Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 59 Відмінювання прикметників у множині. (Вправи 206-209)
Тема. Відмінювання прикметників у множині. (Вправи 206-209).
Мета. Ознайомити учнів з особливостями відмінювання прикметників у множині; виробляти навички правопису закінчень прикметників у називному відмінку множини; виховувати любов до живої природи, дбайливе ставлення до неї.
Обладнання: малюнки-розмальовки: чорнобривці (додаток 10), калина (додаток 11), соняшник (додаток 12), кольорові ілюстрації квітів: волошки, сокирки, безсмертника, медуниці, звіробою, материнки (до вправи 208).
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Вправа «Крісло автора».
Учні читають складені новорічні привітання своїм друзям і близьким, скориставшись словами і словосполученнями з довідки.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Інтерв'ю за темою «Прикметник».
— З чого складається наше мовлення? (З речень.)
— З чого складаються речення? (Зі снів.)
— На скільки частин мови поділено всі слова української мови? (На 10 частин мови.)
— Яку частину мови ми зараз вивчаємо? (Прикметник.)
— Яка частина мови називається прикметником?
— Яку роль відіграють прикметники у нашому мовленні? (Вживання прикметників робить наше мовлення багатшим, милозвучнішим, емоційно насиченим.)
— Як змінюються прикметники? (За числами, відмінками, а в однині — і за родами.)
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Усі наші завдання сьогоднішнього уроку будуть спрямовані на відмінювання прикметників у множині.
V. Сприймання і усвідомлення учнями новою матеріалу.
1. Колективне виконання вправи 206.
а) Ознайомлення і виконання першого завдання вправи.
— Спишіть подані сполучення прикметників з іменниками у стовпчик, поставте їх у множині і запишіть через риску.
Державний прапор — державні прапори,
мирна угода — мирні угоди,
дружня зустріч — дружні зустрічі,
складна задача — складні задачі,
прикра помилка — прикрі помилки,
погожий день — погожі дні.
— Виділіть закінчення прикметників у множині. Який висновок можна зробити про закінчення прикметників у називному відмінку множини?
б) Опрацювання правила (с. 105), яке є логічним висновком виконаної вправи.
Висновок. Слід звернути увагу, що всі без винятку прикметники у називному відмінку множини мають закінчення -і, тому варто не забувати, що у вимові треба пом’якшувати кінцеві приголосні перед звуком [-і]. Це стосується всіх приголосних звуків (у тому числі шиплячих і губних).
2. Тренувальна вправа (усна) на закріплення вивченого правила.
Названий прикметник поставте у множині, доберіть відповідний за змістом іменник і назвіть утворене словосполучення.
Дорогий — дорогі діти.
слабкий —
хижий —
мудріший —
скупий —
сухий —
козачий —
голубий —
сміливий —
3. Вибіркове списування (за вправою 207).
а) Читання тексту вправи, визначення його головної думки.
б) Рубрика «Слово про слово».
Тенді́тні — тонкі, ніжні, приємні на вигляд (про рослин і людей). Граціозні — витончені, стрункі.
в) Самостійне вибіркове списування за завданням 2 вправи 207. Заохочувальний момент.
— Хто правильно, швидко й каліграфічно виконає завдання, той отримає малюнок-розмальовку квітки — символу української землі.
Наступний урок української мови ми зможемо розпочати з огляду експозиції ваших розмальовок. Якщо хтось у додатковій літературі знайде цікавинку про свою квітку, то отримає право виступу з повідомленням і заохочувальний бал.
Інформація. На планеті росте понад 200 видів калини. В Україні найпоширеніші 2 види — калина звичайна і цілолиста.
г) Перевірка виконаного завдання (зачитування прикметників з пропущеними закінченнями).
Фізкультхвилинка.
4. Каліграфічна хвилинка.
к і сі ті ні хі ві
Підберіть і запишіть прикметники у множині, які закінчуватимуться буквосполученнями каліграфічної хвилинки.
Маленькі, косі, золоті, зелені, тихі, казкові і т. д.
— Які почуття виникають під час читання таких слів? (Радісні.)
— Такі ж веселі світлі почуття викликає і зміст наступної вправи.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Самостійна робота (за вправою 208).
а) Словникова робота (розгляд кольорових ілюстрацій квітів, згаданих у вправі: волошка, сокирки, безсмертник, медуниця, звіробій, материнка).
б) Письмове виконання вправи 208.
Можна запропонувати дівчаткам опрацювати перше речення, а хлопчикам — друге речення. Так буде опрацьована вся вправа.
в) Розбір прикметника за будовою.
г) Перевірка виконання вправи.
2. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
VII. Підсумок уроку.
Вправа «Продовж речення».
— На сьогоднішньому уроці ми продовжили вивчати частину мови... (прикметник).
— Прикметники змінюються за... (числами, родами).
— Усі прикметники в називному відмінку множини мають... (закінчення -і).
— Наведіть приклади.
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 105 — правило, с. 106 — вправа 209.