Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 58 Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205)
Тема. Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205).
Мета. Вчити учнів розрізняти в реченнях форми прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках, правильно вимовляти і писати ці форми; закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до народних звичаїв і традицій.
Обладнання: мовний матеріал, загадки, зразки новорічних листівок.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашньою завдання.
Інтерв’ю за матеріалами вправи 201.
— У якому відмінку вжиті у вправі прикметники з іменниками? (Місцевий і давальний відмінки.)
— Якого роду всі ці прикметники? (Жіночого роду.)
— Прочитайте складені речення.
— Чи збереглась у реченнях форма словосполучень, як у вправі?
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Отже, основним завданням уроку є дослідження закінчень прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини.
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Гра «Впізнай предмет».
✵ Високий, могутній, широкий, гіллястий —... (дуб).
✵ Білокора, висока, струнка, кучерява —... (береза).
✵ Червоне, смачне, кругле, кислувате —... (яблуко).
✵ Мелодійна, народна, весела, дзвінка —... (пісня).
✵ Яскраве, сліпуче, гаряче, літнє —... (сонце).
— Визначте (виберіть) рядки, у яких є прикметники жіночого роду.
— Поставте ці прикметники спочатку у давальному, а потім у місцевому відмінку однини. Зверніть увагу на закінчення прикметників.
2. Каліграфічна хвилинка.
Дд Дд др руж б ба дружба
Дружній череді вовк не страшний.
— Як ви розумієте це прислів’я?
— Доберіть спільнокореневі слова до слова дружня.
— У якому роді і відмінку вжито прикметник дружній?
3. Виведення правила.
а) Колективна робота над вправою 202.
б) Виведення висновку та зіставлення його з правилом і табличкою «Порівняй» (с. 103).
Звертається увага на те, що правильно вимовляти і записувати кінцевий приголосний звук основи прикметників разом із закінченнями допомагає поставлене граматичне питання: якій? у якій? (добрій людині, у вологій землі). Розрізняють форми прикметників також за наявністю у місцевому відмінку прийменників і відсутністю їх у давальному відмінку.
Фізкультхвилинка.
4. Тренувальна вправа (вправа 203).
— Спишіть речення, вставляючи пропущені закінчення.
— Визначте відмінки прикметників.
— Підкресліть головні члени у четвертому реченні.
5. Творчий диктант.
— Запишіть подані сполучення прикметників з іменниками у давальному відмінку однини.
Зелена трава, рідна сестра, смішна історія, міцна дружба, гілляста липа.
— Запишіть ці прикметники з іменниками у місцевому відмінку однини. Лісова галявина, сонячна країна, весела мелодія, народна пісня, захоплююча книжка.
6. Робота над текстом (за вправою 204).
а) Читання тексту і визначення його типу.
б) Словникова робота.
в) Пояснення рол і прикметників у поданому тексті.
г) Списування тексту і визначення відмінків прикметників.
Різдво — християнське свято народження Христа, що відзначається 7 січня.
Хай за вікном хуртеча злиться,
а нам співати і радіти.
Горить ялинка у світлиці.
— З Різдвом Христовим, любі діти!
Дніпро обняв дзвінкі Карпати,
а в хаті вже — кутя і сіно.
Дозвольте заколядувати:
— З Різдвом Христовим, Україно!
Й. Струцюк
7. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
8. Гра «Новий рік» (за віршем Р. Скачко).
— Впізнайте у запитаннях прикметник жіночого роду однини, вжитий у давальному відмінку.
Учитель.
— Хто ступає на поріг,
не обтрушуючи сніг?
Діти.
— Новий рік!
Учитель.
— Хто несе веселий сміх,
розсипаючи на всіх?
Діти.
— Новий рік!
Учитель.
— Для дорослих і малих
хто гостинці приберіг?
Діти.
— Новий рік!
Учитель.
— А прикрашеній сосні
подарує хто пісні?
Діти.
— Новий рік!
Учитель.
— Аж до ранньої зорі
зустрічають ліхтарі.
Діти.
— Новий рік!
Учитель.
— Сумувати з ним не смій,
бо для кожного — він свій.
Діти.
— Новий рік!
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
— Яку частину мови ми тепер вивчаємо?
— Як розрізняти форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду?
2. Гра «Загадковий калейдоскоп».
— Відгадайте загадки.
— Відшукайте у текстах загадок прикметники жіночого роду однини в місцевому відмінку.
✵ У зеленій траві зійшло,
усміхнулось, розцвіло.
Потім стало біле-біле
і за вітром полетіло. (Кульбаба)
✵ Я росла в земляній темниці,
як зросла — взяли в світлиці.
З мене шкуру всі деруть,
мене варять, мене труть. (Картопля)
✵ Бідовий хлопчина
в теплій сорочині
по дворах стрибає,
крихти збирає. (Горобець)
✵ У зеленім кожушку,
в кістяній сорочечці
я росту собі в ліску,
всім зірвати хочеться. (Горіх)
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
1. Розгляд виставки вітальних новорічних листівок.
2. Проблемне читання.
— Кому ви посилаєте вітальну листівку в конверті?
— Від кого отримуєте поштові листівки-привітання?
— Хто віддає перевагу електронним повідомленням? Чому?
— Домашнє завдання: с. 103 — правило, с. 104 — вправа 205.