Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 3 Культура спілкування. (Вправи 12-17)
Тема. Культура спілкування. (Вправи 12—17).
Мета. Формувати в учнів уявлення про культуру мовлення і основні правила культури спілкування; виробляти навички мовного етикету; розвивати зв’язне мовлення, вміння вести діалог.
Обладнання: таблиця-схема «Культура мовлення», плакати з висловлюваннями про рідну мову.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 11, завдання 2).
— Прочитайте пораду, які ви записали. Як ви будете її дотримуватися?
2. Гра «Пригадай».
— Назвіть види мовлення, з якими ви ознайомилися на минулому уроці.
— Що таке усне мовлення?
— Які вимоги до усного мовлення ви знаєте і виконуєте?
— Що таке писемне мовлення?
— Яким повинно бути писемне мовлення?
— Потурбуйте свій «банк пам'яті» і пригадайте речення із диктанту швидкої дії. (Мудра голова не говорить лихі слова.)
— Пофантазуйте, у якої людини така голова.
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
1. Каліграфічна хвилинка.
— Спишіть з дошки вислів. Зверніть увагу на з’єднання букв.
Добре слово — як музика.
— Як ви розтлумачите цей вислів тому, хто його не розуміє?
— Чи можна речення-диктант швидкої дії і речення каліграфічної хвилинки вважати порадами? Чому? (Відповіді учнів.)
2. Слово вчителя.
— Сьогодні ми будемо читати, радитись, висловлювати власні думки про культуру мовлення і основні правила культури спілкування.
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Робота з таблицею «Культура мовлення» (повторення).
2. Народна мудрість про культуру мовлення і спілкування.
Інформація для вчителя
У фольклорі, як ніде інде, віддзеркалений характер опосередкованих мовою людських взаємин, культури спілкування, етикетного ставлення до людей, таких рис людини як статичність, пристойність, дотримання слова, ввічливість тощо.
Наведені нижче українські прислів'я і приказки — це мізерна частка того, що говориться в нашому фольклорі про мову і мовлення в аспекті культури людських стосунків. Слушні, часом дотепно сформульовані народні оцінки, правила й поради мають і пізнавальний, ужитковий сенс. Їх треба знати, ними треба послуговуватися.
✵ Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається.
✵ Яка людина, така й мова.
✵ Який розум, така й бесіда.
✵ Вміти не вміти — треба говорити.
✵ Добре тому жити, хто вміє говорити.
✵ Коня кують уздами, а людину — словами.
✵ Вола ловлять за роги, а людину — за слова.
✵ Не говори про себе доброго, бо не повірять, ні злого, бо подумають ще гірше.
✵ Розумному не кажи, бо сам знає, а дурневі не кажи, бо не послухає.
✵ Говори з іншими поменше, а з собою побільше.
✵ Не завжди говори, що знаєш, а завжди знай, що говориш.
✵ Хто хвалиться, той злих сусідів має.
✵ Красно говорить приятель, а правду каже неприятель.
✵ На грубе слово не сердься, на ласкаве не здавайся.
✵ Як губа не те скаже, то личко не покаже.
✵ Улесливий пес у вічі ласкається, поза очі кусається.
✵ Янгольський голосок, та чортова думка.
✵ Легше переконувати словами, як кулаками.
✵ Кого не б’є слово, того не поб’є й палка.
✵ Кричить, мов чорт з нього шкуру дере.
✵ Не кричи, а ліпше навчи.
✵ Як батько кричить, то син гарчить.
✵ Не до тебе п’ють — не кажи: «Дай, Боже, здоров’я!».
✵ Співати добре разом, а говорити окремо.
✵ Нема глухішого від того, хто не хоче слухати.
✵ Будь добрим слухачем — будеш добрим оповідачем.
✵ Великий рости, щасливий будь, себе не хвали, другого не гудь.
✵ Язик, мов у постолах.
✵ Говорить, мов клоччя жує.
✵ Говорить, як три дні не їв.
✵ Забубонів, як старий дяк.
✵ Засипав словами, як горохом у бочку.
✵ За вашим шепотом нашого крику не чути.
✵ Говорить у пересилку.
✵ Говорить п’яте через десяте.
✵ Те саме слово, та не так би мовити.
✵ Кажи рідко, та їдко.
✵ Говорити — біда, а мовчати — інша.
✵ Лихо говіркому, та недобре й мовчазному.
✵ Краще недоговорити, ніж переговорити.
✵ Або розумне казати, або зовсім мовчати.
✵ Менше говори — більше вчуєш.
✵ Тисячу разів пожалкуєш, що сказав, а раз — що змовчав.
✵ Тримай язик на прив’язі.
✵ Мовчене, де схочеш, там поставиш.
✵ Коли сам говорить, то й собаці не дасть гавкнути.
✵ Стережися собаки, котрий не гавкає, а чоловіка — котрий не говорить.
✵ Як хочеш щось збрехати, то прикуси язика.
✵ Догана мудрого краща, як похвала дурного.
✵ Коли з мудрим говорю, то ся розуму наберу, а коли з дурним, — то й свій загублю.
✵ Радься другого, а гляди свого.
✵ Навіть те, що старші кажуть на глум, берм на ум.
✵ 3 тобою розмова, як з вітром полова.
✵ Де багато слів, там мало правди.
✵ Говорить три дні, а все про злидні.
✵ Не мели, як пустий млин.
✵ 3 пустого в порожнє переливає.
✵ Язиком молоти не дрова колоти спина не заболить.
✵ Довгий язик — короткі думки.
✵ Хто мало думає, той багато балакає.
✵ Коли хочеш щось сказати, то подумай, як почати.
✵ Бережи хліб на обід, а слово на відповідь.
✵ Довго думав, та добре сказав.
✵ Говори, та не проговорися.
✵ Не ласкаве слово хороше, а правдиве.
✵ Хто рад обіцяти, той не має охоти дати.
✵ Слова масні, а пироги пісні.
✵ І від солодких слів буває гірко.
✵ Мале слово велику образу творить.
✵ Гостре словечко коле сердечко.
✵ Жало гостре, а язик ще гостріший.
✵ Говорити можна, а лаятись не треба.
✵ Пізнати по носі, хто змерз, а по мові — хто пес.
✵ Мудра голова не говорить лихі слова.
✵ Вода все сполоще, тільки злого слова ніколи.
✵ Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова — завзятих ворогів.
✵ Добрим словом мур проб'єш, а лихим і в двері не ввійдеш.
✵ Добре слово й залізні ворота відчинить.
✵ Холодним словом серце не запалиш.
✵ Від теплого слова й лід розмерзає.
✵ Мудре слово на міцних ногах стоїть.
✵ Розумне слово йде в діло.
Кілька прислів’їв і приказок можна оформити на окремих плакатах, щоб надалі використовувати для списування, самодиктантів або диктантів швидкої дії з наступною самоперевіркою.
3. Робота в групах (за вправою 12).
Завдання для роботи в групах.
Група 1. Обговорити і повідомити правила поведінки у транспорті.
Група 2. Обговорити і пригадати правила поведінки у кінотеатрі, музеї.
Група 3. Обговорити і визначити послідовність правил поведінки у крамниці за значущістю.
Група 4. Обговорити і повідомити основні правила культури спілкування між людьми.
Фізкультхвилинка.
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вибіркове списування з граматичним завданням (за вправою 13).
— Поясніть, чому саме це висловлювання ви вибрали і як його розумієте? Зробіть звуко-буквений аналіз одного із виділених слів (на вибір) (додаток 3).
2. Робота в парах (вправа 14).
а) Ознайомлення з текстом, визначення теми і головної думки тексту.
б) Обговорення думки, висловленої в останньому реченні.
в) Добір синонімів до виділеного слова. (Збагачувати — поліпшувати, поповнювати, розширювати.)
3. Гра «Фанти» (за запитаннями вправи 15).
Оголошується гра «Фанти». Тема — «Культура спілкування». Хто бере участь у грі (а це 6 учнів, бо є 6 запитань вправи, записаних каліграфічним почерком на окремих аркушах), кладе у кошичок, коробку або капелюшок якусь свою річ. Ведучий (один із учнів) театральним голосом промовляє до вчителя, який стоїть спиною до ведучого і не бачить, чий «фант»: «Яке запитання для цього «фанта»?».
Вчитель таким самими голосом ставить одне із шести запитань, на яке учень повинен дати повну й обгрунтовану відповідь. Можна брати допомогу залу.
4. Словничок.
Опрацювання і запам'ятовування правопису слів ввічливості (слова в рамочці, а також слова вправи 16, виділені курсивом).
5. Оправа «Народний порадник» (вправа 17).
— Опрацюйте текст вправи, виберіть і назвіть пораду, яка зараз є найнеобхіднішою для вас.
6. Оправи для самостійної роботи (робочий зошит).
VI. Підсумок уроку.
Гра «Тест на щирість».
— Чи вмієте ви спілкуватися з іншими людьми?
— Чи використовуєте у своєму мовленні слова ввічливості?
— Чи зрозуміле вам поняття «культура мовлення»?
— Чи кожен може оволодіти культурою мовлення?
— Чи взяли ви з цього уроку щось для свого життя?
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 10, вправа 17 (завдання 2), запитання і завдання для повторення.