Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 99 Спостереження за роллю прислівників-синонімів у мовленні. (Вправи 326-328)
Тема. Спостереження за роллю прислівників-синонімів у мовленні. (Вправи 326-328).
Мета. Ознайомити з прислівниками, близькими за значенням (синонімами), спостерігати за роллю прислівників-синонімів у текстах, ознайомити з правилом написання частки не з прислівниками; формувати вміння визначати прислівники, близькі за значенням.
Обладнання: словник синонімів української мови, таблиця почуттів (додаток 2), фразеологічний словник.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання (вправа 325).
— Прочитайте прислів'я і приказки, поясніть їх зміст.
— Назвіть у реченнях прислівники. Доведіть свою думку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа «Мікрофон».
— Яку частину мови називаємо прислівником? Яка його основна ознака? (Незмінна частина мови.)
— Віл яких частин мови можна утворити прислівники? (Від прикметників, дієслів, іменників.)
— Чи мають прислівники закінчення? Чому?
— З якою частиною мови прислівники зв’язуються в реченні?
2. Вибірковий творчий диктант (або списування).
Текст 1
Вітерець легенько розносить довкола неповторну свіжість. Небо загадково висвічує лазурною блакиттю. Щедро всміхається сонечко. Дотик його промінців лагідно пробуджує від дрімоти землю.
Текст 2
Легенький вітерець розносить довкола неповторну свіжість. Загадкове небо висвічує лазурною блакиттю. Всміхається щедре сонечко. Лагідний дотик його промінців пробуджує від дрімоти землю.
— З першого тексту випишіть в колонку прислівники, а з другого — через рисочку прикметники, від яких утворились ці прислівники.
Легенько — легенький
загадково — загадковий
щедро — щедрий
лагідно — лагідний
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Ознаку дії називає,
а також місце, час, причину
цієї дії визначає,
і кожен цю частину знає.
Бо це прислівник — всім відомий.
Незмінна ця частина мови
на запитання як? коли?
готова всім відповісти.
Сміється сонце як ?— ласкаво,
мандрує небом величаво,
а небо голубіє дивно,
пливуть хмарини тихо, мирно.
Дзвенить кохана мова чисто,
а кожне слово — урочисто,
земля стрічає вас святково,
сміються зорі загадково.
Сади цвітуть коли? — весною,
улітку — трав моря шовкові,
а восени врожай збирають,
узимку снігу всі чекають.
Прислівників багато в мові,
всі яскраві, всі чудові!
Щоб здобути знань основи,
вивчім цю частину мови!
Л. Лужицька
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка.
Б Б Бб бр уб бе бі
Біля будинку берізки стояли,
вранці ясне сонечко зустрічали.
Ви ростіть, берізки, виростайте,
рідну землю нашу прикрашайте.
— Знайдіть слово, вжите в переносному значенні.
— Пригадайте, що ви знаєте про звертання. Знайдіть у вірші речення із звертанням.
— Яким за метою висловлювання та інтонацією є речення із звертанням?
— Назвіть у вірші прислівник. Підберіть якнайбільше синонімів до прислівника вранці (за словником).
Фізкультхвилинка.
— Виконуйте вправи і запам’ятайте прислівники із вірша.
Руки в сторону та вгору —
на носочки піднялись.
Підніміть голівку вгору
й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
опускаєм плавно вниз,
присідати ми почнемо,
добре ноги розімнемо.
Раз — присіли. Руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали,
нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже кінець.
Хто старався — молодець!
— Назвіть прислівники з вірша.
2. Робота зі словником синонімів.
Вранці — зранку, зрання, зарання, спозарання, пораненьку, ранком, рано.
3. Колективне виконання вправи (вправи 326).
Вправа виконується послідовно за всіма завданнями вправи.
4. Творча вправа (вправа 327) (з використанням за потреби словника синонімів).
а) Утворення і запис синонімів до поданих прислівників.
Чудово — прекрасно, чудесно, незрівнянно, блискуче,
уміло — вправно, майстерно,
радісно — втішно, відрадно, зрадію,
довго — чимало, подовгу, довгенько,
ясно — світло, яскраво, сонячно, лагідно,
ніжно — лагідно, люб'язно, ласкаво, любенько.
швидко скоро, стрімко, хутко, мерщій, бистро, прудко, щодуху,
казково — напрочуд, дивовижно, навдивовижу, фантастично, неповторно.
— Які з поданих і дібраних прислівників можна використати у розповіді про веселку?
б) Складання і запис колективної («ланцюжкової») розповіді про веселку із вживанням прислівників.
5. Каліграфічна хвилинка (підготовка до домашнього завдання).
Н Н Н й й вне вне вне вперед
На на аз аз назад назад назад
Не йдеш вперед — ідеш назад.
— Прочитайте прислів’я. Назвіть прислівники.
— Поставте питання до цих прислівників.
— Поміркуйте вголос, чому так кажуть: «Коли не йдеш вперед — ідеш назад».
— Зверніть увагу на правопис прислівників.
VI. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Вправи дія самостійної роботи (робочий зошит).
2. Творче списування.
На дошці (екрані) записані фрази і снова дня довідок.
— Замініть подані сполучення слів одним словом — прислівником. З одним із прислівників (на вибір) складіть речення.
✵ Перший раз брати участь у конкурсі — ...
✵ Переганяти один одного під час бігу — ...
✵ Повертатися додому, як обіцяв — ...
✵ Якщо не знаєш дороги — ...
✵ Повідомити про щось раніше зазначеного часу — ...
Слова дня довідок: наввипередки, вчасно, наздогад, заздалегідь, вперше.
VII. Підсумок уроку.
— Як називаються прислівники, близькі за значенням?
— Які слова є прислівниками-синонімами?
— Яка їх роль в тексті? (Уточнююча.)
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 167, вправа 328.
Ознайомлення учнів із фразеологічним словником.
✵ Намокнути до останньої нитки — наскрізь.
✵ Кинутися з усіх ніг — навтьоки.
✵ Не мати кінця-краю — безконечно.
✵ Йти як не своїми ногами — поволі.
✵ Спати без задніх ніг — міцно.
✵ Жити на широку ногу — розкішно.
✵ Опинитися просто неба — надворі.