Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік

УРОК 53 Аналіз контрольної роботи. Спостереження за зміною закінчень у різних відмінкових формах. (Вправи 182-186)

Тема. Аналіз контрольної роботи. Спостереження за зміною закінчень у різних відмінкових формах. (Вправи 182-186).

Мета. Закріпити вміння визначати відмінок прикметників у реченнях за питаннями, закінченням та відмінком іменника; удосконалювати навички вживання прикметників у реченні у тій формі, якої вимагають зв’язані з ними іменники.

Обладнання: мовний матеріал, загадки, кросворд, книга В. Нестайка «Казкові пригоди і таємниці».

Хід уроку

I.  Організація класу.

Вивчайте мову українську —

дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

прекрасну, милу і чудову,

як материнську пісню колискову.

II. Аналіз контрольної роботи (списування).

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 181).

— До якого типу належить цей текст? Доведіть.

— Назвіть прикметники і відмінки, у яких вони вжиті у цьому вірші.

— Прочитайте прикметники-антоніми.

2. Вправа «Збери речення» (завдання записане на дошці, екрані або індивідуальних картках).

— Складіть зі слів речення.

1) живим, лелека, символом, України, є.

2) на, приносить, весну, він, крилах.

3) людських, біля, осель, лелека, гніздиться.

4) вважається, який, священним, щастя, людям, дарує, птахом.

— Чи можна з цих речень скласти текст? Обгрунтуйте свою думку.

— Позначте закінчення прикметників і визначте їх відмінки.

3. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Сьогодні ми будемо визначати відмінки прикметників і спостерігати, як змінюються закінчення прикметників у різних відмінкових формах.

4. Каліграфічна хвилинка.

Зз Хх Рр зв ха ри річ к іца

Звірі — в хащах лісових,

риби — в водах річкових,

птиці поміж віток

учать своїх діток.

— Про що ви дізналися із записаного?

— Чого ви повинні вчитись? Хто вас має навчати?

— Знайдіть у вірші прикметники. Позначте у них закінчення і назвіть відмінки.

— Доберіть до прикметників спільнокореневі слова. (Лісовий, ліс, лісочок, узлісся. Річковий, річка, річечка, річенька.)

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. В права-загадка (вправа 182).

— Прочитайте загадки з дібраними прикметниками і відгадайте їх. Назвіть відмінки вставлених прикметників та іменників, з якими вони зв’язані. Зробіть висновок.

— Зверніть увагу на закінчення прикметників та іменників, від яких вони залежать.

Фізкультхвилинка.

2. Творча робота в парах (вправа 183).

— Змініть закінчення називного відмінка однини на закінчення орудного відмінка.

— Запишіть утворені моделі.

— Доберіть по два прикметники до кожної моделі. (Молодий, молода, молоде — молодим, молодою, молодим; виразний, виразна, виразне — виразним, виразною, виразним; могутній, могутня, могутнє — могутнім, могутньою, могутнім; порожній, порожня, порожнє — порожнім, порожньою, порожнім.)

3.  Коментоване письмо (за вправою 184).

а) Словникова робота з використанням таблиці «Словничок».

— Поставте запитання до слів телеграма, аеродром і визначте, яка це частина мови.

— Запишіть слова у відповідну колонку таблиці. (Іменник.)

— Яка орфограма є в іменниках телеграма, аеродром?

б) Запис поданих прикметників у місцевому відмінку.

в) Добір антонімів до виділених слів. (Далекий — близький, волога — суха, гомінливе — спокійне, тихе.)

г) Складання речень зі словосполученнями, записування одного речення.

4. Хвилинка спілкування (с. 96).

5. Самостійна робота (за вправою 185).

а) Виконання вправи за двома варіантами (по два речення).

б) Обмін зошитами і взаємоперевірка роботи.

в) Добір синонімів до слова кривавий, які передають ознаку за кольором. (Кривавий, червоний, гарячий.)

V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

2. Загадкова вікторина.

— Відгадайте загадки.

• Лід на річках, сніг на полях, віхола гуляє. Коли це буває? (Взимку)

• Скатертина біла увесь світ накрила. (Сніг)

• Сам не біжить, а іншим стояти не дозволяє. (Мороз)

• У воді не тоне, у вогні не горить. (Лід)

• Взимку білим цвітом сад зацвів, неначе навесні. (Іній)

— Доберіть спільнокореневі прикметники до відгадок.

— Визначте рід і відмінок цих прикметників.

— Загадайте свої загадки про зиму.

3. Гра «Виправ помилку».

Вчитель читає уривок з книги «Казкові пригоди і таємниці» В. Нестайка.

У (похмурий) (підземний) палаці перед каміном, де ледь жевріло темно-синє вогнище, сидів Начальник Канцелярії Нічних Кошмарів Пан Морок. На ньому був чорний оксамитовий плащ з каптуром, то закривав обличчя. Якби не плащ і не синє полум’я в каміні, ми б з вами пана Морока просто не бачили. Бо весь він був із темряви. Саме про це він і співав, перебираючи струни (чорна) гітари...

— Яка властивість прикметника допомогла вам у грі?

VI. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

— Над чим ви працювали на уроці?

— Яка робота вам сподобалася найбільше?

2. Кросворд «Тлумачний».

— Розгадайте кросворд і прочитайте слово у виділеному стовпці. (Ознака.)

1. Який доброзичливо, приязно, чуйно ставиться до людей. (Добрий)

2. Непотрібний; без якою можна обійтись. (Зайвий)

3. Який буде згодом, настане пізніше. (Майбутній)

4. Який говорить правду; чесний, справедливий. (Правдивий)

5. Сліпучий, сяючий. (Яскравий)

6. Приємний на смак. (Смачний)

VII.  Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 97, вправа 186.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити