УКРАЇНСЬКА МОВА 5 КЛАС
Плани-конспекти - Для шкіл з російською мовою навчання
СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ
УРОК № 25
Тема. Контрольне тестування
Мета: перевірити знання основних понять, правил з вивченої теми, вміння розрізняти словосполучення і речення, розпізнавати граматичну основу і другорядні члени речення; виховувати в учнів наполегливість у навчанні.
Обладнання: тести.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
III. НАПИСАННЯ ТЕСТІВ
Відомості з синтаксису та пунктуації.
І варіант
1. Укажіть словосполучення, в якому залежне слово стоїть перед головним:
√ а) тихо підійшов;
б) читати вголос;
в) каша з молоком.
2. Укажіть пару неправильно побудованих словосполучень:
а) сонячний день, доглядати тварин;
б) подякувати мамі, пішов по хліб;
√ в) скучив за сестрою, писав на українській мові.
3. Укажіть словосполучення, в якому головне слово виражене іменником:
√ а) чисте небо;
б) поглянув на небо;
в) побачив небо.
4. Укажіть речення, в якому правильно підкреслено граматичну основу:
5. Укажіть речення, в якому правильно поставлено тире між підметом і присудком:
а) Книга то — джерело знань.
б) Найбільше — багатство здоров’я.
√ в) Природа — основа людського суспільства.
6. Укажіть речення, в якому правильно підкреслені всі члени речення:
7. Укажіть речення, в якому є однорідні члени:
а) Ліс якусь хвилину стояв нерухомо.
√ б) Мудрим ніхто не родився, а навчився.
в) Солов’їні пісні навіювали на мене теплі спомини.
8. Укажіть речення, в якому правильно розставлено розділові знаки:
√ а) І плащі, й костюми, й блузки — усе це можна купити в магазині одягу.
б) Ми назбирали: боровиків, маслюків, лисичок, сироїжок.
в) Вийшов з хати Юрко, і побачив велику крижану бурульку.
9. Укажіть речення, в якому правильно виділене звертання:
а) Ні брате, я не залишу тебе самого.
√ б) Їж, Мартине, мати ще підкине.
в) Ловись рибко, велика та все велика.
10. Укажіть речення, в якому є вставне слово або словосполучення (розділові знаки не розставлені):
а) Журавлі ключем витягнулись в небі прощально закурликали.
б) Хвилі накочувались одна на одну і розбивались об каміння.
√ в) Як відомо ластівки на зиму відлітають у вирій.
11. Укажіть складне речення, в якому правильно розставлені розділові знаки:
√ а) Сонце вже заховалось, і по житньому полю потяглися вечірні тіні.
б) Якщо погода не зміниться ми, відкладемо турпохід на кілька днів.
в) Зранку піднімався легкий туман, а перед обідом, почав накрапати дощик.
12. Укажіть речення з прямою мовою (розділові знаки не розставлені):
а) А сонце сідає й сідає за гору поволі змовкають пташки в лісі.
б) Біжить знов Лисичка польовою дорогою і зустрічає Їжака.
√ в) Спочатку добре подумай а потім зроби так завжди радив мені дідусь.
ІІ варіант
1. Знайдіть неправильно побудовані словосполучення і запишіть їх правильно:
поїхали за грибами, ходити по вулицям, підручник з математики.
Наведіть власний приклад словосполучення з прийменником по.
2. Підкресліть у реченнях граматичну основу, укажіть у дужках тип присудка.
Дощ почався в середині дня. (____________________).
Хлопчик вирішив стрибнути ще раз. (________________).
Погода в той день була чудова. (________________________).
Наведіть власний приклад речень з такими типами присудків.
3. Поширте речення, вписавши другорядні члени. Підкресліть їх.
_________ дощ_________ умив__________ .
Наведіть власний приклад поширеного речення й підкресліть у ньому граматичну основу та другорядні члени.
4. Продовжить речення, увівши до них однорідні члени речення. Поставте розділові знаки:
У букеті були айстри___________________ .
____________________ все покрилось туманом.
5. Поставте, де треба, розділові знаки. Запишіть у дужках, простим чи складним є речення.
Принеси мені вітре звістку з рідного дому. (____________________)
Навесні річки стають бурхливі утворюють водоспади із шумом несуть свої води в Чорне море. (_______________________)
Наведіть власний приклад простого речення зі звертанням та складного речення.
6. Перебудуйте складне речення так, щоб утворилося речення з прямою мовою. Запишіть його, вживаючи потрібні розділові знаки й лапки.
Хлопчик допитувався, чому вдень зірок на небі не видно.
Наведіть власний приклад речення з прямою мовою.