Прокинувся він рано-раненько, щоб застати бджілку вдома. А вона вже сиділа на квіточці рум’янку перед своєю хатою і вмивалася крапелькою роси.
— Ходімо шукати найкращі квіти!
Бджілка підвела очі й сердито глянула на нього. Не дуже їй сподобалося оте «ходімо». Чому «ходімо», а не «прошу, будь-ласка»?
Дмитро подумав, що бджілка не хоче брати його з собою, й додав: — Квіти для моєї мами!
— Гаразд! Ходімо зі мною, — коротко відповіла бджілка, бо вона звикла більше робити діло, а не балакати.
У полі бджілка сіла на велику, пишну блакитну квітку.
Дмитро сказав: — Оце найкраща квітка?
— Не знаю. Зараз побачимо, — відповіла йому бджілка, пірнаючи у чашечку квітки. Але одразу ж виринула назад: — Це не найкраща!
І вони обоє рушили далі. Дорогою їм трапилось кілька жовтих квіток. Бджілка знову пірнула всередину однієї, затрималася там трохи довше. Коли вона з’явилася, її вусики були запорошені жовтим пилком.
— Оця квітка гарна! — сказала бджілка.
— Гарна?— здивувався Дмитро. — Але ж та, голуба, була пишніша! І більша! Краса не зовні, — пояснила йому бджілка, — а всередині.
І вона пірнула в іншу квітку, таку саму жовту й таку саму маленьку.
— У цих квітках багато меду, — сказала бджілка. — Тому вони й гарні. Дмитро лизнув квітку. Вона була солодка, як мед. Хлопчик зірвав кілька жовтих квіточок, далі інших — теж гарних, на які йому вказала бджілка. Потім водила його бджілка вздовж і впоперек по діброві, всіяній квітами.
«У мене вже ноги підкошуються від утоми, — думав Дмитро. — Зате я несу мамі найкращі квіти».
Наступного дня Дмитро простягнув мамі букет квітів і багато-багато разів поцілував її в очі, в чоло, у щоки. Радісна мама й собі цілувала його в очі, в чоло, в шоки.
— Ти приніс мені найкращі квіти, синку!
— Звідки ж ти знаєш, мамо, що вони найкращі?
— Вони найкращі, бо ти сам трудився, збирав і ніс їх здалеку, з поля.
У школі Дмитро розказав дітям, що медунка та інші польові квіти, які він зібрав для мами, — найкращі в світі. (350 слів)
Григоре Вієру
Тестові завдання
1. До якого свята готувався Дмитро?
а) До Дня матері; в) до свята весни;
б) до дня народження своєї мами; г) до Івана Купала.
2. Що він хотів подарувати мамі?
а) Книгу; в) сувенір;
б) найкращі квіти; г) мандрівку в гори.
3. У кого хлопчик попросив поради?
а) У батька; в) у бджілки;
б) у дерев; г) у бабусі.
4. Які квіти бджілка вважала найкращими?
а) Пишні; в) ті, в яких багато меду;
б) великі; г) лугові.
5. Де шукав Дмитро квіти для мами?
а) У магазині; в) у полі, діброві;
б) на ринку; г) у вазі.
6. Чому мама сказала, що син приніс їй найкращі квіти?
а) Бо вони дорогі; в) бо син збирав їх власноруч;
б) бо вони розкішні; г) бо їх багато.
Інформація для вчителя
Аудіювання
(слухання і розуміння прослуханого)
Перевірка аудіативних умінь здійснюється фронтально у 4 класі у кінні кожного семестру.
Перевіряються вміння:
— розуміти фактичний зміст;
— причиново-наслідкові зв’язки;
— основну думку висловлювання, образний вислів.
Для перевірки використовується незнайомий текст художнього стилю і запитання з варіантами відповідей.
Обсяги текстів у 4-му класі — 320-400 слів.
У 4-му класі пропонується 6 запитань з чотирма варіантами відповідей на кожне.
Оцінювання. У 4-му класі за кожну правильну відповідь на запитання учень одержує 2 бали (Додаток до листа Міністерства освіти і науки України від 28 січня 2014 р. № 1/9 — 74. Інструктивно-методичні матеріали щодо контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів).
VI. Підсумок уроку.
Питання-жарт.
— Як правильно: у рибів нема зубів чи у риб нема зуб?
VII. Повідомлення домашньою завдання з попереднім інструктажем.
С. 75 — правило, с. 76 — вправа 146.