УКРАЇНСЬКА МОВА 5 КЛАС
Плани-конспекти - Для шкіл з російською мовою навчання
СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ
УРОК № 22
Тема. Діалог
Мета: дати учням уявлення про діалог; формувати в них уміння правильно записувати діалог; виховувати щедрість, сприяти розвитку дружніх стосунків.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Робота біля дошки.
Завдання: записати речення, поставити розділові знаки й лапки.
Не проводжайте мене попросила Ляля рідних я скоро повернуся.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Діалог — це різновид прямої мови, що передає розмову двох осіб.
Монолог — висловлювання однієї особи.
Полілог — розмова трьох чи більше дійових осіб.
1. Робота за підручником з елементами бесіди.
Вправа 188.
Завдання: прочитати текст. Знайти у першій частині пряму мову, зачитати. Прочитати діалог за особами. Які розділові знаки ставляться при діалозі?
Вправа 189 (усно).
2. Робота в зошитах.
Завдання: переписати текст (записаний на дошці). Розставити розділові знаки.
По щирості
Один селянин прийшов з міста й дає своєму малому синові медівник.
Бери Васильку та поділися з Петриком по щирості А то як ділити по щирості питає Василько Отак сину каже батько як переломиш медівник, то віддай більшу частину Петрикові а собі залиш меншу. Це називається по щирості.
(Народна творчість.)
3. Творча робота.
Завдання: записати речення з прямою мовою у формі діалогу.
«Що з тобою, Петрику, чому ти сьогодні такий блідий?» — занепокоєно запитав учитель.
«А нічого,— відповів Петрик,— просто сьогодні мене умивала мама». (Народна творчість.)
З’ясував
Фотоплівку ввечері татусь проявляв і скаржився на невдачу: «Що за чудасія! Знов чомусь жодного зображення не бачу». «Не дивуйтесь, тату,— відказав Гриць малий, що грався біля нього. — Я ще вдень цю плівку розглядав і не бачив теж на ній нічого».
(Народна творчість.)
4. Робота за підручником.
Вправа 190 (письмово).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Творча робота.
Завдання: скласти і записати діалог з товаришем про прочитану книгу. Використати подані речення.
— Раджу тобі прочитати...
— Я порадив би взяти в бібліотеці...
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 21, вправа 192.