Українська мова 4 клас - конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) - 2015 рік

УРОК 108 Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми «Прислівник». (Вправи 346-350)

Тема. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми «Прислівник». (Вправи 346-350).

Мета. Закріпити знання і вміння з теми «Прислівник».

Обладнання: індивідуальні картки.

Хід уроку

  1. Організація класу.
  2. Аналіз контрольної роботи («Дієслово», «Прислівник»).
  3. Повідомлення результатів виконаної роботи.
  4. Індивідуальні завдання для учнів, які виконали роботу бездоганно.
  5. Робота над типовими помилками, допущеними у перевірній роботі.
  6. Індивідуальна робота над помилками, допущеними у перевірній роботі.

III. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

  1. Розминка-гра «Так чи ні».

Прислівник — це незмінна частина мови. (Так.)

— Прислівники в реченні виступають головними членами речення. (Ні.)

— Прислівники в тексті найчастіше з’єднані з дієсловами. (Так.)

— Різні форми прислівників утворюються за допомогою зміни їх закінчень. (Ні.)

— Слова вчора, сьогодні, завтра — це прислівники-синоніми. (Ні.) Прислівники у художніх текстах надають текстові більшої емоційності і виразності. (Так.)

— Прислівники у наукових текстах надають текстові більшої образності. (Ні.)

— Чи вживаються прислівники в наукових текстах? (Так.)

  1. Робота з текстом (за вправою 346).

а) Ознайомлення з текстом.

б) Рубрика «Слово про слово».

Ліловий — кольору бузку або фіалки; світло-фіолетовий, бузковий, фіалковий.

в) Виписування з тексту словосполучень дієслово + прислівник.

Щедро розсипає, радісно блиснув, простягає ласкаво, підняли гордо, впав спеціально.

— За якими ознаками ви визначаєте прислівники?

— Яка роль прислівників у тексті?

  1. Тренувальна вправа (вправа 347).

— Прочитайте і поміркуйте, яке значення для людини має вивчення рідної мови.

— Спишіть речення.

— Підкресліть прислівники і обгрунтуйте свій вибір.

— Яка роль цих прислівників?

— Розберіть за будовою прислівник глибше.

Фізкультхвилинка.

  1. Робота в парах (вправа 348).

Варто заготувати таблички-карточки, бо креслення в зошиті забере час. Вправа виконується послідовно від 1-го по 4-е завдання, проте перше завдання — на заготовленій табличці-карточці, а інші — в зошиті.

  1. Гра «Прикметник чи прислівник?».

Ведучий (вчитель) зачитує речення або словосполучення з прислівниками вищого й найвищого ступенів або з прикметниками середнього роду тих ступенів порівняння, однозвучними з прислівниками. Учні уважно слухають. Якщо звучить прислівник, вони плетуть один раз у долоні.

Матеріал для гри:

Що у світі наймиліше?

Ми вибрали найвище дерево.

Байкал найглибше озеро земної кулі.

У цьому році річка розлилась ширше.

Сонце почало ходити вище, світити яскравіше.

Золото важче, ніж срібло.

Гостре слово сильніше меча.

З настанням весни частіше зникав журавель з дому.

  1. Вибіркове списування з граматичним завданням (за вправою 188).

а) Читання тексту, з’ясування значень невідомих слів.

— Доведіть, що текст є науково-популярним.

— Назвіть вжиті у тексті прислівники. (Дружно, назустріч, навздогін, завзято, завжди, влітку, взимку.)

б) Виписування з тексту словосполучень дієслово + прислівник (за зразком).

  1. Цікава вправа.

— Прочитайте текст.

У хлопців мозок важчий та більший, ніж у дівчат;

у хлопців краще працюють легені та серпе;

хлопці менше бояться болю;

у хлопців яскравіше виражені творчі здібності.

Зате:

дівчата починають говорити раніше за хлопців;

у дівчат набагато більше розвинений музичний слух;

дівчата легше за хлопців переносять біль;

дівчата швидше освоюють іноземні мови.

— Ви переконалися, що добре бути і хлопчиком, і дівчинкою.

Спишіть: хлопчики про дівчаток, а дівчатка — про хлопчиків. Уважно формулюйте речення і грамотно записуйте.

Підкресліть прислівники.

  1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
  2. Підсумок уроку.
  3. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 176 — запитання і завдання для повторення, вправа 350.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити