Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 45 Спостереження за вживанням прикметників у текстах різних стилів: художньому і науковому. (Вправи 160-162)
Тема. Спостереження за вживанням прикметників у текстах різних стилів: художньому і науковому. (Вправи 160—162).
Мета. Вчити учнів розрізняти тексти за їх стилістичними ознаками, вживати прикметники в мовленні зі стилістичною метою; розвивати мовленнєве чуття, культуру мовлення: виховувати любов і живий інтерес до рідної мови, до природи рідного краю.
Обладнання: мовний матеріал, книга В. Нестайка «Казкові пригоди і таємниці».
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
— Прочитайте текст із дібраними з довідки пропущеними словами.
— Які ви знайшли синоніми серед прикметників, поданих у довідці?
— Доберіть спільнокореневі слова до слова спочатку.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Самостійна робота.
І варіант
— Утворіть такі словосполучення прикметника з іменником, щоб прикметник набув переносного значення. Запишіть їх.
Гарячий, срібний, солодкий, щедрий.
ІІ варіант
— Утворіть і запишіть тільки ті словосполучення, в яких прикметники вжито в переносному значенні.
Глибокий (озеро, горе). Золотий (ланцюжок, серце). Залізний (людина, цвях). Чистий (совість, посуд).
2. Каліграфічна хвилинка.
Сс Сс сн по оч ку спочатку
Спочатку думай, а тоді кажи.
— Поясніть зміст цього прислів’я.
— Доберіть антонім до слова спочатку.
— Поділіть на склади для переносу слово думай.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Тема наша непроста, та для вас цікава,
будуть в ній слова, буде і забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,
мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
Будуть знання й уміння, правила й завдання,
думки вашої творіння і оповідання,
і пісні, й загадки ваші, й власна ваша казка.
Тему нашого уроку послухайте, будь ласка.
— Ми з вами вже зустрічалися з тим, що про один і той самий предмет, подію, явище можна розповісти по-різному, залежно від поставленої мети. Пригадайте, як описано котика в казці чи в іншому художньому творі, а як — на уроці природознавства, коли про нього говориться як про звичайну тварину.
V. Сприймання і усвідомлення учнями новою матеріалу.
1. Вправа «Прочитайте і порівняйте» (вправа 160).
а) Читання наукового і художнього текстів на тему «Ніч».
б) Рубрика «Слово про слово».
Примерка́ти — тьмяніти, утрачати блиск, яскравість.
Лу́пати — кліпати.
— З’ясуйте мету кожного тексту. (Перший текст пояснює, що таке піч. Такий текст вживається у підручниках з природознавства, він називається науково-популярним, оскільки в доступній формі пояснює явище. Другий текст художньо описує осінню ніч. Подібні описи використовують у художніх творах для створення образу.)
— Знайдіть в обох текстах слова і вирази, вжиті в переносному значенні. (Сонна земля; місяць показував золоті роги; зорі лупали; усе заснуло мертвим сном.)
Висновок. Слова в переносному значенні вживаються тільки в художніх текстах і їх немає в науково-популярних. Важливим для художнього тексту є порівняння (тихо було всюди, як у вусі).
— Спишіть художній текст, підкресліть у ньому прикметники. Усно поставте до них запитання.
2. Тренувальна вправа (вправа 161).
— Який із цих текстів можна було б помістити в читанці, а який — у підручнику з природознавства? Чому?
Висновок. Перший текст науково-популярний, а другий — художній. Художнім цей текст вважається через велику кількість вжитих у ньому прикметників.
— Спробуйте знайти порівняння в художньому тексті. (Листочки, мов слова в дружній розмові.)
— Спишіть текст про осінній ліс. Усно поставте питання до прикметників.
3. Творча вправа.
— Утворіть словосполучення.
Ягоди (їстівний, соковитий);
листя (широкий, багряний);
ночі (довгий, чарівний);
стебло (тендітний, тонкий);
пшениця (золотий, озимий).
— Які з утворених словосполучень доцільно використати в художньому тексті, а які — в науковому?
4. Вправи дія самостійної роботи (робочий зошит).
VI. Підсумок уроку.
1. Мовна розминка.
— Пригадайте поняття, з якими ви працювали на уроці. (Художній текст, науково-популярний текст, порівняння.)
— Утворіть прикметники з префіксом най- від поданих слів: великий (найбільший), дорогий (найдорожчий), дужий (найдужчий), високий (найвищий).
2. Вправа «Рекламна пауза».
...Тепер я знаю, що ти справжній молодець і тебе спокійно можна вести у надзвичайну країну Ластовинію.
Ось вона перед тобою — лежить на березі моря-океану, серед дрімучих лісів, синіх гір та золотих долин... Бачиш, які чепурненькі біленькі хати, які квітучі садки, яке дивовижне місто з візерунчастими вежами!..
Чудова казкова країна. І незвичайна.
— Ви теж можете побувати в цій чудовій країні, якщо прочитаєте повість-казку «В Країні Сонячних Зайчиків» із книги Всеволода Нестайка «Казкові пригоди і таємниці».
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 85, вправа 162.