УКРАЇНСЬКА МОВА 5 КЛАС
Плани-конспекти - Для шкіл з російською мовою навчання

ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ


УРОК № 27

Тема. Тверді і м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних на письмі


Мета: поглибити знання учнів про тверді й м’які приголосні, формувати навички правильної вимови твердих та м’яких приголосних, розвивати фонематичний слух, культуру усного й писемного мовлення; виховувати в учнів повагу до старших.

Обладнання: підручник, текст диктанту.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Бесіда з учнями.

—    Що вивчає фонетика?

—    Які правила вивчає орфоепія?

—    Що вивчає графіка?

—    Які правила вивчає орфографія?

—    Як утворюються звуки людського мовлення?

—    У чому полягає відмінність між голосними та приголосними звуками?

—    Чи впливає зміна звуку на значення слова?

2) Перевірка домашньої вправи.

2. Гра «Склади слово».

Завдання: з поданих звуків утворити слова. З трьома із них скласти речення. Підкреслити приголосні звуки.

[р], [г], [о], [б], [и], [к] (горбик.)

[к], [і], [р], [г], [а] (гірка.)

[к], [і], [с] (сік.)

[ч], [е], [х], [о], [ш] (хочеш.)

[л], [е], [а], [с] (села.)


II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ


III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ


IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Проблемне завдання.

Запитання: якими звуками розрізняються слова у кожній парі? Якими буквами на письмі позначається м’якість приголосних звуків? (Учні з допомогою вчителя роблять висновок.)

Лук — люк, рад — ряд, ліс — лис, тин — тінь.

2. Робота за підручником.

1)    Вправа 220.

2)    Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 99—100.

3)    Робота з таблицею, вправа 222, с. 100.

3. Робота біля дошки.

Завдання I: записати слова, однією рискою підкреслити тверді приголосні, двома — м’які.

Тінь, осінь, день, синє, рясний, сяйво, діти.

Завдання II: записати фонетичною транскрипцією слова осінь, день, синє, діти.

Завдання III (для сильних учнів): скласти із цими словами невеличкий зв’язний текст, для слабо підготовлених — речення.

4. Робота за підручником.

Вправа 224.

5. Диктант-переклад.

Завдання: перекласти слова українською мовою, підкреслити ті з них, у яких всі приголосні тверді.

Дробь, верфь, кровь, насипь, семь, голубь, любовь, восемь, степь.


V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Попереджувальний диктант.

Завдання: визначити тверді і м’які, дзвінкі і глухі приголосні.

Дрібні осінні дощики зовсім не схожі на літні грози. Вони йдуть безперестанку. Земля вже не просихає скоро. Вітер дме постійно, далеко розносить стигле насіння дерев і трав.

(К. Ушинський.)


VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, § 25, вправа 225.




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити