Українська мова - Книжка для вчителя календарне планування та розробки уроків 4 клас - 2015 рік

II СЕМЕСТР

ДІЄСЛОВО

УРОК 94 Урок розвитку писемного мовлення. Детальний переказ тексту (за колективно складеним планом)

Тема уроку. Урок розвитку писемного мовлення. Детальний переказ тексту (за колективно складеним планом)

Мета: розвивати в учнів уміння писати детальний переказ, ділити текст на частини, складати план переказу, використовувані засоби виразності; виховувати дружелюбність, чесність, відмові дальність за свої вчинки.

Обладнання: зошити з розвитку писемного мовлення, додаткові матеріали.

I. Підготовчий етап.

Матеріал для слухання-аудіювання

Людина може жити й не тужити,

Коли умітиме по справжньому дружити.

Бо друг в житті — це вам не просто так,

А це, напевно, що від Бога знак.

Товариша не можна ображати,

Його потрібно вміти поважати.

Не кидайте ви друга у біді —

Він допоможе й вам колись тоді.

Умійте й порадіти ви за друга,

І ви забудете відтак, що таке сум і туга.

Робіть добро й великі, і малі,

І будуть друзями всі люди на землі.

А. Костецький

II. Повідомлення теми уроку.

Учитель. Про що йдеться у вірші А. Костецького? Як, на думку поета, варто відноситися до друга? Чи погоджуєтеся ви з думкою автора?

Хто з вас хотів би мати хорошого та вірного друга? Того, хто вислухає, зрозуміє, порадить чи допоможе. Друга, який у важку хвилину життя підставить своє плече.

Справжній друг — це людина, яка ніколи тебе не залишить у біді, завжди допоможе й підтримає. Найкраще пізнаються друзі в скрутний момент, коли у вас стається якась біда, тоді відразу видно, де справжній друг. Дружба — тендітна річ, як скло. Вона випробується не тільки лихом, а й повсякденними дрібницями. Навіть між кращими друзями виникають сварки. Буває так, що дружиш із кимось, а потім раптово щось ламається, розбивається — і від взаємної прихильності залишаються лише уламки. Звичайно, можна знову помиритися, попросити пробачення. А якщо образа занадто велика? Ти чекаєш, коли твій друг першим підійде до тебе, щоб вибачитися, а він не підходить. Його гордість не дає йому цього зробити. Ось так починає здаватися, що підходити один до одного безглуздо, та й занадто пізно. Пізно? Ні, просити вибачення ніколи не пізно. Саме через те, що ми боїмося зробити перший крок, усе ускладнюється й дружбу вже не «склеїти».

На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися писати детальний переказ тексту за колективно складеним планом. У тексті для цього переказу йтиметься про дружбу двох хлопчиків.

III. Опрацювання додаткових матеріалів.

1. Робота в зошиті з розвитку писемного мовлення. Читання тексту П. Бондарчука (с. 62-63).

✵ Змістовий аналіз тексту.

— Яка тема тексту? Про що йдеться в тексті? Коли відбувалася подія? Як звали хлопчиків? Що вони робили в лісі? Що сталося під час перепочинку? З чийого кошика їли малину? Чому Тимко прийшов додому сумним? Що сказала Тимкова мама? Чи зрозумів Тимко свою помилку?

✵ Структурний аналіз тексту.

— Скільки частин у цьому тексті? Про що йдеться в зачині? Про що ви дізналися з основної частини? Що повідомляється в кінцівці? У якій частині тексту йдеться про те, як мама заспокоювала Тимка? З якої частини ви дізналися, що Юрко зрозумів свою помилку?

2. Робота в зошиті з розвитку писемного мовлення. Виконання тестових завдань (с. 46- 48). (Учні обводять букву з правильною відповіддю).

3. Робота в підручнику. Розгляд малюнків у підручнику (с. 149).

4. Складання плану переказу (потрібно пояснити учням, як завдання тестів можуть бути пунктами плану).

5. Мовний аналіз тексту.

— Зверніть увагу на правопис слів літнього, поверталися, заспокоїла, перепочити, вдома, вважала, розповідав, весело, несмачна.

6. Повторне читання тексту.

7. Складання та записування переказу в зошити.

IV. Підсумок уроку.

— Які з наведених прислів’їв можна використати в ситуації, що описана в тексті?

У лиху годину пізнаєш вірну людину. З добрим дружись, а лихих стережись. Друга шукай, а знайдеш — тримай. Людина без друзів, як дерево без коріння. Друг хвалить поза очі, а ворог — у вічі. Перший крок до доброти — це чарівне слово. Велике діло — добре слово. Добро робити ніколи не пізно.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити