Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік
УРОК 105-106 Урок розвитку мовлення. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342-345)
Тема. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342—345).
Мета. Вправляти учнів у правописі найуживаніших прислівників.
Обладнання: мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завданим (вправа 341).
Вправа «Крісло автора».
Учні читають розповіді про те, як треба поводитись у гостях.
— Які прислівники допомогли вам скласти розповідь?
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Ви вже знаєте, як поводитись у гостях, а чи доводилось вам бути гостинним господарем?
— Прочитайте пам’ятку і скажіть, чи не про вас.
Пам’ятка господареві
✵ Будьте привітними господарями — доброзичливо зустріньте гостя, допоможіть йому роздягнутися, запросіть в кращу кімнату, спробуйте зайняти гостя.
✵ Будьте уважними господарями — знайдіть час поговорити з усіма гостями. більше уваги приділіть сором’язливій людині та тому, хто у вас в гостях уперше.
✵ Будьте тактовними господарями — не звертайте уваги на помилки гостя, не говоріть на неприємні для нього теми.
✵ Будьте вихованими господарями — незважаючи ні на шо, не показуйте гостям свого незадоволення чи поганого настрою.
✵ Будьте щедрими господарями не жалкуйте часу, зусиль на те, щоб гарно прийняти гостей, зі смаком сервіруйте (накрийте) стіл.
— Відшукайте у тексті прислівники.
— Чи був би зміст пам’ятки досконалим і глибоким без цих прислівників? Зверніть увагу на виділені слова в тексті. Яка не частина мови? (Прикметники.)
— Утворіть із них прикметників прислівники. (Привітно, уважно, тактовно, виховано, щедро.)
— Чи є складнощі у написанні цих прислівників?
— Сьогодні ми будемо опрацьовувати правопис найуживаніших прислівників.
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Вправа «Я — письменник» (вправа 342).
а) Відгадування загадки.
б) Виділення прислівників і звернення уваги на їх правопис.
в) Розвиток писемного мовлення (проба пера).
— Використайте всі чотири прислівники загадки і складіть з ними речення, щоб вийшов текст.
г) Запис складеного тексту.
— Який текст вийшов у вас — художній чи науковий? Обгрунтуйте свою думку.
Фізкультхвилинка.
2. Помічник для вчителя.
— Розглянемо випадки, коли прислівники пишуться разом.
1) Якщо вони вказують напрямок і відповідають на питання куди?, де?, звідки ?.
Зверніть увагу на відповідні стрілки і запам’ятайте, що всі слова, які розмістяться на них, пишуться разом.
Примітка. Співзвучні з прислівниками слова у середині, в середині, з боку будуть писатися окремо, якщо за ними стоятиме іменник у родовому відмінку:
✵ У середині живота щось заболіло.
✵ 3 боку Дніпра повіяло прохолодою.
З гори напишемо окремо тільки тоді, коли йтиметься про гору, на яку можна підніматися або спускатися з неї.
Порівняйте:
✵ Згори світить сонне.
✵ Діти з’їжджають з гори на санчатах.
2) Прислівники, які означають часові проміжки і відповідають на питання коли?.
3) Прислівники, які називають пори року:
4) Прислівники, утворені таким чином:
у, в, на + числівник: удвоє, утричі, уп’ятеро, надвоє, втроє, вперше, вдруге...
(Коваленко О. В. Як грамотно написати диктант: Навчальний посів. — К.: Вид. дім «КМ Академія». 2002. — с. 4—5.)
3. Рубрика «Слово про слово».
Афори́зм — думка, стисло висловлена в дуже виразній формі.
Чесно́ти — доброчесність, порядність.
4. Вправи з афоризмами (вправа 343).
а) Читання афоризмів, з’ясування значень невідомих слів.
— Як ви розумієте ці афоризми?
б) Списування афоризмів.
— Підкресліть прислівники. Обгрунтуйте свій вибір.
— Поясніть правопис виділених прислівників.
5. Вибіркове списування (вправа 344).
а) Читання речень, з’ясування значень невідомих слів.
— Які ще народні прикмети ви знаєте?
— Запитайте у своїх старших родичів про народні прикмети.
б) Виписування прислівників.
— Що означають виписані прислівники?
— Зверніть увагу на їхній правопис.
в) Розбір прислівників за будовою.
г) Конкурс на краще речення для художнього тексту.
— Складіть і запишіть речення з прислівником уранці.
6. Вправи дія самостійної роботи (робочий зошит).
V. Підсумок уроку.
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 174, вправа 345.