Українська мова - Книжка для вчителя календарне планування та розробки уроків 4 клас - 2015 рік

II СЕМЕСТР

УРОК 73 Відмінкові форми окремих числівників

Тема уроку. Відмінкові форми окремих числівників

Мета: умити школярів визначати відмінкові форми числівників і розпізнавати їх у текстах; удосконалювати вміння правильно вимовляти та записувати числівники; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне мислення, уміння розшифровувати анаграми та визначати час за годинником; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення навколишнього світу, читання енциклопедичної літератури та вміння планувати свій розпорядок дня.

Обладнання: ілюстрація із зображенням верблюда, мурашки, Паця та Вінні-Пуха (зображення на екрані); годинник.

ОРІЄНТОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

I. На етапі актуалізації опорних знань і вмінь учнів.

Каліграфічна хвилинка

✵ Написання з’єднань ер, вер, люд, рб, слова верблюд.

— Складіть і запишіть речення з поданим словом. Визначте в ньому підмет і присудок.

✵ Фронтальна перевірка виконання домашнього завдання.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати числівник як частину мови, а допоможуть нам у цьому тварини, назви яких ми дізнаємося, коли розшифруємо анаграми.

Першою буде тварина, яка у своїй назві має 7 букв, серед яких є літера, що на початку слова позначала б два звуки. (Верблюд).

III. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку.

✵ Виконання вправи 262 (с. 114-115 підручника).

— Які розміри має верблюд? Яка його вага й від чого вона залежить? Скільки жиру він може відкласти у своєму горбі? За яких умов у нього стискається горб? Яка середня тривалість життя верблюда?

Мовний аналіз тексту: • Назвіть слова, які мають префікси.

✵ Укажіть слова, у яких є подвоєння. (Останній). • Поясніть написання слова п’є. • Скільки числівників трапляється в тексті? Назвіть їх.

✵ Укажіть у тексті слова, які мають лише дві букви, але звуків на один більше. (їм, п’є). • Випишіть із тексту словосполучення іменників із залежними від них числівниками. • Запишіть числівники словами та поставте до них питання.

Додаткові завдання до тексту: • Зробіть звуко-буквений аналіз слів мають, останній, відкладають, стискається (на вибір). • Скільки разів у тексті використано слово верблюди? Прочитайте речення, у яких є це слово. • Дайте назву тексту.

IV. Застосування набутих знань і вмінь учнів.

1. Виконання вправи 263 (с. 115 підручника).

Додаткові завдання до тексту: • Складіть і запишіть речення з двома словосполученнями (на вибір). • Запишіть словосполучення в порядку зростання чисел; в алфавітному порядку — іменники, які вжиті з числівниками.

2. Виконання вправи 264 (с. 115 підручника).

Учитель. Щоденно ми, використовуючи числа у своєму житті, звертаємо увагу на годинник. (Учитель показує зображення годинника, Паця та Вінні-Пуха, яким він знадобився).

✵ Бесіда за змістом тексту.

— Які події з життя наших героїв описані в тексті? Як ви думаєте, чи правильно наші герої розподілили час, щоб дістатися до школи? О котрій годині Вінні-Пух вийшов із дому?

Мовний аналіз тексту: • Розгляньте зображення годинників, подані в підручнику. Укажіть час, зазначений на кожному з них.

V. Підсумок уроку.

— Розгадайте, ребуси.

Математичний диктант

Учні слухають умови прикладів, обчислюють їх, записують лише числові відповіді словами, ставлячи коми між ними.

VI. Домашнє завдання.

✵ Виконання вправи 265 (с. 116 підручника).

Додатковий матеріал для вчителя

Верблюди мають довгу голову, шию й відносно короткий хвіст.

Одним зі специфічних пристосувань верблюдів до життя в пустелі є один або два горби на спині, що є жировими відкладеннями, тому вони здатні виживати без води до двох тижнів, а без їжі до місяця. Горби слугують своєрідним «дахом», що захищає спину верблюда від палючого сонця. Коли верблюди ситі, горб прямий і пухкий, але коли вони не мають достатнього харчування, горб стискається й зазвичай схиляється в один бік.

Верблюди можуть витримувати екстремальні холод і тепло, мають гострий зір і дуже хороший нюх.

Вінні-Пух — іграшковий ведмідь, персонаж творів Алана Александра Мілна (цикл не має загальної назви й зазвичай теж називається «Вінні-Пух» за першою книжкою). Один із найвідоміших героїв дитячої літератури XX ст. У 1960-1970-і роки завдяки переказу Бориса Заходера «Вінні-Пух і всі-всі-всі», а потім і фільмів студії «Союзмультфільм», де ведмедика озвучував Євген Леонов, Вінні-Пух став дуже популярним.

Ведмежа Війні отримав ім’я від однієї з іграшок Крістофера Робіна, сина письменника. У свою чергу, плюшевий ведмедик Вінні-Пух був названий на честь ведмедиці на прізвисько Вінніпег (Війні), що жила в 1920-х роках у Лондонському зоопарку.

У світі існує 8800 видів мурах. Вони ніколи не сплять і мають дуже гострий нюх. Мураха може підняти вантаж приблизно в 100 разів важче від власної ваги. Деякі види мурашок можуть пролежати під водою до чотирьох діб, а потім, опинившись у сухому теплому місці, швидко оживають.

Після зими мурахи, щоб зігріти свій мурашник, залишають його, а потім повертаються, приносячи на собі тепло.

Не всі мурахи настільки працелюбні, як це прийнято вважати. Спостереження показали, що 80 % мурах займаються суспільно корисною працею: чистять житло, збирають корм; зате інші б’ють байдики. Ситуація не змінилася навіть після того, як учені забрали частину «працьовитих» мурашок. У тих «трудяг», що залишились, робота закипіла з подвійною силою, а нероби так і ледарювали. Можливим поясненням такої дивної поведінки може бути похилий вік або патологічна лінь.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити